كشف نوعی مارمولك با توانایی تنفس در زیر آب

كشف نوعی مارمولك با توانایی تنفس در زیر آب گل سپید: یك گروه فیلمبرداری كه در كاستاریكا مشغول تهیه یك فیلم مستند درباره مارمولك ها بودند، تصاویری را از یك مارمولك در حال نفس كشیدن در زیر آب ضبط كردند.


به گزارش روز یكشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، این مارمولك ساكن خشكی كه از گونه Anolis oxylophus است، با عنوان آنول رودخانه شناخته میگردد و به سبب توانایی باقی ماندن در زیر آب تا 15 دقیقه شهرت دارد.
تا كنون محققان تصور می كردند كه این مارمولك قابلیت بالایی در حبس نفس خود دارد. اما فیلم های جدید نشان داده است كه این نوع مارمولك قادر می باشد اكسیژن را ذخیره كرده و سپس در زیر آب آنرا تنفس كند. چنین رفتاری هیچ گاه در مارمورك ها دیده نشده است.
البته هنوز معین نمی باشد كه در جریان تنفس مارمولك چه وقایعی رخ می دهد و درك صحیح این مكانیزم مستلزم تحقیقات علمی است. با توجه به این محققان بر این باورند كه در اینجا فرآیندی شبیه به تنفس غواصان با استفاده از كپسول اكسیژن رخ می دهد.
پیش از این گونه هایی از جانوران مانند عنكبوت آب شناسایی شده اند كه رفتار مشابهی دارند، اما تا كنون سابقه چنین رفتاری از هیچ جانور مهره دار ساكن زمین ثبت نشده است.
فیلم ستندی كه در جریان تولید آن، از توانایی تنفس مارمولك در زیر آب فیلمبرداری شده است، در تاریخ 26 دسامبر سال 2018 میلادی با عنوان Laws of The Lizard منتشر خواهد شد.
علمی (6)**9259**1440


1397/10/02
15:56:56
5.0 / 5
5073
تگهای خبر: آب , خشكی , گونه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه