پاسخ سازمان بیمه سلامت درباره پوشش یك بیماری پرهزینه

پاسخ سازمان بیمه سلامت درباره پوشش یك بیماری پرهزینه گل سپید: معاون بیمه و خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت ضمن رد پرونده سازی جدید برای بیماران هموفیلی جهت ارائه خدمات دارویی و درمانی اظهار داشت: زمانیكه بیماران خاص برای تمدید دفترچه، تایید دارو و یا تشكیل پرونده به ما بازگشت می كنند، امكان دارد نقص مدرك داشته باشند كه در این صورت در نوبت اول دارو را به آنها می دهیم و اعلام می نماییم برای دریافت دارو در نوبت بعدی باید نقصها پرونده هایشان را رفع كنند.دكتر كوروش فرزین در گفت و گو با ایسنا، درباره اخباری در خصوص پرونده سازی جدید بیمه سلامت برای بیماران خاص و هموفیلی ها، با اشاره به اینكه در سازمان بیمه سلامت اصلا چنین برنامه ای نداریم، اظهار داشت: باید توجه كرد كه بیماران خاص سالانه دفترچه هایشان را تمدید می كنند و ما هر سال اسناد، مدارك و پرونده بیماران را چك می نماییم. بدین سبب اگر نقص مدركی داشته باشند، فرد را می فرستند تا مداركش را كامل كند.

وی اضافه كرد: حتی اگر بیمار خاصی نقص مدرك هم داشته باشد، ارائه خدمت به او متوقف نمی گردد، بلكه خدمت را به او ارائه می دهند، اما می گویند كه در اسرع وقت مداركت را تكمیل كن. این اقدامی است كه سال هاست آنرا انجام می دهیم. هیچ بیمه شده ای هم تابحال به ما بازگشت نكرده كه بگوید به سبب نقص مدرك به او خدمت ارائه نداده اند.

فرزین اشاره كرد: ما حتی در حوزه بیماران شیمی درمانی هم كه برای تشكیل پرونده و دریافت داروهای شیمی درمانی می آیند و باید مدارك مختلفی چون گزارش پاتولوژی و... را داشته باشند، در صورتی كه به ما مراجعه نموده و نقص مدركی داشته باشند، یك دوره برایشان دارو را تایید می نماییم، اما می گوییم برای دوره بعد باید مدرك را با خودت بیاوری.

معاون بیمه و خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت با اشاره به اینكه این روالی است كه همیشه در سازمان بیمه سلامت وجود داشته، اظهار داشت: بدین سبب در هركجا كه نقص مدركی در زمان تشكیل پرونده و یا تایید دارو وجود داشته باشد، خدمت به بیماران ارائه می شود، اما بیماری كه نقص مدرك داشته باشد، نشان دار شده و در مراجعات بعدی مدارك را شامل عكس، آزمایش و... برای ما می آورند و كارشان را انجام می دهیم.

فرزین افزود: پروسه تایید مداركی كه هم اكنون برای بیماران خاص در بیمه سلامت وجود دارد، قبلا با وزارت بهداشت چك شده است. بیماران باید یكسری مدارك تعریف شده را به همراه داشته باشند كه این مدارك قبلا با وزارت بهداشت چك شده است. حال اگر وزارت بهداشت بخواهد تغییری در این مدارك اعمال نماید، به ما اعلام می كند.

وی با اشاره به اینكه هم اكنون نه وزارت بهداشت با ما مكاتبه كرده است و نه ما تغییری در روال سابق مان داده ایم، اشاره كرد: تعجب می كنم كه چرا چنین موضوعی مطرح گردیده است. بیمار هموفیلی فاكتور انعقادی دریافت كرده و یك ریال هم از جیب نمی پردازد. حال اگر برای دریافت فاكتور بیاید و ما به او بگوییم نقص مدرك داری و ما هم فاكتور را به تو نمی دهیم و یا باید فاكتور را با قیمت آزاد خریداری كنی، اساسا به وزارت بهداشت بازگشت می كند. بدین سبب اگر چنین مساله ای صحت داشت، بیمار به اداره بیمه و وزارت بهداشت مراجعه نموده و شكایت می كرد. در حالی كه ما هیچ بازگشت كننده ای نداشتیم كه بگوید به سبب نقص مدرك، نتوانستیم خدمات دریافت نماییم. برای اینكه حتی اگر نقص مدرك هم داشته باشد، ما در سری اول داروهایشان را تایید می نماییم و اعلام می نماییم برای دریافت دارو در نوبت بعدی، مدارك را كامل كنند.

فرزین با اشاره به اینكه بیشترین پول دارویی كه در استان تهران می پردازیم، بابت شاخصهای انعقادی است و نخستین دارویی كه بیشترین هزینه را برای ما دارد، همین شاخصهای انعقادی هستند، اظهار داشت: این داروها به بیماران هموفیلی داده می شود. حال اگر در زمینه دسترسی به این داروها برای بیمار مشكلی وجود داشته باشد، به هیچ عنوان ساكت نمی نشیند، بلكه شكایت می كند. برای اینكه نمی تواند این پول را از جیب بدهد. نمی دانم چرا این مساله هر چند ماه یكبار مطرح می شود، اما جالب است كه هیچ بیمه شده ای هم در این زمینه به ما بازگشت نكرده است.

منبع:

1398/04/19
15:19:41
5.0 / 5
4834
تگهای خبر: بهداشت , خدمات , دریا , دما
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه