صدور پروانه های شكار در استان تهران بدون ارزیابی زیست محیطی

صدور پروانه های شكار در استان تهران بدون ارزیابی زیست محیطی به گزارش گل سپید ۲۰۰۰ پروانه شكار پرنده در استان تهران در حالی صادر گردیده است كه به قول رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش محیط زیست استان تهران، آمار دقیقی از پرندگان این استان در دسترس نیست و با عنایت به ظرفیت این محدوده تمام افرادی كه مجوز گرفته اند موفق به شكار نمی شوند.محمد كرمی در گفت و گو با ایسنا با بیان جزئیات بیشتری از پروانه های شكار صادر شده در استان تهران اظهار نمود: پروانه های شكار پرنده در استان تهران بعد از پنج سال صادر گردیده است. بر مبنای جلسات كارشناسی كه در استان تهران داشتیم به این نتیجه رسیدیم كه باید پاسخگوی متقاضیان قانونی شكار پرنده باشیم و برای آنها پروانه های شكار صادر نماییم.
پروانه های شكار پرنده فقط برای مناطق آزاد استان تهران است
وی با تاكید بر اینكه پروانه های شكار فقط برای مناطق آزاد استان تهران و برخی گونه های خشك زی و آبزی صادر گردیده است، خاطرنشان كرد: در بعضی مناطق استان تهران مانند رودخانه شور - كه از استان البرز سرچشمه می گیرد - و سد فشافویه پرندگان آبزی وجود دارد.
پرندگان خشك زی استان تهران سرشماری نمی شوند
رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش محیط زیست استان تهران با اشاره به اینكه تعداد پرندگان خشك زی استان سرشماری نمی گردد، اظهار داشت: سرشماری پرندگان آبزی در زیستگاه های آبی هم فصل خاصی دارد و این كار معمولا از اواسط دی تا اواسط بهمن ماه انجام می گردد.
شكارچیان فقط مجوز شكار اردك و خوتكا یا كبك و تیهو یا كبوتر و فاخته را دارند
كرمی با اشاره به اینكه برای صدور پروانه های شكار محدودیت های خاصی لحاظ كرده ایم، اظهار نمود: شكارچیان فقط در ایام پنجشنبه و جمعه می توانند به شكار بروند، همینطور هر شكارچی می تواند فقط یك پروانه شكار دریافت كند یعنی اگر فردی پروانه شكار پرندگان آبزی را می گیرد، پروانه شكار پرندگان خشك زی دیگر به او تعلق نمی گیرد. گونه های پرنده ای كه می توانند شكار كنند هم محدود است. شكارچیان فقط مجاز به شكار اردك و خوتكا در میان پرندگان آبزی و كبك و كیهو یا كبوتر و فاخته در میان پرندگان خشك زی هستند.

وی در ادامه با اشاره به اینكه تابحال حدود ۲۰۰۰ پروانه شكار صادر گردیده است، اظهار داشت: پروانه ها از تاریخ ۱۴ آبان ماه صادر شده و دو ماهه است. برای مثال شكارچیان برای شكار پرندگان آبزی فقط تا ۱۵ دی ماه و برای شكار پرندگان خشك زی تا آخر دی ماه فرصت دارند.

كرمی با اشاره به اینكه اغلب متقاضیان پروانه شكار پرنده در همان روزهای ابتدایی پروانه های شكار را دریافت كرده اند، خاطرنشان كرد: هم اكنون روزانه حدود ۲۰ تا ۳۰ پروانه شكار صادر می گردد این در حالیست كه حدود ۸ سال پیش سالانه حتی تا ۸۰۰۰ پروانه شكار هم در بازه زمانی طولانی تر از مهرماه تا اسفند صادر می شد و حتی محدودیت گونه ای هم در نظر گرفته نمی شد.

رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش محیط زیست استان تهران اضافه كرد: من به شخصه با برخی شكارچیان صحبت كرده و متوجه شده ام كه این كار بیشتر برای آنها جنبه تفریحی دارد و اینطور نیست كه پنجشنبه و جمعه هر هفته به شكار بروند.

وی در ادامه خاطرنشان كرد: یگان حفاظت محیط زیست استان تهران روزهای پنجشنبه و جمعه به محل های شكار می رود و چنانچه تخلفی دیده شود با آن برخورد می كنند. طی هفته های گذشته هم عده ای سودجو از این فرصت سوء استفاده كردند كه آنان را تحویل مراجع قضایی دادیم.

رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش محیط زیست استان تهران با اشاره به اینكه آماری از تعداد اسلحه های مجاز در استان تهران نداریم، اظهار نمود: قاعدتا تعداد اسلحه های مجاز در استان تهران با عنایت به جمعیت این استان زیاد است و محیط زیست باید پاسخگوی این جمعیت باشد.

كرمی با اشاره به اینكه هر زیستگاهی كه ناامن شود پرندگان از آن زیستگاه مهاجرت می كنند و می روند، اظهار داشت: با عنایت به ظرفیت استان تهران تمام افرادی كه مجوز گرفته اند موفق به شكار نمی شوند.

وی در پاسخ به این پرسش چرا باید این تعداد مجوز صادر شود و اصلا چرا باید زیستگاه را برای پرندگان ناامن نماییم، توضیح داد: ما باید برای مدیریت حیات وحش پاسخگو باشیم یا باید بگویم اصلا مجوز اسلحه داده نشده و شكارچی نداریم یا اگر حضور آنان را پذیرفته ایم باید بتوانیم پاسخگو باشیم. در این مدت پنج سال كه مجوز صادر نشده بود تخلف هایی صورت می گرفت حالا با در نظر گرفتن محدودیت هایی برای مدت دو ماه پروانه صادر كرده ایم و امكان دارد سال بعد تشخیص دهیم كه این كار را نكنیم.
1397/09/14
15:00:23
5.0 / 5
4827
تگهای خبر: آب , ارزیابی , پرنده , دریا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه