سرپرست مركز مطالعات راهبردی كشاورزی و آب اتاق ایران:

سالانه 16 دشت گرفتار بحران آب شده است

سالانه 16 دشت گرفتار بحران آب شده است گل سپید: سرپرست مركز مطالعات راهبردی كشاورزی و آب اتاق ایران اظهار داشت: قبل از سال 92، هر سال 6 دشت گرفتار بحران می شد اما این رقم در سال های 90 تا 97 به 16 دشت در هر سال افزایش یافته است.


به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا، سیدمحمدحسین شریعتمدار، در همایش ملی مدیریت آب در شرق كشور در اتاق مشهد اظهار نمود: اعتبارات دولتی برای عبور از چالش آب در كشور كافی نیست، چون لازم است برای حل بحران آب از اراده كافی و جمعی میان اقشار جامعه برخوردار بود.
وی افزود: هم اكنون مشكل ما نبود یك راهبرد جامع در ابعاد ملی و با زمان بندی مشخص برای حل این معضل است. باید توجه كرد كه تحقق راهبردهای حل معضل آب در كشور به حمایت بخش خصوصی و ذی نفعان این حوزه نیازمند است. در این مسیر لازم است در چارچوبی مشخص حركت كرد تا ثمرات آن دیده شود. بدین سبب باید سیاستگذاران، قانونگذاران، پژوهشگران، برنامه ریزان و دانشگاهیان در چارچوبی مشخص، اراده جمعی برای حل این بحران داشته باشند.
شرایط دشوار در استان های خوزستان، مركزی، فارس و استان های شمالی به شكل فیزیكی بروز كرده
سرپرست مركز مطالعات راهبردی كشاورزی و آب اتاق ایران اشاره كرد: بحران آب در راس تمام بحران ها قرار دارد. هم اكنون این شرایط دشوار در استان های خوزستان، مركزی، فارس و استان های شمالی به شكل فیزیكی بروز كرده و در مابقی استان ها باز این بحران به صورت خشك شدن تالاب ها نمود یافته و اساسا روند موجود تشدید خواهد شد.
شریعتمدار بیان كرد: باید در نظر داشت بحران آب امروز در كشور حاصل 50 سال سوء تدبیر است؛ در حقیقت این چالش از زمان اصلاحات ارضی قبل از انقلاب شروع شد كه تابحال ادامه داشته است. ترمیم منابع آب كشور امكان پذیر است و در این زمینه برای ذی نفعان حوزه آب راهكارهای موثر و شناخته شده ای وجود دارد. در واقع می توان این مشكل را با استفاده از تعادل بخشی منابع زیرزمینی، افزایش بهره وری، آبخیزداری، استفاده از آب باران، كاهش ضایعات بازچرخانی آب و... برطرف كرد.
وی افزود: علاوه بر این، ذی نفعان حوزه آب شامل كشاورزان، صنعت گران، معدن كاران و تا حدودی كسانی كه مصرف شرب دارند، باید نسبت به شرایط بحرانی فعلی حساس بوده و با نگرانی از آینده، برای افزایش همكاری های خود برنامه ریزی كنند.
سرپرست مركز مطالعات راهبردی كشاورزی و آب اتاق ایران بیان كرد: راهكارهای موثر برای مقابله با بحران آب شناسایی، آنالیز و جمع بندی شده كه اهم آنها ارتقای بهره وری، كاهش مصرف، بازچرخانی آب، بكارگیری از آب های نامتعارف، اعمال استراتژی های هوشمندانه تجارت آب مجازی در سطح ملی و منطقه ای، استفاده از دیپلماسی آب، تقویت مشاركت بهره برداران در مدیریت منابع آب، توجه به پروژه های آبخیزداری، اصلاح روش های نامناسب زراعی، اصلاح الگوی كشت، ارتقای رویكردها در بخش مصرف، كاهش ضایعات از تولید تا مصرف، بهبود روش های آبیاری و... است.
وی اظهار نمود: كشاورزان غالبا خودرا در مواجهه با چالش های آینده، خصوصا ساماندهی منابع آب تنها و بی پناه می بینند، بدین سبب راهكارهای پول محور نمی تواند اطمینان كافی در موفقیت این طرح ها احداث كند، تفاهم نامه ای بین مركز مطالعات راهبردی كشاورزی و آب اتاق ایران با وزارت جهاد كشاورزی بتازگی به امضا رسیده كه در ادامه به تفكیك ملی و استانی تهیه خواهد شد.
شریعتمدار افزود: همین طور انعقاد تفاهم نامه همكاری طرح احیا و تعادل بخشی آب های زیرزمینی در سال 1395، دبیرخانه اقتصاد آب، مطالعه طرح برآورد نیاز آبی معادن و زنجیره صنایع معدنی مرتبط در افق 1415 همچون اقدامات مشترك مركز ملی مطالعات راهبردی كشاورزی و آب با وزارت نیرو است.
سرپرست مركز مطالعات راهبردی كشاورزی و آب اتاق ایران اضافه كرد: علاوه بر این، مركز مطالعات تفاهم نامه‎ای باز با سازمان حفاظت محیط زیست در زمینه همكاری در مسائل محیط زیست و صنفی با تشكیل كمیته های مشترك منعقد كرده است. در كنار این طرح، نظام نامه سازماندهی گفت وگوی ملی آب مورد دیگری است كه در دستور كار مركز پژوهش های مجلس شورای اسلامی و مركز ملی مطالعات راهبردی كشاورزی و آب است.1397/10/13
14:11:38
5.0 / 5
4854
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه