رییس مركز مدیریت پیوند و درمان بیماری ها وزارت بهداشت:

روند رشد اهدای عضو در ۱۸ سال قبل در ایران، ۶۰ برابر شده است

روند رشد اهدای عضو در ۱۸ سال قبل در ایران، ۶۰ برابر شده است به گزارش گل سپید رئیس مركز مدیریت پیوند و درمان بیماری ها وزارت بهداشت با اشاره به اینكه هزینه پیوند كلیه یك هفتم دیالیز است، اظهار داشت: هزینه دیالیز در طول یك دوره ۵ ساله، حدود ۳۵۰ میلیون تومان برای خزانه كشور هزینه دربر خواهد داشت در حالیكه پیوند كلیه حدود ۵۰ میلیون تومان هزینه دارد.به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا دكتر مهدی شادنوش در كارگاه آموزشی بهره برداری از سامانه رجیستری مركز مدیریت پیوند و درمان بیماری ها اظهاركرد: سامانه رجیستری، حلقه مفقود حوزه پیوند بود كه با راه اندازی آن در حوزه درمان، سیاستگذاری و اقتصاد سلامت كشور اقدامات مهمی صورت خواهد گرفت.

وی با اشاره به اینكه عمل پیوند می تواند تاثیر بسیار زیادی بر صرفه جویی و ارتقای كیفیت زندگی بیماران داشته باشد، اظهار داشت: از سال ۶۸ به همت استاد فاضل و با فتوای امام خمینی (ره) مساله پیوند به صورت شرعی حل شد و ۱۱ سال طول كشید تا به قانون تبدیل گردد و آیین نامه های مربوطه هم دو سال پس از آن در هیات دولت به تصویب رسید.

دكتر شادنوش در ادامه اظهاركرد: روند رشد اهدای عضو در ۱۸ سال قبل در ایران ۶۰ برابر شده است البته در مقیاس جهانی شاخص قابل قبولی نیست چونكه كشوری مانند چین طی ۱۰ سالی كه مبحث اهدای عضو را با جلسات آموزشی متخصصین كشور ما شروع كرده است، در زمینه اهدای عضو رشد ۱۲۲ برابری داشته است.

وی با اشاره به اینكه در گذشته بیشتر پیوندهای كلیه از افراد زنده بوده اما هم اكنون ۵۷ درصد پیوندهای كلیه در كشور از افراد گرفتار مرگ مغزی است، خاطرنشان كرد: در كشور ما بیشتر از ۵۵۰۰ مورد پیوند كبد صورت گرفته است. در این خصوص به همت استاد ملك حسینی، مركز شیراز با ۷۰۰ پیوند كبد در سال رتبه اول را در جهان كسب كرده است. رتبه بعدی مربوط به بیمارستانی در كالیفرنیای آمریكا با ۴۰۰ پیوند كبد در یك مركز است. از این رو این مورد افتخاری برای دانشگاه شیراز به حساب می آید.

رییس مركز مدیریت پیوند و درمان بیماری ها وزارت بهداشت تصریح كرد: رتبه اهدای عضو ایران در رنكینگ جهانی ۲۶ است اما می تواند وضعیت بهتر داشته باشد و البته با عنایت به فعالیت هایی كه شروع شده نتایج بهتری در انتظار خواهد بود و در سال ۹۸ هم جهش خوبی را شاهد خواهیم بود چراكه چالش های موجود در سال ۹۷ رفع شده است.

هزینه پیوند كلیه یك هفتم دیالیز است

شادنوش با اشاره به اینكه هزینه پیوند كلیه یك هفتم دیالیز است، اظهاركرد: هزینه دیالیز در طول یك دوره پنج ساله، حدود ۳۵۰ میلیون تومان برای خزانه كشورهزینه دربر خواهد داشت، در حالیكه پیوند كلیه حدود ۵۰ میلیون تومان هزینه دارد.

وی در ادامه اظهار داشت: از نظر مالی هم با وجود نوسانات ارزی اجازه نداده ایم، بیماران پیوندی تحت تاثیر قرار گیرند. همینطور تا آخر اسفندماه سال جاری، پرداخت های مربوط به تیم فعال پیوند تمامی دانشگاه صورت خواهد گرفت.

رئیس مركز مدیریت پیوند و درمان بیماری ها وزارت بهداشت با اشاره به اینكه هم اكنون ۸۶۰۰ نفر در فهرست انتظار پیوند كلیه قرار دارند، اظهاركرد: امیدواریم بتوانیم این آمار را كاهش دهیم و از آلام این بیماران بكاهیم.

وی اضافه كرد: پیوند از مرگ مغزی به ۶۰ درصد رسیده است. در پیوند از مرگ مغزی رتبه ۲۱ و در پیوند از فرد زنده رتبه ۱۴ را در جهان دارا هستیم و امیدواریم آمار پیوند از مرگ مغزی افزایش پیدا كند.

شادنوش با اشاره به اینكه انجام حدود ۳۰۰۰ اهدای عضو در سال نرمال به نظر می آید، خاطرنشان كرد: مشكل ما ضعف شناسایی افراد است كه با راه اندازی سیستم رجیستری این مشكل برطرف خواهد شد.

وی تصریح كرد: در سال ۷۲، میزان PMP (نسبت اهداكنندگان مرگ مغزی به جمعیت) برابر با ۰.۲ بود و در سال ۹۶ این میزان به عدد ۱۱.۶ رسید البته عدد پایینی به حساب می آید چراكه رسیدن به عدد ۳۰ شاخص مطلوبی برای ما بشمار می رود ازاین رو نه تنها روند روبه رشدی برای دستیابی به این شاخص با جدیت در حال پیگیری است بلكه روند كند گذشته هم باید جبران شود.

به گزارش وبدا، شادنوش در انتها تصریح كرد: چنانچه برپایه روند فعلی پیش رویم، پیشرفت ما تا سال ۱۴۰۴ حدود ۴۵ درصد خواهد بود اما اگر برپایه برنامه ریزی های صورت پیش رویم، میزان پیشرفتمان به ۷۵ درصد خواهد رسید تا بتوانیم به PMP مطلوب دست یابیم.
1397/11/15
21:55:29
5.0 / 5
4823
تگهای خبر: بهداشت , دما , زندگی , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه