انتقاد به نحوه اعلام شاخص آلاینده ازن

انتقاد به نحوه اعلام شاخص آلاینده ازن به گزارش گل سپید یك كارشناس حوزه آلودگی هوا نسبت به اثرات مخرب آلاینده ازن بر سلامت انسان اخطار داد و از نحوه اعلام شاخص كیفیت هوا انتقاد نمود و اظهار داشت: اوج غلظت ازن در ساعات ۱۲ تا ۱۶ اتفاق می افتد، درحالی كه معمولا شاخص میانگین كیفیت هوای تهران در ساعت ۱۱ اعلام می شود.به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا، در این روزهای گرم تابستانی، بحث های مربوط به آلاینده «ازن» داغ است. ازن یك آلاینده ثانویه است كه بر اثر واكنش های شیمیایی بین اكسیدهای ازت (NOx)، مواد آلی فرار (VOC) و تابش خورشید تولید و منتشر می شود. نكته مهم در این واكنش شیمیایی، آن است كه هر چه شدت نورخورشید بیشتر باشد با وجود ثابت ماندن میزان بقیه تركیبات، آلاینده ازن بیشتری تولید می شود و بنابراین است كه میزان تشكیل این آلاینده و غلظت آن در شهرهای ایران در تابستان بیشتر از سایر فصول است.

بر اساس اندازه گیری های انجام شده در شركت كنترل كیفیت هوای تهران، از آغاز سال ۹۸ تاكنون، پایتخت ۲۵ روز ناسالم برای گروه های حساس و یك روز ناسالم برای همه گروه ها را تجربه كرده است كه در همه این ۲۵ روز، شاخص غلظت ازن بالاتر از حد استاندارد بوده است. هشت روز از این ۲۵ روز شاخص ذرات معلق كمتر از دو نیم میكرون هم بالای حد استاندارد بوده است، اما نكته جالب آن است كه در همین هشت روز هم ازن از لحاظ مقداری بیشتر از ذرات معلق بوده است.

در مورد اهمیت آلاینده ازن محمودرضا مؤمنی - كارشناس حوزه آلودگی هوا - كه قبل از این، نسبت به اثرات مخرب آلاینده ازن برای سلامتی انسان اخطار داده بود و تاكید كرده بود كه ایجاد تنگی نفس و خس خس سینه، سرفه و خارش گلو، تشدید بیماری های ریه مانند آسم، آمفیزم و برونشیت مزمن، افزایش تعداد حملات آسم، حساس تر شدن ریه به عفونت، ایجاد بیماری مزمن انسداد ریوی (COPD) از اثرات مخرب این آلاینده است، در گفت وگوی با ایسنا، از نحوه اعلام شاخص غلظت آلاینده ازن انتقاد نمود.

وی با بیان این نكته كه در تهران شاخص كیفیت هوا به صورت رسمی در ساعت ۱۱ بامداد اعلام و همین كار سبب می شود كه واقعیت آلاینده ازن پنهان بماند، خاطرنشان كرد: تولید ازن به شدت به نور خورشید بستگی دارد ازاین رو معمولاً كمترین غلظت ازن در شب ها، اوایل بامداد و اواخر غروب و بیشترین غلظت آن در ظهر است. به صورتی كه معمولا بیشترین مقدار غلظت ازن در حدود ساعت ۱۴ رخ می دهد و اگر به داده های اندازه گیری شده ازن توجه گردد همیشه از ساعت ۱۲ تا ۱۶ بیشترین غلظت ازن اتفاق افتاده است. در نتیجه اعلام شاخص كیفیت هوا و ازن در ساعت ۱۱ بامداد واقعیت ازن را بیان نمی كند.

این متخصص مدل سازی عددی آلودگی هوا با تاكید بر اینكه برای در نظر گرفتن آلاینده ازن باید شاخص كیفیت هوا از ساعت ۱۵ به بعد اعلام و اطلاع رسانی رسمی شود، اظهار داشت: از آنجایی كه ساعت ۱۱ بامداد بعنوان زمان اعلام شاخص كیفیت هوا انتخاب شده است، در خیلی از مواقع شاخص میانگین كیفیت هوای تهران حاكی از برقراری هوای سالم در تهران است، درحالی كه حداقل در فصل تابستان باید شاخص كیفیت هوا در ساعت ۱۵ یا ۱۶ هم اعلام گردد.

مؤمنی افزود: غلظت آلاینده ازن باید به صورت سه ساعته اعلام گردد، درحالی كه در ایران و به صورت خاص در تهران شاخص ازن به صورت هشت ساعته اعلام می شود. جدا از این مباحث باید دقت نماییم كه ازن یك آلاینده واكنش پذیر است و همان دو، سه ساعت بعدازظهر كه غلظت آن بالا می رود، برای آسیب زدن به انسان كافی است و همین فصل تابستان هم كفایت می كند كه عوارض زیادی بر سلامت شهروندان داشته باشد و میزان مرگ ومیر زودرس را افزایش دهد ازاین رو حتما باید این آلاینده را جدی بگیریم.

وی در انتها با اشاره به لزوم شناسایی دقیق منشأهای تولید آلاینده ازن در تهران و سایر كلانشهرهای ایران اظهار داشت: برای مدیریت ازن باید مشخص شود كه آیا ازن تشكیل شده به صورت «مواد آلی فرار محدودشده» (VOC-Limited) است یا به صورت «اكسیدهای ازت محدودشده» (NOx-Limited) و یا هیچ كدام. این نكته حیاتی در كنترل و كاهش آلاینده ازن است تا بتوانیم كاهش قابل توجهی در غلظت آلاینده ازن داشته باشیم. همینطور نیاز است میزان مرگ ومیرهای زودرس ناشی از آلاینده ازن مشخص شود تا انجام آنالیز هزینه -فایده میزان خسارات تحمیل شده ناشی از این آلاینده بر سلامت انسان مشخص شود.

به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا، اهمیت عوارض ناشی از آلاینده ازن برای سلامت انسان به حدی است كه چندی قبل عباس شاهسونی - رئیس گروه سلامت هوای مركز سلامت محیط و كار وزارت بهداشت - ضمن اخطار نسبت به وجود آلاینده "ازن" در هوای برخی كلانشهرهای كشور همچون تهران و سفارش به مردم، بخصوص بیماران تنفسی و كودكان جهت پرهیز از قرار گرفتن در فضای باز در روزهایی كه غلظت این آلاینده بالا است، بر ضرورت جدی گرفتن استفاده از كاتالیست در صنایع خودروسازی تاكید كرده بود.

وی ۱۲ تیرماه سال جاری در جریان سی و هشتمین جلسه كارگروه ملی كاهش آلودگی هوا كه در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، از شهرداری تهران به علت عدم اجرای پروژه نصب فیلتر دوده روی اتوبوس های در حال تردد تهران شدیدا انتقاد كرده بود.

منبع:

1398/05/21
17:19:23
5.0 / 5
5007
تگهای خبر: آلودگی , بهداشت , تردد , خورشید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه