تابستان هایی داغ در انتظار زمین

تابستان هایی داغ در انتظار زمین به گزارش گل سپید گروهی از محققان كانادایی با انتشار مطالعه ای اخطار داده اند كه طی سال های بعد از 2030 میلادی، تابستان ها هر سال داغ تر شده و هر دو سال یكبار افزایش دمای جدیدی ثبت می گردد.


به گزارش روز دوشنبه گروه علمی ایرنا از پایگاه علمی فیوچریزم/Futurism، محققان دانشگاه كانادایی ویكتوریا معتقدند كه در قیاس با بازه زمانی 40 سال قبل، احتمال مواجه شدن نیمكره شمالی با تابستان های بسیار گرم بی سابقه در آینده 70 برابر بیشتر است و در نتیجه این وضعیت، موج های گرمایی تشدید شده و افراد بیشتری با خطر مرگ روبرو می شوند.
این گروه از محققان كانادایی برای بررسی میزان گرما در تابستان ها از تحلیل اثر انگشت استفاده كردند كه مدل های اقلیم و ركوردهای مشاهده شده برای دما و رطوبت را طی 40 سال قبل بررسی می كند.
تحلیل آنها با ضریب اعتماد 95 درصدی نشان داده است كه انتشار دی اكسید كربن و دیگر گازهای گلخانه ای ناشی از فعالیت های انسانی دلیل عمده و اولیه افزایش دما در تابستان است. امروزه میزان دی اكسید كربن در جو 44 درصد بیشتر از 150 سال قبل است.
فرانسیس زوایر/Francis Zwiers یكی از نویسندگان این پژوهش می گوید: تابستان ها از یك دهه گذشته به شدت گرم تر شده اند. در واقع بخش هایی از چین و شرق آسیا هم اكنون هم گرفتار تابستان های به شدت گرم هستند.
وی اضافه كرد: اروپا تابستان گذشته شاهد موج گرمایی فاجعه باری به نام لوسیفر بود كه سبب آتش سوزی در جنگل های پرتغال شد. ایالت كالیفرنیای آمریكا هم شاهد طولانی ترین و گرم ترین تابستان بود كه دمای هوا به شدت افزایش یافت مانند گرمایی كه در فوریه گذشته در اوكلاهاما احساس شد.
براین اساس شاید جای تعجب نباشد كه با وجود افزایش شدید دمای هوا در سال 2016، پیش بینی شده است كه سال 2017 گرم ترین سال است.
مطالعه جدید موید پژوهش های گذشته در زمینه ارتباط بین گرمای شدید هوا و استفاده از سوخت های فسیلی است.
یك گزارش دولت آمریكا كه هنوز منتشر نشده است نشان داده است افزایش متوسط دمای جهان از سال 1951 به بعد به علت فعالیت های انسانی است. در مجموع تابستان های بسیار داغ به علت نفوذ انسانی بر شرایط زیست محیطی رخ داده اند.
زوایرز می گوید: ما تقریبا 95 درصد مطمئن هستیم كه انتشار گاز دی اكسید كربن توسط انسان و دیگر گازهای گلخانه ای دلیل اول افزایش دما هستند و شواهد در این زمینه بسیار مستند است.
این مقاله نشان داده است دما با چه سرعتی رو به افزایش است و هیچ دلیلی غیر از تاثیر اقدامات انسانی نمی توان برای آن یافت.
دمای هوا برای محیط زیست به طور كلی مضر است اما صدمه های آن متوجه انسان ها هم می گردد و آنها را ناگزیر می كند كه به راهبردهایی برای كاهش شدید دما در تابستان ها در شهرها پناه ببرند.
نتایج این مطالعه ابتدا در نشریه علمی ارث فیوچر/earth future یا آینده زمین به صورت كامل انتشار یافته است.
 

1396/09/06
00:06:47
5.0 / 5
5404
تگهای خبر: دما , گلخانه , هوا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه