ممنوعیت خرید و فروش دو گونه گیاهی مهاجم آزولا و سنبل آبی

ممنوعیت خرید و فروش دو گونه گیاهی مهاجم آزولا و سنبل آبی گل سپید: تهران-مدیركل دفتر موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیكی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینكه دوگونه گیاهی مهاجم سنبل آبی و آزولا در سطح معابر شهری به سهولت خرید و فروش می گردد اظهار داشت: ممنوعیت خرید و فروش آنها با استفاده از بخشنامه ای به تمامی ادارات كل محیط زیست استانها ابلاغ گردیده است.


به گزارش روز سه شنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، طاهره افتخاری به علت عدم شناخت كافی از گیاهان مهاجم در كشور و اثرات منفی حضور آنها در محیط های طبیعی اضافه كرد: به صورت گسترده ای در خیلی از شهرها این گیاهان بعنوان گیاهان زینتی علاوه برگل فروشی ها توسط دستفروش ها هم عرضه می شوند.
وی تصریح كرد: دو گونه گیاهی مهاجم سنبل آبی (Eichhornia crassipes) و آزولا (Azolla filiculoides) جزو گونه های گیاهی هستند كه طی سال های اخیر صدمه های فراوانی را به محیط های طبیعی كشور بخصوص تالاب ها وارد كرده اند.
افتخاری تصریح كرد: به علت تاثیرات بسیار منفی محیط زیستی، اجتماعی و اقتصادی این گونه ها، ممنوعیت خرید و فروش آن ها با استفاده از بخشنامه ای به تمامی ادارات كل محیط زیست استان ها ابلاغ گردیده است.
وی اضافه كرد: با عنایت به حفاظت از مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست بخصوص تالاب های كشور كه در شرایط صدمه پذیری به سر می برند ضروری می باشد به منظور جلوگیری از خطرات احتمالی، با اطلاع و همكاری سایر نهادها و سازمان های اجرایی استان ها در مورد ممنوعیت خرید و فروش این گونه های مهاجم و جمع آوری آنها در سطح شهرها اقدامات عاجل صورت گیرد.
همچنین مریم مغانلو رئیس گروه گیاهی سازمان حفاظت محیط زیست در این خصوص تصریح كرد: آزولا نام یك جنس از سرخس شناور آبزی هاگدار از خانواده آزولاسه با نام علمی Lam. Azolla filiculoides بومی مناطق معتدل و گرمسیری آمریكا است كه امروزه می توان آنرا در بعضی مناطق آسیای جنوب شرقی، استرالیا، آفریقا و اروپا هم دید كه در آب های آرام و راكد، رودخانه های كم شیب، دریاچه ها، باطلاق ها، شالیزارها و... زیست می كند.
وی افزود: اندازه این گیاه كوچك 1.5 تا 2.5 سانتیمتر و طول برگ ها 2-1 میلیمتر است، تكثیر این گیاه بیشتر به روش رویشی (غیرجنسی) است و چرخه زندگی آن 30-15 روز طول می كشد. با فراهم شدن شرایط محیطی مناسب (رطوبت، نور، حرارت، PH و...) عناصر غذایی، آزولا به سرعت رشد كرده و سطح وسیعی از دریاچه ها، بركه ها و... را می پوشاند.
به گفته وی این گیاه در مدت 6 -2 روز وزنش دو برابر می گردد و با كاهش فضای رشد و جلوگیری از نفوذ نور و تبادلات گازی به بخش های زیرین آب مانع از رشد بعضی گونه های غوطه ور شده و از ایـن طریق خیلی از این گیاهان كه از لحاظ لیمنولوژیكی حائز اهمیت هستند در معرض تهدید قرار می گیرند.
مغانلو خاطرنشان كرد: در نهایت حیات خیلی از جانوران آبزی كه تغذیه آنها به گیاهان مذكور وابسته است مختل مـی شود همینطور فعالیت فتوسنتزی و تولید اكسیژن در آب كاهش یافته و مرگ و میر آبزیان بخصوص ماهی ها افزایش می یابد.
وی تصریح كرد: سنبل آبی هم گیاهی مهاجم و آبزی با نام علمی (Mart.) Solms Eichhornia crassipes بومی مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری است كه دارای برگ های گسترده، ضخیم، براق و تخم مرغی شكل است كه در سطح آب شناور می گردد.
وی اضافه كرد: این گیاه دارای ریشه های ارغوانی سیاه آزاد است و سنبله ای با 8 تا 15 گل زیبا دارد و عموما رنگ گل ها طیفی از رنگ های بنفش، صورتی و ارغوانی است و متاسفانه به علت زیبایی گل های آن، در گل فروشی ها عرضه می گردد. سنبل آبی به وسیله دمبرگ هایی كه تغییر شكل یافته اند و به شكل اسفنجی در آمده اند می تواند روی سطح آب شناور بماند و به وسیله استولون ( ساقه های رونده یا بندهای ریشه زا) تكثیر می گردد.
وی خاطرنشان كرد: سنبل آبی یكی از سریع الرشدترین گیاهان شناخته شده است و در صورت فراهم شدن شرایط رویشی مناسب، به صورت جدی حیات سایر زیستمندان آبزی و كنار آبزی را به مخاطره می اندازد و مانند فرشی گسترده پهنه آبی را اشغال می كند به طوریكه از یك سو از نفوذ نور خورشید به لایه های زیرین آب جلوگیری كرده و از جانب دیگر از تبادل اكسیژن میان هوا و بخش های عمقی آب ممانعت به عمل می آورد.
كارشناس سازمان محیط زیست تاكیدكرد: ریشه های این گیاه جاذب آلاینده ها، فلزات سنگین و مواد سمی است و ازاین رو گیاهی سمی و احیانا سرطان زا شناخته شده است.
علمی 9014**1440


1397/08/15
16:25:29
5.0 / 5
5050
تگهای خبر: آب , باد , خورشید , دریا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه