رونمایی از سه سند جهانی در هفتمین نشست منطقه ای مجمع جهانی سلامت

رونمایی از سه سند جهانی در هفتمین نشست منطقه ای مجمع جهانی سلامت به گزارش گل سپید دبیر هفتمین نشست منطقه ای مجمع جهانی سلامت، برگزاری نشست منطقه ای مجمع جهانی سلامت را حركتی ملی با مشاركت سازمان ها و ذی نفعان مختلف خواند و تصریح كرد: منابع مالی برگزاری این همایش از خارج دانشگاه فراهم گشته است.


به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا، دكتر امیر حسین تكیان، دبیر هفتمین نشست منطقه ای مجمع جهانی سلامت و سرگروه پنل توسعه پایدار اظهار داشت: نشست منطقه ای مجمع جهانی سلامت ۲۹ و ۳۰ آوریل ۲۰۱۹ (۹ و ۱۰ اردیبهشت) در جزیره كیش با حدود ۷۵۰ مهمان، ۱۰۹ سخنرانی بین المللی از حدود ۴۰ كشور و ۷۹ سخنرانی داخلی (مجموعا ۱۸۱ سخنرانی) برگزار می گردد. در این جلسه ۴ plenary و ۳۰ پنل در چارچوب پنج گروه شش تایی برگزار می شود.

وی به معرفی ۳۰ پنل در چارچوب ۵ بلوك پرداخت و اظهار نمود: سلامت در جهان در حال گذار، توسعه پایدار سلامت، بیماری های غیر واگیر و سلامت روان، سلامت در شرایط ناایمن و بحرانی، بهداشت محیط و آموزش سلامت در چارچوب ۵ بلوك مطرح می شود. در هركدام از این پنل ها با حدود ۶ یا ۷ سخنران كه حداقل نیمی از آنها از افراد صاحب نام خارجی در رشته خودشان هستند برگزار می گردد. هر پنل ۹۰ دقیقه است و در این مدت هر كدام از سخنران ها نكات كلیدی را در ۴۵ دقیقه بیان خواهند كرد و سپس جلسه پرسش و پاسخ و جمع بندی برگزار می شود.

دبیر هفتمین نشست منطقه ای مجمع جهانی سلامت، هدف از برگزاری این اجلاس را حمایت طلبی با هدف گسترش دسترسی مردم به خدمات بهتر سلامت عنوان نمود و اضافه كرد: برای هر پنل یك سخنران ایرانی و یك سخنران خارجی قرار داده شده تا با مشاركت یكدیگر موضوعات را مطرح كنند.
وی "مراقبت های اولیه بهداشتی راهی به سمت پوشش همگانی سلامت" را شعار امسال خواند و تصریح كرد: می خواهیم تبادل تجربیات نماییم كه در كشورهایی كه با درآمد متوسط، محدودیت منابع و افزایش تقاضا برای خدمات سلامت روبرو هستند، چه باید كرد تا خدمات سلامت ارزان، باكیفیت و عادلانه فراهم گردد.

وی ادامه داد: چهار plenary با عناوین سلامت در شرایط ناایمن، توسعه پایدار سلامت با محوریت پوشش همگانی سلامت و بیماری های غیر واگیر، توسعه پایدار سلامت با محوریت محیط زیست و آلودگی هوا و خدمات سلامت عادلانه، قابل تمكن و همگانی برای كشورهای با درآمد متوسط هم برگزار می گردد كه در هر plenary وزرا، روسای سازمان های بین المللی و دانشمندان شناخته شده رشته مطرح شده حضور خواهند داشت. همینطور در این جلسه از سه سند جهانی (شماره مخصوص مجله lancet در مورد ایران، سند جهانی تروما كه مجمع فرهنگستان های جهانی آنرا تدوین كرده است و سند جهانی مبارزه با چاقی) رونمایی خواهد شد.

تكیان از برگزاری همایش دانشجویی با حضور بیشتر از ۲۰۰ دانشجو در ۸ اردیبهشت اطلاع داد و خاطرنشان كرد: از این تعداد، ۴۰ دانشجوی بین المللی از ۲۱ كشور (شامل انگلستان، امریكا، گامبیا، آلمان، غنا، هند، سنگاپور، سودان، افغانستان، استرالیا، بحرین، نیجریه، پاكستان، عراق، پرتغال، كره، تركیه، سوییس، اوگاندا، زیمباوه و ایران) و ۱۵۰ دانشجو از دانشگاه علوم پزشكی تهران و سایر دانشگاه های كشور در همایش شركت می كنند. اساسنامه شبكه دانشجویی پیمان گروه هشت هم در نشست مطرح و مفاد آن مورد بررسی قرار خواهد گرفت. همینطور صبحانه كاری mentorship دانشجویان با دانشمندان تراز اول دنیا هم برگزار می شود.

دبیر هفتمین نشست منطقه ای مجمع جهانی سلامت، سپس به برنامه های حاشیه این نشست اشاره نمود و اظهار داشت: نمایشگاهی از استارتاپ ها و اختراعات صادراتی دانشمندان ایرانی با مشاركت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و دفتر ارتباط با صنعت دانشگاه علوم پزشكی تهران و سایر دانشگاه های كشور، (حدود ۱۰ شركت كه محصولاتشان در عرصه بین المللی صادر شده است) برگزار می شود. همینطور دانشگاه صنعتی شریف در حال برگزاری ماراتن برنامه نویسی پزشكی است كه فینال آن با روز نهایی ما یكسان خواهد شد و شاید بتوان مقداری از برنامه های آنها را هم در نشست پوشش داد. روز هشتم اردیبهشت یعنی یك روز پیش از نشست هم دانشگاه علوم پزشكی تهران میزبان مجمع سالیانه پیمان گروه ۸ خواهد بود.

ایشان در ادامه با اشاره به استقبال خوب سخنرانان داخلی و خارجی از نشست اظهار داشت: برای این جلسات و plenary ها حدود ۴۵۰ میهمان شناسایی كرده ایم كه همگی از راه فرآیندی نظام مند و با تصویب اعضای كمیته علمی انجام شده است. تاكنون حضور ۱۳۱ میهمان از ۴۱ كشور، به همراه سه وزیر و ۸۰ سخنران در نشست قطعی شده است.

وی با اشاره به اینكه تا كنون بیشتر از ۱۵۰ نفر از اعضای هیات علمی شامل رییسان و معاونین دانشكده های دانشگاه علوم پزشكی تهران و ۱۲۰ نفر از روسا و معاونین ایشان از بیشتر از ۴۰ دانشگاه علوم پزشكی كشور برای حضور در نشست ثبت نام كرده اند، خاطرنشان كرد: این فرصت كم نظیری برای تعاملات علمی بین دانشگاهی ایجاد خواهد نمود.

دبیر هفتمین نشست منطقه ای مجمع جهانی سلامت، ضمن معرفی وب سایت همایش، از امكانات رزرو هتل، برنامه پروازی و ثبت نام به صورت آنلاین در سایت اطلاع داد و اضافه كرد: وب سایت اصلی همایش به آدرس https: //www.worldhealthsummit.org/regional-meeting برای ثبت نام در اختیار است و علاقمندان می توانند با ورود به این آدرس بر روی آیكون ثبت نام در همایش كلیك و به صورت آنلاین علاوه بر ثبت نام در همایش، بلیط پرواز را خریداری و هتل خویش را رزرو كنند. حق ثبت نام در همایش برای اعضای هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی تهران مجانی است.

بنابر اعلام وبدا، تكیان، با اشاره به اینكه "علی رغم مشكلات، كارها به واسطه مدیریت و درایت رئیس دانشگاه و هیات رییسه تا كنون به خوبی پیش رفته است" تصریح كرد: حدودا با تمامی ذی نفعان ملاقات كرده و از آنها راهنمایی های لازم را گرفته ایم. یكی از چالش هایمان در این مدت، تغییرات مدیریتی بسیار زیاد در سازمان ها بود كه در ابتدا نگران كننده بود اما در ادامه توانستیم آنرا به فرصت تبدیل نماییم.

وی تصریح كرد: هرچند دانشگاه علوم پزشكی تهران بعنوان یكی از اعضای پیمان هشت و نماینده كشور ایران این نشست را برگزار می نماید، اما این رویداد كاملا ملی است و تمام كشور باید برای آن بسیج شوند.

وی ادامه داد: خیلی از تلاش ها و رویدادهایی كه تابه حال برای نشست انجام شده، بدون همكاری ذی نفعانی همچون ریاست جمهوری، وزارت بهداشت و منطقه آزاد كیش امكانپذیر نبوده است؛ به نحوی كه با حمایت رئیس همایش و رئیس منطقه آزاد كیش، تقسیم كار مناسبی در مورد اسكان، آماده سازی غذا و هتل ها، حمل ونقل و حراست و امور امنیتی صورت گرفته است و به لطف خدا و با حمایت همه عزیزان تلاش ها به خوبی نتیجه خواهد داد و از این فرصت بی نظیر دیپلماسی سلامت برای كشور استفاده خواهیم كرد.1398/02/02
22:29:35
5.0 / 5
4538
تگهای خبر: آلودگی , باد , بحران , بهداشت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه