در همایش ملی تغییر و گاه شناسی درختی در اكوسیستم های خزری مطرح شد؛

تبدیل قسمتی از مراتع ایران به محیطی برای ویلاسازی!

تبدیل قسمتی از مراتع ایران به محیطی برای ویلاسازی! گل سپید: دبیر پنجمین همایش ملی تغییر و گاه شناسی درختی در اكوسیستم های خزری اظهار داشت: تغییر در اقلیم محدودیت های زیادی را به وجود آورده كه خطرآفرین خواهد بود.


به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا، سید محمد حسینی نصر در پنجمین همایش ملی تغییر و گاه شناسی درختی در اكوسیستم های خزری با اشاره به اینكه برمبنای مطالعات هواشناسی ناسا میانگین دمای كره زمین ۸ درجه افزایش یافته است، اشاره كرد: سطح آب اقیانوس ها ۳۰ میلی متر پایین تر رفته و در یك بازه زمانی ۱۰ گونه جانوری و گیاهی منقرض شده كه نشان از اهمیت تغییر اقلیم است.
وی با اشاره به اینكه افزایش جمعیت، خشكسالی و تغییر اقلیم روی هم تأثیر مستقیمی دارند، اشاره كرد: تغییر اقلیم در دموكراسی، امنیت غذایی، تنوع زیستی، اقتصاد و مهاجرت پناهجویان باز تأثیرگذار بوده كه همین امر سبب بحران در كره زمین می شود.
وی با اشاره به اینكه راهكارهای ما باید پیشگیرانه باشد و نه درمان گونه اشاره كرد: اگر همت نكنیم و راهكاری نمایش ندهیم به احتمال زیاد در آینده كره زمینی مساعد برای زیستن وجود نخواهد داشت.
دبیر پنجمین همایش ملی تغییر و گاه شناسی درختی در اكوسیستم های خزری با اشاره به اینكه تغییر در اقلیم، محدودیت های زیادی را به وجود آورده و خطرآفرین خواهد بود، اشاره كرد: از آنجایی كه موجودات پر مصرفی شده ایم، چاره هایی اجمالی باید بر اساس غلبه بر این بحران ها با تغییر سبك زندگی بشر همراه باشد.
حسینی نصر اضافه كرد: تمام دولت ها و كشورها به دنبال چاره تغییر اقلیم بوده و این تعامل بین ملت ها بدون مرز در حال انجام می باشد و در این راستا باید به سمت استفاده از انرژی پاك و تجدید پذیر برویم.
وی با اشاره به اینكه همایش تغییر اقلیم و گاه شناسی هر دو سال یك دفعه برگزار می شود، اظهار نمود: در این همایش ایده ها و راهكارهایی بیان می شود كه مورد بحث و بررسی قرار می گیرد و بعلاوه پژوهشگران ۱۱۷ مقاله به این همایش ارسال كردند.
دبیر پنجمین همایش ملی تغییر و گاه شناسی درختی در اكوسیستم های خزری اشاره كرد: بیشتر از ۲۵ عنوان كتاب در مورد تغییر اقلیم انتشار یافته كه نشان از دغدغه جهانی تغییر اقلیم است.
تغییرات رخ داده بر درختان بر تغییر اقلیم شهادت می دهند
همت الله پیر دشتی، معاون پژوهشی دانشگاه علوم كشاورزی و منابع طبیعی ساری باز در این همایش اظهار نمود: ردپای انسان در تمامی وقایعی كه در قسمتی از آن به تغییر اقلیم مربوط می شود به وضوح دیده می شود.
وی ادامه داد: قسمتی از این تغییر اقلیم مانند تغییر درختان تأثیر مستقیم بر طبیعت دارد و تغییرات رخ داده بر درختان می توانند بر تغییر اقلیم شهادت دهند.
* تغییر اقلیم سبب جا به جایی استان ها و تغییر تمدن شده است
سید محمدرضا رضوی مدیركل هواشناسی استان مازندران باز با اشاره به اینكه تمام زمین در ابتدای پیدایش و به صورت یخ بوده و الان با گازهای گلخانه ای زمین گرم تر شده است، اشاره كرد: رفتار ما با اقلیم بسیار بد بوده و بطوریكه به آن لطمه های جدی زده ایم بدین سبب باید برای حل این پدیده نگاه كلان تری داشته باشیم.
وی با اشاره به اینكه تغییر اقلیم سبب جا به جایی استان ها و تغییر تمدن می شو د اظهاركرد: در تمامی دنیا تا زمانی كه پوشش گیاهی مراتع بازسازی نشده چرای دام در آن صورت نمی گیرد اما در ایران وضعیت مراتع زیاد مناسب نمی باشد و قسمتی از مراتع باز تبدیل به محیطی برای ویلاسازی شده است.
مدیركل هواشناسی استان مازندران با اشاره به وضعیت كم آبی در استان اظهار داشت: چرا هنوز فكر می نماییم با كشاورزی باید به جایی برسیم و چرا فكر می نماییم كشت دوم مشكل ما را حل می كند.
رضوی با تصریح بر اینكه زمانی كه توان كشاورزی نداریم نباید آنرا انجام دهیم و در این میان انتقال آب هم معضلی دیگر شده است، عنوان كرد: تغییر اقلیم در كشور ما شروع شده اما كوچك ترین تغییری در رفتار خودمان انجام ندادیم.

1397/11/19
14:28:09
5.0 / 5
4968
تگهای خبر: آب , اكوسیستم , بحران , دما
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه