پاییز اروپا راهش را گم كرده بعلاوه تصاویر

پاییز اروپا راهش را گم كرده بعلاوه تصاویر به گزارش گل سپید قدیم قدیما تهرانی ها و مردم شهرهای اطرافش برای تفریح و استراحت به باغشهر كرج پناه می آوردند چون كه كوههای البرز متصل است و كوهستان و طبیعت سرسبز فراوان داشته است.


درسته كه كرج و طبیعتش سرسبزی قدیم را ندارد اما هنوز اثری از آن باغهای كرج در بعضی مناطق همچون جهان شهر و یا مهرشهر می توان پیدا كرد؛ زیبایی این باغشهر منحصر به بهار و شكوفه های حیرت انگیز درختان سیب و گیلاسش نیست و پاییزش هم با تركیب رنگ های طلایی و یاقوتی اش آرامش عجیبی به انسان می دهد؛ برای دیدن درختان انبوه با رنگ های فوق العاده اش نیازی به سفر به اروپا برای دیدن پاییزهای معروفش در جهان نیست و در كرج و اطراف جاده چالوس هم هنوز هست باغهایی كه انعكاسی جذاب از شاخ و برگ درختان را به نمایش بگذارد.
جاییكه نور پاییزی، آنرا از همیشه جذاب تر و زیباتر می كند. با تپه های پوشیده از طلا و یاقوت احاطه شده و مكانی بسیار مناسب برای پیاده روی است و بطور قطع منطقه ای ایده آل برای لذت بردن از تماشای رنگ های پاییزی با چشم انداز مسحور كننده رشته كوه البرز است.
حالا هم كه بخش عمده ای از باغات كرج تغییر كاربری داده شده و از بین رفته ولی انگار هنوز مردم كرج آنرا باور نداشته، آنرا با هویت قبلی می شناسند و آن را باغشهر خطاب می كنند و به همین خاطر است كه مسئولان شهری با وجود همه مشكلاتی كه برای حفط طبیعت شهر وجود دارد و پول كلانی كه در تغییر كاربری ها نهفته می خواهند هویت این شهر را حفظ و باغشهرها را احیا كنند.

كرج در كوهپایه رشته كوه البرز واقع شده؛ یك منطقه ییلاقی و خوش آب و هوا بوده، این منطقه باغ های زیادی داشته و تا همین چند سال پیش هم باغشهر خطابش می كردند، اما از 30 سال پیش تابحال با شدت گرفتن رشد و توسعه شهرنشینی و افزایش جمعیت، نیمی از فضای سبز كرج به علت تغییر كاربری و ساختمان سازی از بین رفته و سیمان و بتن جایگزین درختان انبوه شده است.
به عبارت دیگر شهر كرج، مركز استان البرز در گذشته ای نه چندان دور، با عنایت به آب و هوای مناسب و وجود منابع آبی چون رودخانه كرج، باغ شهری سبز با درختان كهن و بی شمار بود اما طی 30 سال اخیر و با هجوم جمعیت از سراسر ایران به این شهر، رفته رفته باغ های آن تخریب و با مناطق مسكونی و راه ها جایگزین شده است.
امروز كرج، با جمعیتی بالغ بر 1.6 میلیون نفر بعد از تهران بزرگ ترین شهر مهاجرپذیر ایران است و اگر این روند ادامه داشته باشد هر روز مشكلات بیش تری دامن گیر این استان خواهد بود.
با وجود همه ناملایماتی كه به باغشهر كرج روا داشته شده، هنوز هم فضای سبز كرج نفس می كشد و همین باغ هایی كه همچنان باقی مانده، در طول سال جلوه ای زیبا به كلانشهر كرج می دهند؛ دیدن پاییز كرج خالی از لطف نیست. بعنوان مثال جهانشهر كرج در استان البرز به خاطر وجود درخت های قدیمی بسیار معروف است و فصل پاییز این منطقه یكی از زیباترین مناطق این شهر را تشكیل می دهد.

كرج، روزی باغ شهر بود
استاندار پیشین البرز هم بر این مورد تاكید دارد و در آیین درختكاری كه در اسفند ماه سال قبل گفته، حفظ منابع طبیعی كرج به شكلی بازگشت به هویت باغ شهری خواهد بود و اضافه كرده، كاشت درخت تنها مبحث مورد اهمیت نیست و نباید فقط به آن اكتفا كرد بلكه مراقبت و مداومت نگهبانی از درخت هم به همان اندازه مهم بوده و نباید از آن غفلت كرد.
وی ادامه داده، ورزشكاران همچون افرادی هستند كه می تواند دو مبحث كاشت و نگهداری از درخت را اشاعه دهند. بعنوان مثال كوهنوردان می توانند با كاشت نهال، هر بار كه به طبیعت سر می زنند آن نهال را آبیاری و از آن حفاظت كنند تا از این طریق به حفظ طبیعت كمك كنند.
استاندار سابق تصریح كرده، در دنیای امروزی كه مدرنیته بر زندگی ما سایه افكنده است تنها تكیه زدن زیر سایه یك درخت است كه می تواند لحظاتی ما را از دغدغه ها و دلمشغولی ها دور نماید.

محله باغات كرج احیا می شوند
پیمان بضاعتی پور، سرپرست سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری كرج با اشاره به شناسایی شدن 200 هكتار عرصه كوچه باغی برای اجرای طرح احیای محله باغات كرج قبل از این به خبرنگار ایسنا گفته، از قدیم كرج بعنوان باغشهری كه مردم برای تفریح و استراحت به آن پناه می آوردند معروف بوده است. به جز هویت باغشهری، این شهرستان با سلسله جبال البرز هم شناخته می گردد و این كوه به شكلی هویت طبیعی كرج به حساب می آید.
وی افزوده، هر چند طی سال های گذشته بخش عمده ای از باغات كرج تغییر كاربری داده شده و از بین رفته اند ولی هنوز هم مردم، كرج را با هویت قبلی می شناسند بنابراین باید برای احیای این هویت تلاش نماییم.
وی توضیح داده هم اكنون 286 هكتار باغ در كلاك، 74 هكتار در سرحدآباد و 50 هكتار هم در جهانشهر داریم كه برای حفظ، نگهداری و پیشگیری از تغییر كاربری آنها اقدامات زیادی صورت می گیرد. اجرای طرح های ویژه آبیاری، مبارزه مستمر با آفات و جایگزین كردن درختان جوان به جای گونه های پیر و فرسوده تنها بخشی از این اقدامات است و یا شهرداری 15 تا 20 میلیارد تومان برا احیای محلات قدیمی كرج كه مشجر هستند مثل ضلع جنوبی سرحدآباد كه به رودخانه كرج منتهی می شود، مختص كرده است.
او گفته، این كوچه ها كه اغلب با درختان كهنسال شناخته می شوند؛ در طرح احیای محله باغات بهسازی و همگون سازی خواهند شد. اگر امكان داشته باشد این محلات را به پاتوق تبدیل می گردد و با تغییر كاربری برخی واحدهای مسكونی، تعدادی چایخانه و قهوه خانه در این فضاها تولید می گردد تا از این طریق گردشگری این مناطق رونق بگیرد.

نابودی نیمی از فضای سبز كرج در ۳۰ سال گذشته
حسین محمدی، مدیركل حفاظت محیط زیست البرز هم اسفند گذشته گفته، طی ۳۰ سال قبل ۵۰ درصد از فضای سبز كرج تغییر كاربری داده شده است.
محمدی با بیان این كه در این وضعیت باغ شهر كرج به شهر خاكستری تبدیل گشته است، ادامه داده، برای مقابله با این وضعیت در دولت تدبیر و امید برنامه پایش آلودگی هوای كلانشهرها به تصویب رسید كه حفظ و توسعه فضای سبز یكی از برنامه های آن است. در این راستا مقرر است باغ سیب مهرشهر كرج با پیگیری یك برنامه سه ساله احیا شود.
وی افزوده، بنیاد مستضعفان هم به كندن درختان مسن و بیمار اقدام نموده و بیشتر از ۷۰ هكتار از این باغ مجدداً در حال كشت است.

كرج، باغ شهر روز گذشته و كلانشهر امروز
عبدالهی، بخشدار آسارا هم گفته، متاسفانه مسیر زیبای جاده چالوس به دلیل ساخت و سازهای غیر مجاز دیگر آن زیبایی سابق را ندارد و به زحمت می توان آن را پنجاهمین جاده زیبای جهان نامید.
وی ادامه داده، متاسفانه خیلی از قوانین در مورد مبارزه با ساخت و سازهای غیر مجاز از ضمانت اجرایی مناسبی برخوردار نیستند و امیدواریم به جایی برسیم تا قوانین مناسبی در این خصوص وضع شود.
محمدی درباره سرنوشت 350 هكتار از باغ سیب قبل از این گفته، باغ سیب به علت نگه داری نامناسب، قطع درختان به بهانه بی آبی و احیای باغ در حال از بین رفتن بود. 2000 حلقه درخت با بهانه احیای درختان سیب از این باغ قطع شد در حالیكه احیای باغ باید با قطع تدریجی صورت گیرد. اگر خیزش عمومی مردم با آگاهی بالا و حضور مدیران حفاطت محیط زیست و جهاد كشاورزی در كنار مردم نبود مشخص نبود سرنوشت این باغ چه می شد.
وی ادامه داد: ما در مورد باغ سیب نامه ای به دكترابتكار، معاون وقت رئیس جمهوری ارسال و خواستیم تا مانند گذشته از آن محافظت گردد. در این رابطه تقاضا داریم این باغ با حفظ كاربری در اختیار شهرداری یا موسسه تحقیقاتی جهاد كشاورزی قرار بگیرد.

به گفته مدیر حفاظت استان البرز در سال 93 30 درصد از باغ سیب خشك شده و كاركرد لازم را ندارد. سرانه فضای سبز در استان البرز 13.5 مترمربع است درحالی كه در طرح تفصیلی سرانه فضای سبز 18 متر عنوان شده است.
وی ادامه داده، توسعه پدیده بیابان زایی و در معرض فرسایش باد قرار داشتن حدود 50 هكتار از مساحت استان در غرب و جنوب غرب به علاوه دشتهای جنوب قزوین و دشتهایی از غرب استان تهران و شمال شرقی استان مركزی و وقوع خشكسالی در سال قبل هم اكنون استان را با پدیده ریزگرد از استان مركزی و قزوین مواجه كرده است.
استان البرز با مساحتی حدود 520 هزار هكتار معادل 4/4 درصد مساحت كشور، جمعیتی بالغ بر 4/7 میلیون نفر را در خود جا داده است كه این جمعیت سالانه با 3.5 درصد رشد، افزایش می یابد، جمعیتی كه عموما با مهاجرت همراه می باشد و نه رشد طبیعی.

1397/09/12
14:30:06
5.0 / 5
4596
تگهای خبر: آب , آلودگی , باد , خاك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه