افزایش موقتی غلظت ازن در هوای تهران

افزایش موقتی غلظت ازن در هوای تهران به گزارش گل سپید بر مبنای اعلام شركت كنترل كیفیت هوای تهران، بعدازظهر امروز و فردا (۲۹ و ۳۰ مرداد) احتمال افزایش غلظت آلاینده ازن در تهران وجود دارد.به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا، پیش بینی های انجام شده در شركت كنترل كیفیت هوا نشان دهنده كاهش میزان ناپایداری جوی در صبحگاه روز جاری (۲۹ مرداد) است. هرچند با عنایت به كاهش تردد خودرو ها در روز تعطیل، این شرایط در كاهش كیفیت هوای بیشتر مناطق شهر تهران تاثیر چندانی نخواهد داشت.

همچنین در طول روز همراه با فراهم شدن شرایط لازم برای شكل گیری آلاینده ازن، طی برخی ساعات بعدازظهر امروز بین ساعات ۱۳ الی ۱۸ افزایش نسبی در غلظت این آلاینده مشاهده شده كه نسبت به روز گذشته از میزان بالاتری برخوردار خواهد بود و به تبع آن سبب كاهش موقتی كیفیت هوا می شود.

بر اساس پیشبینی های شركت كنترل كیفیت هوای تهران، به تدریج امشب همراه با افزایش حجم ترافیك و كاهش سرعت باد، افزایش غلظت آلاینده ها در بعضی مناطق پرتردد دور از انتظار نخواهد بود. بر این اساس با عنایت به افزایش موقتی غلظت آلاینده ها بخصوص ذرات معلق و آلاینده ازن در بعضی ساعات امروز (۲۹ مردادماه) انتظار می رود وضعیت نامطلوب كیفیت هوا بخصوص برای گروه های حساس به صورت موقت در بیشتر مناطق پایتخت برقرار شود.

برای بیشتر ساعات روز چهارشنبه (۳۰ مرداد) هم جوی نسبتا آرام و آسمانی صاف انتظار می رود كه شرایط برای تجمع موقتی غلظت آلاینده ها همچون ذرات معلق بخصوص در صبحگاه و آلاینده ازن طی ساعات بعدازظهر را مهیا خواهد ساخت. ازاین رو انتظار می رود طی برخی ساعات روز چهارشنبه شرایط ناسالم كیفیت هوا بخصوص برای گروه های حساس در بیشتر مناطق پایتخت برقرار شود.

به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا، «ازن» آلاینده هوا در فصول تابستان و بهار و زمانی است كه شدت تابش خورشید افزایش می یابد. با عنایت به وجود دی اكسید نیتروژن (NO۲)، تابش سبب شكسته شدن آن و ایجاد رادیكال اكسیژن و در نهایت هم تولید «ازن» می شود ازاین رو یكی از مكانیسم های تولید ازن، چرخه ای است كه با نور خورشید ارتباط دارد و هر چه شدت نور خورشید بیشتر باشد، «ازن» هم بیشتر می شود.

بنا به اعلام وزارت بهداشت، پس از ذرات معلق ۲.۵ میكرون، "ازن" خطرناك ترین آلاینده برای انسان است. خصوصا برای بیماران تنفسی، مبتلایان آسم و كودكان. زمانی كه غلظت ازن افزایش می یابد، احتمال بروز علائم تنفسی و سرفه در كودكان و افرادی كه فعالیت زیادی در فضای بیرون دارند بیشتر است. همه افراد بخصوص كودكان، مبتلایان به آسم و افرادی كه در فضای بیرون فعالیت سنگین دارند، تا حد امكان فعالیت هایشان در فضای بیرون از منزل را كاهش دهند و بخصوص از ساعت ۱۱ بامداد تا ۱۶تا حد امكان در فضای آزاد حضور نیابند.
1398/05/29
14:58:37
5.0 / 5
4515
تگهای خبر: آسمان , باد , بهداشت , تردد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه