اولین گزارش مستند از نتایج زیست محیطی طرح كاهش ۹۸؛

كاهش ۱۴ درصدی آلودگی هوا در محدوده های ترافیكی

كاهش ۱۴ درصدی آلودگی هوا در محدوده های ترافیكی گل سپید: با اختتام نخستین فصل از اجرای طرح كاهش و استخراج و تحلیل داده های مربوط به آلاینده های مربوط به خودرو، شركت كنترل كیفیت هوای تهران خبر از تأثیر قابل توجه اجرای این طرح بر كیفیت هوای تهران داده و جزئیات مربوط به كاهش ۱۴ درصدی آلودگی هوا در محدوده های مركزی و كاهش ۷ درصدی آلودگی هوا در كل شهر را منتشر نموده است.به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا، از ابتدای تابستان ۹۸ طرح محدوده كنترل آلودگی هوا جایگزین طرح زوج و فرد سابق شد و ضوابط جدیدی برای تردد خودرو ها در حلقه دوم مركزی شهر تهران برقرار شد. بعد از گزارش های ماهانه ای كه شركت كنترل ترافیك تهران از تأثیر اجرای این طرح بر ترافیك معابر شهر منتشر كرد، حالا شركت كنترل كیفیت هوا هم به سنجش كیفیت هوا در سه ماهه ابتدایی اجرای این طرح پرداخته و با بررسی تغییرات مونوكسید كربن (CO) و ذرات معلق زیر ۲.۵ میكرون (PM۲.۵) در تابستان ۹۸ نسبت به تابستان سال قبل نشان داده كه طرح كاهش تا چه حد توانسته است در مهار آلودگی هوای تهران موثر باشد.

با آغاز اجرای طرح كنترل آلودگی هوا به جای «زوج یا فرد» از آغاز تابستان سال جاری، ورود به محدوده این طرح نه بر مبنای شماره پلاك بلكه بر مبنای سهمیه ۲۰ روزه فصلی و اعمال تخفیف عوارض برای خودرو های كمتر آلاینده (دارای برگه معاینه فنی برتر) انجام شد و با عنایت به اهمیت آلودگی هوا در طرح جدید، تغییرات صورت گرفته در كیفیت هوای شهر حائز اهمیت بوده است.

در گزارشی كه شركت كنترل كیفیت هوا در اختیار رسانه ها قرار داده، كیفیت هوا و بخصوص آلاینده های مونوكسیدكربن و PM۲.۵ كه در رابطه با خودرو ها هستند، طی سه ماهه ابتدایی اجرای طرح (فصل تابستان) در داخل و خارج محدوده همینطور با مدت مشابه سال پیش مقایسه شده است.

گاز مونو اكسیدكربن یكی از گازهای آلاینده هوا است كه بر مبنای سیاهه انتشار شهر تهران، ۹۵درصد از انتشار این آلاینده محصول خودرو ها و ترافیك است. در بررسی انجام شده مشخص می شود كه غلظت این آلاینده در تابستان سال ۹۸ نسبت به مدت مشابه سال پیش در ساعات میانی و انتهایی اجرای طرح با كاهش روبه رو بوده است. در ایستگاه های داخل محدوده طرح هم همین وضعیت مشاهده می شود.

بر اساس این گزارش، غلظت میانگین آلاینده مونوكسیدكربن طی ساعات اجرای طرح در ایستگاه های داخل طرح طی دوره مورد بررسی در سال ۱۳۹۸ در حدود ۱۳ درصد نسبت به دوره مشابه سال قبل كاهش داشته است. میزان این آلاینده در كل شهر هم نسبت به دوره مشابه سال ۱۳۹۷ حدود ۷ درصد كاهش داشته است.

بر اساس گزارش روابط عمومی معاونت حمل و نقل و ترافیك شهرداری تهران، آلاینده شاخص دیگری كه با ترافیك ارتباط زیادی دارد، ذرات معلق زیر ۲.۵ میكرون است كه غلظت این آلاینده هم طی مدت مورد بررسی و ساعات اجرای طرح در سال ۱۳۹۷ و در ایستگاه های داخل محدوده برابر ۱/۲۳ میكروگرم بر مترمكعب بوده كه این میزان در مدت مشابه سال جاری با ۱۴درصد كاهش به ۸۷/۱۹ میكروگرم بر مترمكعب كاهش پیدا كرده است این در حالیست كه میزان غلظت این آلاینده در تابستان سال های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ در كل ایستگاه های شهر تهران به ترتیب برابر ۱/۲۷ و ۵/۲۵ میكروگرم بر مترمكعب بوده كه با ۷ درصد كاهش روبه رو بوده است.

منبع:

1398/07/16
15:25:38
5.0 / 5
4314
تگهای خبر: آلودگی , تردد , شركت , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه