معاون وزیر بهداشت اعلام كرد

استقرار ایستگاه های سنجش فشارخون در ۱۰۰۲ بیمارستان كشور

استقرار ایستگاه های سنجش فشارخون در ۱۰۰۲ بیمارستان كشور گل سپید: معاون بهداشت وزیر بهداشت ضمن تشریح اقدامات انجام شده در جهت اجرای بسیج ملی كنترل فشارخون بالا، اظهار داشت: به دنبال اجرای این طرح، پیش بینی می شود كه فشارخون حدود ۲۰ میلیون ایرانی پایش شود.


به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا، دكتر علیرضا رئیسی در نشست خبری بسیج ملی كنترل فشارخون بالا، گفت: شورای بسیج ملی فشار خون با دستور وزیر بهداشت و متشكل از هفت كارگروه تشكیل شد.
وی اظهار داشت: اقدامات اصلی این كمپین بر عهده دانشگاه ها است و روسای دانشگاه ها بعنوان رئیس ستاد، خدمت رسانی خواهند كرد. یكی از خاصیت های این كمپین این است كه همه دستگاه ها و نهادها در این كمپین مشاركت دارند و خیلی از گروه ها برای حضور در این كمپین اعلام آمادگی كرده اند. اقدامات این كمپین از هفته دوم اردیبهشت ماه و مصادف با هفته سلامت كلید خورده است، تا هفته دوم خرداد ماه سوژه آگاه سازی مردم جامعه صورت خواهد گرفت و از نیمه خرداد عملیات اجرایی آغاز می شود و تا اختتام هفته دوم تیر ماه ادامه خواهد یافت.
وی اظهار داشت: سپس آغاز عملیات، پایش تا یك ماه ادامه پیدا خواهدنمود و در هفته اول مهر ماه كه روز جهانی قلب است، نتایج كار نمایش می شود.
پایش فشارخون ۲۰ میلیون ایرانیرییسی با اشاره به اینكه هدف ما پایش فشار خون ۲۰ میلیون ایرانی است، اظهار داشت: حدود ۲۶ هزار خانه بهداشت و پایگاه سلامت در سراسر كشور داریم كه بعنوان زیرساخت اصلی برای اندازه گیری فشار خون در این كمپین استفاده می شوند.
ایستگاه های سنجش فشارخون در ۱۰۰۲ بیمارستان كشوروی توضیح داد: در ۱۰۰۲ بیمارستان كشور، ایستگاه های سنجش فشارخون ایجاد می شود و در ۱۲۴۱ شهری كه تقسیم كرده ایم، پایگاه ثابت سلامت سیار ایجاد خواهیم كرد كه تعداد كل پایگاه های برآورد شده در این شهرها به حدود ۲۶۰۰ پایگاه خواهد رسید. نیروهایی كه در پایگاه های ثابت و سیار به كارگیری خواهند شد ۱۶ هزار و ۵۰۰ نفر هستند كه در چارچوب پرسشگرانی هستند كه آموزش های لازم را دریافت كرده اند. بدین سبب تمام پرسشگران دوره های لازم را گذرانده اند و پیش بینی شده این افراد دو ساعت آموزش موردنیاز را برای آشنایی با اهداف كمپین ببینند.
وی افزود: برای ایستگاه ها، فشار سنج دیجیتال در نظر گرفته شده است كه بتوانیم با دقت و سرعت كار را انجام دهیم. در هر نقطه ای می توانیم اطلاعات را با گوشیهای هوشمند در سامانه ثبت نماییم. همین طور به سبب اینكه امكان دارد در مواقعی قطع اینترنت داشته باشیم، اطلاعات در فرم ها ثبت و سپس وارد سامانه می شوند.
رئیسی اضافه كرد: برای افرادی كه دارای فشار خون هستند دو فرم ارجاع فوری و ارجاع غیر فوری پیش بینی شده است و اگر فردی فشار خون بالا داشت، به صورت فوری ارجاع داده می شود. فرم های غیر فوری برای افرادی است كه بعدا باید به مراكز درمانی بازگشت كنند.
رئیسی همین طور درباره كالاهای مضر سلامت و تبلیغات آنها در صدا و سیما اظهار داشت: فهرست كالاهای لطمه رسان بر سلامت با امضای وزیر بهداشت به صدا و سیما داده می شود و معمولا صدا و سیما آنهارا تبلیغ نمی كند و اگر در مواردی تبلیغات صورت گیرد به آنها تذكر می دهیم.
در ادامه این نشست، دكتر مریم حضرتی_معاون پرستاری وزارت بهداشت اظهار داشت: با عنایت به رو به پیری رفتن جامعه ایرانی و از آنجایی كه ۹/۲ درصد جمعیت كشور سالمند هستند و شاهد خواهیم بود كه طی ۳۰ سال آینده در جامعه از هر چهار نفر یك نفر پیر خواهد بود، باید توجه ویژه ای به سبك زندكی صحیح افراد شود تا در پیری با مشكلات كمتری مواجه باشند. یكی از این موضوعات مهم مصرف نمك و كنترل فشار خون در جوانان فعلی جامعه است.
وی درباب نقش پرستاران در این بسیج ملی اظهار داشت: حدود ۱۵۰ هزار پرستار و ۴۰ هزار دانشجوی پرستاری در ۱۰۰۰ بیمارستان و ۱۸۴ كلینیك آماده خدمت رسانی در حوزه آموزش و گرفتن فشار خون می توانند كمك كنند.
در ادامه این نشست باز دكتر اسماعیل اكبری - رئیس مركز تحقیقات سرطان گفت: وزارت بهداشت به سبب مسئولیت پذیری كه در قبال مردم دارد، نیازهای اساسی حوزه سلامت را هدف گرفته است. این یك دیدگاه مثبت است كه امیدوارم نتیجه بخش باشد.
وی اضافه كرد: بزودی شاهد عزم بزرگ مردم ایران برای خدمت رسانی به سلامت جامعه خواهیم بود. خوشحالیم كه تمام بخش های خصوصی و دولتی، وزارت كشور، وزارت نفت و... اعلام آمادگی كرده و به میدان آمده اند. پس شاهد یك هیجان انقلابی برای اجرای این طرح خواهیم بود.
وی با تاكید بر این نكته كه وزارت بهداشت عموم جامعه را در این طرح مد نظر دارد، اظهار داشت: امروز شاهدیم در آمریكا بیشتر از ۵۰۰ هزار مورد سرخك مشاهده شده است؛ در حالیكه ما در كشور شاهد ریشه كن شدن این بیماری هستیم كه این امر را مدیون آگاهی رسانی اصحاب رسانه هستیم كه سبب شده حتی از كشورهای توسعه یافته جلوتر باشیم.
اكبری اضافه كرد: بسیج ملی كنترل فشار خون در ۴۵ روز تمام نمی گردد و افراد شناسایی شده، رها نشده و درمان آنها پیگیری خواهد شد.
منبع:

1398/02/24
23:27:21
5.0 / 5
4302
تگهای خبر: بهداشت , دریا , دستگاه , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه