قربانی:

مشكلی در تامین داروی تولید داخل نداریم، خیلی از داروهای وارداتی وارد چرخه توزیع نشدند

مشكلی در تامین داروی تولید داخل نداریم، خیلی از داروهای وارداتی وارد چرخه توزیع نشدند گل سپید: نایب رییس كمیسیون بهداشت و درمان مجلس با تاكید بر اینكه «مشكل اساسی در حوزه تأمین داروهای مورد نیاز وجود ندارد»، اظهار داشت: ما كمبودی در تولید دارو در كشور نداریم. امكان دارد تنها در سه درصد واردات دارو با مشكل روبرو شویم كه آن هم به سبب كار سودجویانی است كه ارز دولتی گرفته اما دارو را وارد چرخه توزیع نكرده اند.


محمدحسین قربانی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به وضعیت دارو در كشور اظهار داشت: خوشبختانه ۹۷ درصد داروی مورد نیاز در داخل كشور تولید می شود. سه درصد باقیمانده هم عمدتاً برای بیماری های صعب العلاج، ام اس و بیماری های خاص است كه وارد می نماییم و سالانه حدود ۱.۶ میلیارد دلار ارز نیاز دارد.
وی با اشاره به اینكه «تاكنون در زمینه واردات دارو سیاست خوبی در پیش گرفته نشده است»، اظهار داشت: وزیر بهداشت در این زمینه با شفافیت توضیح داد و الان نیز رویه جلوگیری از واردات بی رویه دارو به خصوص داروهای خارجی با مشابه داخلی را در پیش گرفتند.
وی توضیح داد: قبل از این بیماران به دنبال داروهای خارجی بودند كه مشابه آن در داخل كشور تولید می شد كه امروز این داروهای خارجی وارد نمی گردد. بنا بر این بیماران از كمبود دارو صحبت می كنند. حال اینكه این به معنای كمبود دارو نیست بلكه ما آن دارو را در داخل تولید می نماییم. پس می توان اظهار داشت كه ما مشكل اساسی در حوزه تأمین داروهای مورد نیاز نداریم.
نایب رییس كمیسیون بهداشت و درمان مجلس با تاكید بر ضرورت پشتیبانی از تولید داخل و به دنبال آن ایجاد اشغال اضافه كرد: ما با همین رویكرد معتقدیم كه نباید داروهای خارجی با مشابه داخلی وارد شوند. البته كه آن داروی تولید داخل هم باید كیفیت و استاندارد بین المللی را داشته باشد. تولید كنندگان دارو بدانند كه داشتن استاندارد بین المللی لازمه تولیدات دارو است.
قربانی با تاكید مجدد بر اینكه «كمبودی در تأمین داروی تولید داخل وجود ندارد» اظهار داشت: شاید در تأمین سه درصد از داروها آن هم مربوط به داروهای وارداتی كمبود داشته باشیم كه دلیل آن هم سودجویانی است كه ارز دولتی برای واردات دارو گرفته كه دارو را وارد و انبار كرده اما وارد بازار نكرده اند. این از همان معضلاتی است كه وزیر بهداشت به آن اشاره كرده، امروز خیلی از داروها وارد چرخه توزیع نشدند كه وزارت بهداشت در حال مقابله و مبارزه با آن است.
منبع:

1398/04/24
14:48:50
5.0 / 5
4232
تگهای خبر: بهداشت , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه