ستاری:

اگر نتوانیم غذای مردم را تامین نماییم، مهم نیست چه سلاحی می سازیم

اگر نتوانیم غذای مردم را تامین نماییم، مهم نیست چه سلاحی می سازیم به گزارش گل سپید معاون علمی و فناوری رئیس جمهور اظهار داشت: ما فكر می نماییم كه تولیدكننده گوشت و مرغ هستیم، ولی برای ما خطوط مونتاژ تعریف كرده اند و اغلب مایحتاج این صنایع از جوجه یك روزه گرفته تا غذا و غیره وارداتی است.


به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا، سورنا ستاری در مراسم رونمایی از داروی ایرانی زجر تنفسی نوزادان كه امروز یكشنبه سوم شهریور با حضور وزیر بهداشت در كرج برگزار شد، اظهار نمود: تولید دارو به یك اكوسیستم قوی نیاز دارد تا در آن محققی كه كار پژوهش انجام می دهد، بتواند به سرمایه گذار و شتاب دهنده ای كه خروجی پژوهش را تجاری سازی می كند، وصل شود.
وی افزود: بوسیله این اكوسیستم می توان سرمایه و پول بخش خصوصی را به حوزه پژوهش تزریق كرد.
ستاری اظهار داشت: باید بپذیریم با اعتبارات و بودجه دولت نمی توان محصول تولید كرد و این پول باید صرف توسعه زیرساخت ها در حوزه های مختلف شود.
وی در بخش دیگری از صحبت های خود با ابراز نگرانی درباب وضعیت تامین غذا، توضیح داد: حوزه غذا در تمامی كشورها استراتژیك است؛ چون اگر نتوانیم نیازهای غذایی جامعه را فراهم نماییم، دیگر مهم نیست چه سلاحی می سازیم و در حوزه دفاعی چه اتفاقی می افتد.
ستاری با اشاره به اینكه كشور در حوزه تامین غذا وابستگی های جدی ای دارد، توضیح داد: ما فكر می نماییم تولیدكننده گوشت و مرغ هستیم، ولی برای ما خطوط مونتاژ تعریف كرده اند و اغلب مایحتاج این صنایع از جوجه یك روزه گرفته تا غذا و... وارداتی است.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور اشاره كرد: هم اكنون بیشترین واردات ما كنجاله و سویا و... است كه ارزبری زیادی دارد؛ در شرایط فعلی ما فقط توسعه دهنده مرغداری و دامداری ها هستیم و بخش اصلی ماجرا كه حوزه دانشی است و ارزش افزوده زیادی دارد، كاملا مغفول مانده است.
ستاری اظهار داشت: اخیراً تمامی شركت هایی كه در حوزه بیوتك انسانی فعالیت دارند، تشویق می شوند تا وارد حوزه دام و طیور و آبزیان شوند؛ چون حوزه ای است كه ارزش افزوده زیادی دارد و هم نیاز روز كشور است.
وی اظهار داشت: امسال تمركزی جدی در بحث تولید داروهای بیوتك صورت داده ایم كه مجموع سه درصد داروهای وارداتی و كل مواد اولیه دارویی كه حدود ۷۰۰ میلیون دلار ارزبری دارند را پوشش می دهد.
بنیاد ملی نخبگان اظهار داشت: در حوزه بیوتك ما شركت های توانمند و قوی داریم و باید از آنها حمایت نماییم تا مسیر توسعه كشور در شرایط فعلی هموار شود.
منبع:

1398/06/03
15:21:14
5.0 / 5
4389
تگهای خبر: آب , اكوسیستم , بهداشت , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه