تاثیر مصرف مكمل دردهای مفصلی بر كاهش خطر بیماری های قلبی-عروقی

تاثیر مصرف مكمل دردهای مفصلی بر كاهش خطر بیماری های قلبی-عروقی گل سپید: برمبنای تحقیقات جدید صورت گرفته روی بیشتر از 400 هزار شركت كننده، گلوكزامین، مكملی كه افراد اغلب برای تسكین دردهای مفصلی و كاهش علایم آرتروز مصرف می كنند، می تواند موجب كاهش خطر بیماری های قلبی-عروقی شود.


به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا، محققان دانشگاه "تولین" در "نیواورلئان" آمریكا مطالعات گسترده ای را انجام داده و دریافتند افرادی كه مكمل گلوكزامین مصرف می كنند، كمتر در معرض خطر بیماری های قلبی قرار داشته و از رویدادهای خطرناكی مانند سكته قلبی و مغزی كه به قلب یا سیستم عروقی بدن مربوط است، جلوگیری می شود.
در این مطالعه داده های مربوط به ۴۶۶ هزار و ۳۹ نفر كه هیچ كدام در ابتدا به بیماری های قلب-عروقی مبتلا نبوده و تمامی اطلاعات خودرا در مورد مصرف مكمل های رژیم غذایی به محققان عرضه كرده بودند، بررسی گردید. در بین این شركت كنندگان ۱۹.۳ درصد یا معادل حدود یك پنجم از آنها، اعلام نمودند كه به هنگام پیوستن به این مطالعه مكمل های گلوكزامین مصرف می كرده اند.
نتایج این تحقیق نشان داد افرادی كه بطور منظم مكمل گلوكزامین مصرف می كنند، كمتر در معرض خطر مبتلاشدن به بیماری های قلبی-عروقی قرار دارند. هر چند محققان خاطر نشان كرده اند كه هنوز به تحقیقات و آزمایش های بیشتری برای تایید ارتباط میان مصرف این مكمل های غذایی و كاهش خطر مبتلاشدن به بیماری های قلبی-عروقی نیاز است.
محققان این مطالعه برای تعیین این رابطه پرونده های پزشكی شركت كنندگان و هم چنین سوابق مرگ و میر آن هایی كه طی دوره هفت ساله جان باخته بودند را بررسی كردند تا متوجه شوند كدام یك از شركت كنندگان این مطالعه به بیماری های قلبی-عروقی مبتلا شده، هر یك از مشكلات قلبی-عروقی مانند بیماری سرخرگ كرونری یا سكته قلبی و مغزی را تجربه كرده یا به سبب بیماری های قلبی-عروقی جان خودرا از دست داده اند.
نتایج بررسی ها نشان داد افرادی كه مكمل های گلوكزامین مصرف می كرده اند، ۱۵ درصد كمتر از افرادی كه این مكمل ها را مصرف نمی كرده اند، رویدادهای ناشی از بیماری های قلبی-عروقی را تجربه كرده و هم چنین بین ۹ تا ۲۲ درصد كمتر در معرض خطر مبتلاشدن به بیماری های قلبی- كرونری، تجربه سكته های قلبی و مغزی و مرگ ناشی از بیماری های قلبی-عروقی قرار دارند.
این ارتباط جدای از عوامل تغییردهنده ای هم چون سن، جنسیت، شاخص توده بدنی (BMI)، سبك زندگی و رژیم غذایی، مصرف داروها و دیگر مكمل های غذایی تعیین شده است.
بنا بر گزارش سایت تخصصی مدیكال نیوز تودی، نكته قابل توجه دیگر در این مطالعه آن است كه تاثیر مصرف مكمل گلوكزامین بر كاهش خطر مبتلاشدن به بیماری های قلبی-عروقی در افرادی كه هم اكنون سیگاری هستند به نسبت افرادی كه سیگار را ترك كرده یا هیچ گاه سیگار نبوده اند، بیشتر است. بطوریكه مصرف این مكمل های غذایی در افرادی كه هم اكنون سیگاری هستند موجب كاهش ۳۷ درصدی خطر مبتلاشدن به بیماری های قلبی-عروقی می شود اما این میزان در افرادی كه سیگار را ترك كرده یا هیچ گاه سیگاری نبوده اند به ترتیب ۱۸ درصد و ۱۲ درصد برآورد شده است.
منبع:

1398/02/27
13:30:18
5.0 / 5
4335
تگهای خبر: دریا , زندگی , سایت , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه