باران، پاییز پایتخت را شست

باران، پاییز پایتخت را شست گل سپید: تهران- خزانِ به باران نشسته تهران دیدنی تر است و امسال پایتخت نشینان پاییز را تابحال یا در هوای بارانی یا زیر آسمانی ابری تجربه كرده اند.


به گزارش گل سپید به نقل از ایرنا بارش باران كه از اوایل پاییز به صورت پراكنده در استان تهران شروع شده است طی هفته جاری باز تداوم یافت و تا پگاه امروز (پنجشنبه) جریان داشت.
براساس پیش بینی هواشناسی این بارش ها به صورت پراكنده تا فردا ادامه خواهد داشت و از روز شنبه دمای هوا باز افزایش می یابد.
طی چند روز گذشته بارش ها در نقاط كوهستانی شمال استان تهران در بعضی روزها به شكل برف بوده است به صورتی كه مناطقی مانند دماوند و محورهای مواصلاتی كوهستانی باز سفیدپوش شده اند.
این درحالی است كه تهران روز دوشنبه هفته جاری 21 آبان باز با ثبت ركورد 20 میلیمتری بارش برپایه گزارش هواشناسی در ردیف مناطق پربارش كشور قرار گرفت.
كاهش آلودگی هوا مهمترین تاثیر بارش ها در استان تهران بخصوص شهر تهران است و پایتخت نشینان كه سال های گذشته بخصوص پارینه را پاییز و زمستانی خشك و كم بارش تجربه كرده بودند امسال پاییز زیبای تهران را دلچسب تر در روزهایی بارانی یا ابری به تماشا نشسته اند.
براساس داده های شركت كنترل كیفیت هوای تهران تعداد روزهای پاك پایتخت امسال باوجود آنكه تابحال هنوز در نیمه سال هستیم بیشتر از پارسال بوده است.
كل تعداد روزهای پاك پارسال 10 روز بوده در حالیكه از ابتدای امسال تابحال تعدادروزهای پاك 14 روز گزارش شده است.
گرچه بارش باران مشكلاتی همچون ترافیك سنگین در خیابان ها را به دنبال خواهد داشت اما كاهش بار آلودگی هوا همچون نتایج بسیار عالی باران، این نعمت خدادادی است كه می تواند به پربارتر شدن سدهای تامین آب شرب شهروندان و باز منابع آبی زیرزمینی كمك بسیاری كند.
البته هنوز پایتخت نشینان بارش برف را امسال تجربه نكرده اند اما متولیان مدیریت شهری پایتخت آمادگی برای شرایط برفی را احداث و اعلام نموده اند كه سایت های برف روبی پایتخت را راه انداخته اند.
براساس اعلام معاون خدمات شهری شهرداری تهران سه سایت پشتیبان باز در مناطق یك، 15 و 22 (شمال، جنوب و شمال غرب) برای خدمت رسانی به شهروندان هنگام بارش برف در نظر گرفته شده است.
همچنین نیروی انسانی، تجهیزات و ماشین آلات برف روبی كافی به منظور اقدامات پیشگیرانه و نظارت بر فضاهای بلا پذیر شهری در هنگام بارش باران و برف پیش بینی شده است.
بارش باران جدای از اینكه نویددهنده خوبی برای كاهش آلودگی هواست، به تغذیه منابع آبی باز كمك بسیاری می كند و امیدواری را به وجود آورده است كه درصورت تداوم بارش ها با همین روند خیلی از مشكلات مربوط به كمبود منابع آبی باز برطرف شود.
به گفته مدیرعامل شركت آب و فاضلاب استان تهران میزان بارندگی ها در استان تهران تا پگاه روز دوشنبه 21 آبان ماه ۴۶ میلیمتر بوده است كه در مقایسه با پارسال رشد 300 درصدی را نشان داده است.
محمدرضا بختیاری اما در عین حال در گفت و گو با خبرنگاران گفته است: حجم مخازن پنج سد تامین كننده آب شرب تهران ۵۵۴ میلیون متر مكعب است كه نسبت به پارسال ۱۵۰ میلیون متر مكعب كمبود آب دارند.
وی اضافه كرد: وضعیت سدها به سبب كاهش بارندگی پارسال با وضعیت بسیار بدی همراه شد و باوجود افزایش بارندگی های خوب امسال باز هم به میزان ۱۵۰ میلیون متر مكعب كمبود آب داریم.
وی اظهار داشت: امسال میزان آب شرب مصرفی ۶۹۸ میلیون متر مكعب بود كه نسبت به پارسال با افزایش مصرف ۱۵ میلیون مترمكعبی روبه رو بودیم.
خبرنگار ایرنا استان تهران برای دریافت اطلاعات بیشتر میزان بارش ها در استان تهران با كارشناسان اداره كل هواشناسی این استان تماس گرفت و برپایه گزارش این نهاد طی 24 ساعت گذشته بیشترین بارش های استان تهران مربوط به آبعلی با 15.2 میلیمتر، شمیرانات با 12.8 میلیمتر، لواسانات با 12.3 میلیمتر، چیتگر با 11.8 میلیمتر و مهرآباد با 9 میلیمتر بوده است.
كیا جمالی كارشناس هواشناسی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: در 24 ساعت آینده بیشترین بارش ها در نیمه غربی خواهد بود كه این بارش ها در ارتفاعات به صورت باران و برف است.
وی با اشاره به اینكه شدت بارش ها از بعدازظهر امروز كاسته می شود اظهار داشت: فردا میزان بارش ها در استان افزایش می یابد و در تمامی ساعات روز به صورت متناوب شاهد بارش خواهیم بود.
كارشناس هواشناسی تصریح كرد: همین طور از روز شنبه بارش ها قطع و آسمانی نیمه ابری برای پایتخت پیش بینی میگردد.

گزارش از عاطفه نژاد سالاری
تهرام/9353/ 1008


1397/08/25
18:56:19
5.0 / 5
5058
تگهای خبر: آب , آسمان , آلودگی , باد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه