روند رو به رشد سزارین در كشور متوقف شده است

روند رو به رشد سزارین در كشور متوقف شده است به گزارش گل سپید معاون درمان وزارت بهداشت با اشاره به مبحث حفظ كرامت مادران آبستن اظهار داشت: تدوین بسته حمایتی ترویج زایمان طبیعی در آخرین مراحل قرار گرفته است.


به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا، دكتر قاسم جان بابایی در همایش روز جهانی ماما ضمن تشكر و قدردانی از خدمات جامعه مامایی ایران تصریح كرد: در مناطق سیل زده خیلی از مادران آبستن توسط متخصصین بهداشت و ماماها شناسایی و ساماندهی شدند. خوشبختانه با تلاش های صورت گرفته در هیچ یك از مناطق سیل زده برای مادران آبستن مشكلی به وجود نیامد.
معاون درمان وزارت بهداشت افزود: برنامه آموزشی و مراقبتی كه در حوزه بهداشت وجود دارد، آموزش را از هفته بیستم به مادران آبستن عرضه می دهد. این خدمات در تمام نقاط كشور به مادران آبستن عرضه می شود.
جان بابایی اضافه كرد: مبحث حفظ كرامت مادران آبستن یكی از اصلی ترین بحث ها بود كه با پیگیری های انجام شده به ۱۰۰ درصد رسیده است و زیر ساخت های این مورد فراهم است.
وی ادامه داد: بحث مجانی كردن زایمان طبیعی توانست كمك زیادی كند، اما برای تحقق كامل زایمان طبیعی نیازمند مولفه های دیگری هستیم. اما توجه داشته باشیم كه با برنامه ریزی های انجام شده، روند رو به افزایش سزارین متوقف شده است.
وی اظهار داشت: روند رو به رشد انجام زایمان طبیعی در یك سال اخیر شروع شده است اظهار داشت: توجه به مادر آبستن بعنوان یكی از اصلی ترین محورهای خدمت اگر بیشتر شود، سرعت زایمان طبیعی هم افزایش خواهد یافت.
معاون درمان وزارت بهداشت تصریح كرد: مبحث زایمان بدون درد در یك سال اخیر مورد توجه قرار گرفته است و اگر بخواهیم زایمان طبیعی بدون مشكل داشته باشیم باید به بحث متولد شدن نوزاد سالم فكر نماییم.
وی با اشاره به اینكه زایمان با درد و رنج، تجربه ای تلخ برای مادران آبستن است، اضافه كرد: زایمان بدون درد كه به شكل های مختلف قابل انجام است، مورد توجه قرار گرفته و متخصصان بیهوشی هم در این خصوص كمك زیادی می كنند و بسته ترویج زایمان طبیعی روزهای پایانی خویش را می گذراند.
وی اظهار داشت: بعد از ورود به دانشگاه های دیگر باید استفاده نماییم. به علت اینكه تجربه های موفق در محیط رخ می دهد و باید از این تجربه بهره برد.
در ادامه این مراسم دكتر ساره محمدی - مشاور وزیر بهداشت در امور زنان هم اظهار داشت: یكی از اساسی ترین حقوقی كه خداوند به زنان عنایت كرده، حق فرزندآوری و مادر شدن است كه مادر حق دارد، باروری سالم هم داشته باشد. زایمان یك پدیده فیزیولوژی است كه امیدواریم به همین روند طبیعی طی شود و شاهد افزایش آمار این دست زایمان ها باشیم.
وی اظهار داشت: ماماها هم باید از ظرفیت چند وجهی خود استفاده كنند مانند اقدامات شایسته ای كه در مناطق سیل زده انجام دادند. همینطور یكی از دغدغه های جدی كه مورد تاكید مقام معظم رهبری هم هست، پیشگیری از پیری جامعه است كه این مهم میسر نمی گردد مگر با كمك ماماها. در كنار انتظاراتی كه از ماماها می رود باید در نظر گرفت كه ماماها هم خواهان برخورداری از حقوقی هستند كه امیدواریم به آن توجه گردد.

نام مراقب سلامت از كنار نام ماما حذف شود
در ادامه ناهید خداكرمی - رئیس انجمن مامایی و رئیس كمیته سلامت شورای شهر تهران هم ضمن تشكر از اقدامات وزیر بهداشت در حوزه زنان اظهار داشت: امیدواریم با نگاه ویژه وزیر بهداشت، نام مراقب سلامت از كنار نام ماما حذف شود تا مادران اعتماد بیشتری به شبكه سلامت كشور داشته باشند و دیگر بعد از معاینه توسط ماما به پزشك متخصص دیگری رجوع نكنند.
وی ادامه داد: اگر ماماها كار خویش را مانند پزشكان انجام دهند و درگیر مسائل مهر و نظام پزشكی نباشند، اتلاف وقت و هزینه برای مادران صورت نمی گیرد. جامعه مامایی در طرح تحول سلامت ثابت كرد كه می تواند حتی جلوتر از وزارت بهداشت قدم بردارد و بعد از این طرح ۷۰ هزار ماما آغاز به كار كردند. مهم ترین مطالبه ما ارج نهادن به استقلال حرفه ای جامعه مامایی است و امیدواریم وزارت بهداشت بتواند از تمام پتانسیل نیروهای تربیت شده اش استفاده نماید.1398/02/08
11:42:52
5.0 / 5
4321
تگهای خبر: آب , بهداشت , خدمات , دما
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه