شترها بلای جان تالاب هامون

شترها بلای جان تالاب هامون به گزارش گل سپید فرمانده یگان حفاظت محیط زیست اداره كل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان اظهار داشت: به همت یگان حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان دو كاروان 400 نفری شتر از پناهگاه حیات وحش هامون بیرون رانده شد.


به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا، به نقل از محیط زیست استان، حمید ریگی اضافه كرد: یگان حفاظت محیط زیست استان در گشت زنی های خود در پناگاه حیات وحش هامون دو كاروان 400 نفری از شتران را در داخل تالاب شناسایی و به بیرون از تالاب هدایت كردند.
ریگی اضافه كرد: ادامه روند خشكسالی در منطقه سیستان، ورود دام و چرای بی رویه احشام از مهم ترین مشكلات و تهدیدهای پناهگاه حیات وحش هامون است. چرای بی رویه احشام در محدوده تالاب هامون باعث نابودی پوشش گیاهی مناسب تالاب و افزایش فرسایش خاك منطقه و در نتیجه تشدید پدیده گرد و غبار در منطقه سیستان می شود، ازاین رو یگان حفاظت محیط زیست استان و شهرستان زابل با تمام توان در تالاب هامون برای پیشگیری از نابودی پوشش گیاهی تالاب توسط چرای بی رویه ی دام ها، در حال گشت زنی و مراقبت هستند.
مدیركل حفاظت محیط زیست سیستان وبلوچستان هم اظهار داشت: تالاب بین المللی هامون تنها متعلق به صیادان و یا یك قشر خاص نیست بلكه در مدیریت آب باید شرایط تمام سیستانیان مدنظر باشد.
پورمردان اضافه كرد: امروز عده ای خاص به دنبال رهاسازی آب در مناطقی هستند كه بتوانند به صیادی خود ادامه داده و ارتزاق كنند كه باید گفت اولویت اصلی در سیستان؛ صیادی نیست.
وی بیان كرد: اولویت اصلی در سیستان این است كه منابع آبی بر اساس كاهش گردوغبار و ریزگرد مدیریت شوند و اگر این امر تحقق یابد و آب موجود به كانون های بحرانی ریزگرد هدایت شود به سود همه مردم سیستان است.
وی تصریح كرد: مردم اجاز دهند تالاب هامون و آب موجود و نحوه رهاسازی آب از چاه نیمه ها با روش علمی، صحیح و رعایت حقوق تمام شهروندان صورت گیرد.1398/06/21
20:37:11
5.0 / 5
5006
تگهای خبر: آب , بحران , خاك , گیاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه