رئیس آموزش و پژوهش حفاظت محیط زیست بوشهر:

محیط زیست وارد مدرسه و خانواده شده است

محیط زیست وارد مدرسه و خانواده شده است به گزارش گل سپید ایسنا/بوشهر دبیر اجرایی طرح آموزشی محیط یار در استان بوشهر اظهار داشت: چشم انداز انتهایی این طرح ورود محیط زیست به خانواده و تربیت یك نسل محیط زیستی است، برای اینكه مدیران و جامعه آینده ما همین دانش آموزان هستند و هدف ما نیز این است كه مدیران و جامعه محیط زیست را بشناسند.


مهران فقیه، رئیس اداره آموزش و پژوهش حفاظت محیط زیست استان بوشهر در گفت و گو با ایسنا ضمن شرح جزئیات طرح محیط یار و اهداف آن عنوان كرد: مقرر است با همكاری NGO ها و سازمان های مردم نهاد و معلمان همان مدارس، بین ۳ تا ۵ هزار دانش آموز بوشهری را آموزش محیط زیستی دهیم و بعد از ارائه آموزش ها از بین این دانش آموزان محیط یارها انتخاب می شوند.

وی افزود: در سال اول ۵۰۰ محیط یار، انتخاب می شود كه بعد از انتخاب این افراد آموزش هایی را برای محیط یاران و والدین آنان تدارك می بینیم و آموزش ها به سمت این افراد می رود. محیط یارها در واقع نمایندگان یا حافظان محیط زیست در مدارس هستند كه نكات زیست محیطی را یاد گرفته اند.
فقیه اظهار نمود: محیط یاران برمبنای علایق و توجهی كه به مسائل زیست محیطی نشان می دهند انتخاب می شوند و بعد از انتخاب دفترچه هایی دارند و نكات زیست محیطی كه در مدرسه، محله و یا خانه اتفاق می افتد را یادداشت می كنند. مثل برگه اخطاریه برای كسانی كه این نكات را رعایت نكرده اند. در نهایت این افراد طبق بسته های آموزشی ارائه شده، پایش و ارزیابی می شوند كه چقدر این طرح آموزشی اثربخش بوده است.
دبیر اجرایی طرح ملی محیط یار در بوشهر اشاره كرد: هدف این طرح آموزش محیط زیست برای معلمان، دانش آموزان، قشر فرهنگیان و خانواده های آنان است كه بچه ها آموزش ها را به خانواده های خود انتقال می دهند.
هدف این است كه مدیران و جامعه محیط زیست را بشناسند
رئیس آموزش و پژوهش حفاظت محیط زیست استان بوشهر بیان كرد: مدت زمان اجرای این طرح ۵ سال است كه سال اول آن ابتدای هفته جاری در بوشهر با حدود ۵ هزار نفر شروع شده و این افراد در جلسات گوناگون تحت آموزش ها قرار خواهند گرفت.
این مسئول محیط زیستی افزود: چشم انداز این طرح و هدفی كه در اختتام برای آن برنامه ریزی شده آموزش محیط زیست به بچه ها است، و بنا داریم نسلی را تربیت نماییم كه وقتی به مقاطع بالاتر می روند محیط زیست را آموزش دیده اند و آنها كه جدید وارد می شوند هم باید آموزش ببینند.
مهران فقیه تصریح كرد: چشم انداز انتهایی نیز ورود محیط زیست به خانواده و تربیت یك نسل محیط زیستی است. چون به هر حال مدیران آینده ما و كسانی كه در این كشور معلم، مدیر، كارمند و... می شوند از همین دانش آموزان هستند و هدف ما نیز همین است كه مدیران و جامعه محیط زیست را بشناسند.
انجمن ها مشكلات محیط زیست را لمس كرده اند
دبیر اجرایی طرح ملّی محیط یار در استان بوشهر اشاره كرد: نكته مهم طرح آموزشی محیط یار اینكه NGO ها و سازمان های مردم نهاد مجری این طرح هستند یعنی خود مردم به مردم آموزش می دهند و آموزش و پرورش نیز از این طرح اثربخش استقبال زیادی كرده است.
وی عنوان كرد: آموزش های محیط زیست دیگر به شكل مستقیم نیست و به شكل غیرمستقیم و با علاقمند كردن بچه ها به محیط زیست انجام می شود. به همین خاطر سازمان های مردم نهاد را انتخاب نموده ایم چونكه این انجمن ها مشكلات محیط زیست را لمس كرده اند و با جان و دل به بچه ها نیز آموزش می دهند.
رئیس اداره آموزش و پژوهش حفاظت محیط زیست بوشهر اظهار نمود: هم اكنون ۴ سال است كه طرح مدیریت سبز در سراسر كشور شامل آموزش محیط زیست به كارمندان دولت در چهار مقوله مصرف بهینه آب، برق و انرژی، پسماند و ترویج فرهنگ محیط زیست انجام می شود كه امسال مدیریت سبز تغییر كرده و به ۶ آیتم رسیده كه حوزه های ساختمان و سوخت -خودرو و وسایل نقلیه- نیز به آن اضافه شده است.
فقیه اضافه كرد: امسال سه دستگاه برتر و همین طور سه دستگاه ضعیف در این عرصه عرضه شدند كه اداره گاز بوشهر، اداره بندر، علوم پزشكی و دامپزشكی در این عرصه ها عملكرد قابل تقدیر و خوبی داشته اند.
این مسئول اشاره كرد: آموزش های محیط زیست در چارچوب درس "انسان و محیط زیست" با مطالب جذاب و كاربردی در پایه یازدهم دبیرستان ارائه می شود كه در نظر داریم این آموزش ها را از قالب آموزش صرف خارج كرده و بسیار كاربردی تر و در چارچوب فعالیت های عملی به آن بپردازیم. نكته مهم این است كه دانش آموزان در این سن بسیار دغدغه مند هستند و اطلاعات خوبی دارند.
دبیر اجرایی طرح آموزشی محیط یار در بوشهر اشاره كرد: در واقع سه نوع آموزش زیست محیطی در دوران تحصیل ارائه می شود كه شامل مهدكودك و پیش دبستانی ها؛ طرح محیط یار در مقطع سوم، چهارم و پنجم و پایه یازدهم -پیش از فارغ التحصیلی- است. در پایه یازدهم یك كتاب جامع و الزامی با پنج سرفصل شامل آلودگی آب، خاك، و هوا، گردشگری و حیات وحش كه سابقا همكاران ما از مخیط زیست این آموزش ها را ارائه می دادند اما امسال معلمان مرتبط مانند زیست، جغرافیا و... برای این آموزش ها در نظر گرفته شده اند.
منبع:

1398/08/17
17:24:32
5.0 / 5
4421
تگهای خبر: آب , آلودگی , ارزیابی , خاك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه