مروری بر وضعیت محیط زیست كشور در بودجه سال آتی

خبر خوش برای محیط بانان در بودجه ۹۸

خبر خوش برای محیط بانان در بودجه ۹۸ به گزارش گل سپید سرپرست مركز برنامه ریزی، تحول اداری و بودجه سازمان حفاظت محیط زیست ضمن تشریح ردیف های اصلی و متفرقه بودجه پیشنهادی محیط زیست كشور برای سال ۹۸، از افزایش ۴۰ درصدی بودجه عمرانی این سازمان اطلاع داد و از پایین بودن حقوق پرسنل سازمان محیط زیست انتقاد نمود.امیر زند در گفت وگو با ایسنا، ردیف­ های اصلی بودجه پیشنهادی سازمان محیط زیست برای سال ۱۳۹۸ را برشمرد و اظهار نمود: برای فصل كاهش آلودگی هوا، ۵/۵۷ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است. همینطور برای فصل حفاظت از گونه ­های زیستی كه شامل حفاظت و احیای تالاب های كشور همچون تالاب انزلی، هامون، تالاب های استان فارس، حفاظت و احیای پارك ملی گلستان و مناطق چهارگانه تحت مدیریت سازمان می گردد ۱۶۷ میلیارد تومان پیش ­بینی و ۵/۱۸ میلیارد تومان برای تحقیق و توسعه در امور محیط زیست لحاظ شده است.

وی افزود: در ذیل ردیف های متفرقه در لایحه بودجه سال ۹۸ اعتباری به میزان ۱۰۰۰ میلیارد تومان برای تولید تاسیسات منطقه ­ای، تبدیل پسماند به مواد و انرژی با اولویت بخش خصوصی با هدف كاهش صدمات و خسارات ناشی از پسماند به خصوص در شهرهای شمالی كشور پیش بینی شده است.
رشد ۴۰ درصدی بودجه عمرانی محیط زیست
سرپرست مركز برنامه ریزی، تحول اداری و بودجه سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه با اشاره به اینكه میزان اعتبار پیش بینی شده برای طرح های تملك دارایی های سرمایه ای (طرح های عمرانی)، ۲۴۳ میلیارد تومان است، خاطرنشان كرد: اعتبارات طرح ­های تملك دارایی­ های سرمایه­ ای سازمان محیط زیست در سال ۹۸ با ۴۰ درصد افزایش نسبت به سال جاری همراه بوده است. ازاین رو سازمان حفاظت محیط زیست جزو معدود دستگاه های اجرایی كشور به شمار می آید كه این درصد رشد در حوزه اعتبارات تملك دارایی برای آن در نظر گرفته شده است.
نگاه ویژه به محیط بانان در بودجه ۹۸
پازندی همینطور به اعتبارات هزینه ای پیش بینی شده برای سازمان حفاظت محیط زیست اشاره و اظهار نمود: اعتبار پیش ­بینی شده برای هزینه ­های جاری این سازمان ۱۰۲ میلیارد تومان است كه ۳۵ میلیارد تومان از این اعتبار برای نخستین بار تحت عنوان برنامه ارتقای پوشش حفاظتی مناطق تحت مدیریت و پشتیبانی از محیط ­بانان پیشنهاد شده است.
حقوق پرسنل محیط زیست پایین است
این مقام مسئول در سازمان محیط زیست در مورد بودجه هزینه ای سازمان با اشاره به پایین بودن حقوق پرسنل سازمان حفاظت محیط زیست، اظهار داشت: با وجود وظایف و ماموریت های خطیر و متنوع محوله به این سازمان، سرانه اعتبارات هزینه ­ای پیش ­بینی شده - كه بخشی از آن صرف پرداخت حقوق و مزایای پرسنل سازمان می گردد - از سرانه خیلی از سازمان­ ها و دستگاه ­های هم تراز كمتر و بر مبنای بررسی ­های به عمل آمده این كمبود اعتبار حتی در حدود ۳۰ الی ۴۰ درصد اعتبارات جاری است. بنابراین میزان پرداختی به كاركنان این سازمان در سطح پایینی قراردارد كه رفع این مورد نیازمند حمایت جدی مسئولان و به خصوص سازمان برنامه و بودجه كشور است.

وی در مورد مجموع نیروهای در حال فعالیت در سازمان حفاظت محیط زیست اظهار نمود: در حال حاضر سازمان حفاظت محیط زیست در كل كشور حدود ۶۵۰۰ نفر پرسنل دارد و از این تعداد حدود ۳۰۰۰ نفر محیط بان و مابقی كادر و كارشناس اداری هستند.

وی با اشاره به حجم كار محیط بانان اظهار داشت: هم اكنون برای هر ۶۰۰۰ هكتار از مناطق تحت مدیریت، یك محیط بان وجود دارد. بر همین مبنا تعداد پرسنل سازمان طبق چارت سازمان امور اداری و استخدامی كشور حدود ۱۳۰۰۰ نفر پیش ­بینی شده است و برای جبران عملكرد گذشته با دستور عیسی كلانتری - رئیس سازمان محیط زیست - و نظر مساعد رئیس جمهوری، اقدامات لازم برای استخدام و جذب سالانه تعداد ۳۵۰ نفر محیط بان و ۲۰۰ نفر كارشناس در دستور كار است.

سرپرست مركز برنامه ریزی، تحول اداری و بودجه سازمان حفاظت محیط زیست همینطور با اشاره به كمبود بودجه هزینه ای این سازمان تصریح كرد: در سازمان محیط زیست به صورت روزانه شاهد جراحت و مصدومیت و شهادت برخی از همكاران مان هستیم؛ این در حالیست كه به لحاظ محدودیت اعتبارات امكان رسیدگی مناسب به مجروحان و خانواده جانبازان و شهدای سازمان وجود ندارد.

این مقام مسئول در سازمان محیط زیست ضمن اشاره به وضعیت نامناسب اعتباری سازمان حفاظت محیط زیست، اظهار داشت: از سال های گذشته و دولت های قبل، علی­ رغم تاكیدات در مورد اهمیت محیط زیست كشور، اما بنا به دلایل مختلف اعتبارات مناسبی برای طرح ­های حفاظت از محیط زیست تامین و تخصیص داده نشده است، البته عرضه نشدن برنامه مناسب و پیگیری آن توسط سازمان متبوع هم یكی از دلایل این وضعیت بوده است. ازاین رو انتظار افزایش چندین برابری اعتبارات سازمان محیط زیست نسبت به سال های گذشته انتظاری به حق است.
كارگروه جذب سرمایه در سازمان محیط زیست
پازندی در انتها تصریح كرد: جهت ­گیری جدید برای بهبود وضعیت اعتبارات محیط زیست كشور به منظور برون رفت از بحران­ ها و مخاطرات روزافزون زیست محیطی امیدبخش است و امیدواریم كه این افزایش پلكانی با شیب تندتری در سال های آتی ادامه یابد. علاوه بر این با عنایت به محدودیت اعتبارات داخلی و باوجود وجود برخی تحریم­ ها، با تدبیر و دستور ریاست سازمان محیط زیست، كارگروه تامین مالی و جذب سرمایه از محل منابع و تسهیلات صندوق­ ها و موسسات بین­ المللی كه در زمینه محیط زیست فعالیت دارند، تشكیل و آغاز به كار كرده است.
1397/10/08
14:10:28
5.0 / 5
4814
تگهای خبر: آلودگی , بحران , پارك , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه