خلیج گرگان از نظر مقدار آب در وضعیت اضطرار نیست

خلیج گرگان از نظر مقدار آب در وضعیت اضطرار نیست گل سپید: گرگان – مشاور نجات خلیج گرگان اظهار داشت: وضعیت فعلی تراز آب و كمیت آب موجود در داخل خلیج گرگان مبین آن است كه این خلیج در حالت اضطرار قرار ندارد.


به گزارش گل سپید به نقل از ایرنا، دكتر داودرضا عرب روز پنجشنبه در نشست تخصصی 'خلیج گرگان، فرصت ها و تهدیدات' در بندرتركمن تصریح كرد: بالا و پایین رفتن تراز آب در دریای خزر و خلیج گرگان امری طبیعی است كه در سنوات گذشته به كرات آنرا شاهد بوده ایم و بعنوان نمونه در دهه 50 سطح تراز آب به یك متر پایین تر از شرایط فعلی هم رسیده بود.
وی كه پروهشگر و استاد دانشگاه در حوزه آب است، اظهار داشت: در مقوله كمیت آب باید به این نكته توجه نماییم كه رودها و رودخانه های ورودی به خلیج گرگان، تاثیری ملموس بر تراز آب خلیج گرگان ندارد بلكه تراز آبی دریای خزر متاثر از فعالیت های زمین شناختی و یا اقلمی و آب و هوایی است و دبی آبی كه با استفاده از رودخانه ها وارد خلیج گرگان و دریا می گردد حدود نیم هزارم آب پهنه آبی خزر است.
وی افزود: كاهش كمی آب در خلیج گرگان نمی تواند منشاء وقوع ریزگرد شود چون طبق تحقیقات صورت گرفته گونه های شور پسند در نواحی غربی خلیج گرگان (حوالی شمال شهر بهشهر ) رشد كرده اند كه بعنوان محافظ طبیعی جلوی بروز و تولید ریزگرد ها را خواهد گرفت.
عرب تصریح كرد: اگر مقرر است كه از خطرات وقوع ریزگرد در این حوزه در امان بمانیم باید از انجام فعالیت های مخربی همچون انجام مسابقات آفرود و اتومبیل رانی در مناطق دچار پسروی پرهیز كرده و با قرق پوشش های گیاهی بوجود آمده می توان از بروز هر گونه ریزگرد ممانعت به عمل آورد.
وی با بیان این كه افزایش میزان نیترات و فسفات در آب خلیج گرگان به رشد جلبك ها منجر گردیده است، اضافه كرد: مكانسیم اكولوژیكی حیات جلبك ها در بعضی از ساعات شبانه روز سبب می گردد تا به دلیل مرگ بعضی از موجودات زنده خلیج گرگان كه در حالت كلی به تغذیه گرها موصوف هستند بوی تعفن از پهنه آبی خلیج گرگان متصاعد شود.
به گفته وی هر چند احیای مجدد چرخه های آبی بین خزر و خلیج گرگان سبب كاهش این بوها می گردد اما به طور كلی آنرا برطرف نمی سازد بلكه احتمال دارد به علت تغییر تركیب آب و تداخل آب شور و شیرین، تبعات تغییرات كیفی آب محسوس تر شود كه این مورد نیازمند ارزیابی و بررسی بیشتر است.
این استاد دانشگاه تصریح كرد: طبق بررسی های صورت گرفته در صورت لایروبی كانال های حوزه خلیج گرگان، چرخه آب خلیج گرگان با دریای خزر حدود 340روز طول می كشد و نمی گردد تصور كرد با لایروبی، مشكل انتشار بوی تعفن به صورت كلی و در زمان اندك برطرف شود.
مشاور طرح نجات خلیج گرگان اظهار داشت: كاهش تراز آب صرفا تردد و ناوبری شناورها را با مشكل روبرو كرده است كه با راهكارهای منطقی قابل جایگزین است.
رضا عرب همینطور در مورد تغییركاربری های انجام شده در حوزه خلیج گرگان تصریح كرد: باید با مباحثی همچون دست اندازی به زیستگاه خلیج گرگان و شكار و صید غیرمجاز برخورد منطقی شده و با اجرای نگاهی پایدار، معیشت جوامع پیرامونی لحاظ و همینطور از نظرات ریش سفیدان و آگاهان به مقوله پسرفت و پیشرفت خلیج گرگان كه به جهت شرایط سنی این حوادث را درك كرده اند، استفاده گردد.
وی تصریح كرد: احیای خلیج گرگان كه تامین اقتصاد ساكنان به آن گره خورده، بدون مشاركت و همراهی مردم دست یافتنی نیست و تولید فعالیت های سازه ای مانند لایروبی و تولید كانال تنها پازلی از احیای این خلیج است.
خلیج گرگان تنها خلیج دریای خزر در محدوده جغرافیایی ایران و استان گلستان بوده كه به علت پسروی زیاد آب و ناتوانی در اجرای طرح های مناسب و كارشناسی، فاصله چندانی با خشكی كامل ندارد.
این خلیج در سال 1354 به همراه تالاب میانكاله و لپوی زاغمرز (درگلستان ومازندران) بعنوان اولین مجموعه تالاب بین المللی جهان در لیست تالاب های كنوانسیون رامسر به ثبت رسید تا ثابت شود نه فقط این خلیج، بلكه نواحی اطراف آن شامل شبه جزیره میانكاله (پناهگاه حیات وحش) و تالاب بین المللی گُمیشان یك مجموعه پرارزش زیست محیطی است.
خلیج چهار هزار هكتاری گرگان یكی از بزرگترین مخازن آب شیرین متصل به دریای خزر هم است و تداوم زندگی خیلی از جانداران در بزرگ ترین دریاچه زمین به اتصال این خلیج با دریا وابسته است؛ خلیجی كه حالا با مشكلات مختلف دست و پنجه نرم می كند.
عمق خلیج گرگان كه در بعضی نقاط به حداكثر سه متر می رسید، اینك دراثر رسوب گذاری به 1، 5 متر كاهش یافته و به سمت نابودی پیش می رود.
خلیج گرگان از لحاظ موقعیت جغرافیایی در جنوب شرقی دریای خزر و در حوزه شهرستان های بندرتركمن، بندرگز، نوكنده و بهشهر واقع است و از 60 كیلومتر طول و حداكثر 12 كیلومتر عرض برخوردار بوده و دارای امتداد شرقی – غربی است.
این خلیج از لحاظ اقتصادی و اكولوژیكی دارای اهمیت بالا و بعنوان مركزی تفریحی و شیلاتی مورد استفاده ساكنان منطقه بوده و در بخش های تكثیر آبزیان، ماهیان استخوانی و ماهیان غضروفی و جذب پرندگان مهاجرزمستانی نقش مهمی دارد.
7333/6204/1860


1397/08/03
22:57:16
5.0 / 5
4943
تگهای خبر: آب , ارزیابی , تردد , خشكی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه