شاخص كیفیت هوا چه قدر گویای وضعیت واقعی آلودگی هوای تهران است؟

شاخص كیفیت هوا چه قدر گویای وضعیت واقعی آلودگی هوای تهران است؟ گل سپید: درحالی طی روزهای آلوده تهران شاخص میانگین كیفیت هوای پایتخت «ناسالم برای گروه های حساس» اعلام می شود كه در تعداد زیادی از مناطق تهران كیفیت هوا در شرایط «ناسالم برای همه» قرار دارد و شاخص ایستگاه های سنجش كیفیت هوا عددی بیشتر از 150 را نشان می داد. حال این سوال مطرح می شود كه شاخص كیفیت هوا كه روزانه اعلام می شود چه قدر گویای وضعیت واقعی آلودگی هوای تهران است؟محسن روشنی - مدیر واحد پایش شركت كنترل كیفیت هوای تهران - در گفت و گو با ایسنا افزود: تهران شهر بسیار بزرگی است و این مساله كه شاخص ماكسیمم یا میانگین كیفیت هوا اعلام گردد همیشه مورد بررسی و بحث بوده است. هم اكنون كیفیت هوای تهران چه به صورت آنلاین و چه به صورت شاخص میانگین ۲۴ ساعت گذشته با میانگین ماكسیمم ایستگاه های سنجش كیفیت هوا اعلام می شود.

وی در ادامه اشاره كرد: علاوه بر اعلام میانگین شاخص كیفیت هوا، به صورت روزانه در گزارش های شركت كنترل كیفیت هوای تهران ماكسیمم ایستگاه های سنجش كیفیت هوا در مناطق مختلف اعلام می شود.

مدیر واحد پایش شركت كنترل كیفیت هوای تهران با اشاره به اینكه برخی از ایستگاه های سنجش كیفیت هوا در مجاورت مناطق ترافیكی شهر تهران هستند، اظهار نمود: اگر بخواهیم بجای شاخص میانگین كیفیت هوا شاخص ماكسیمم آنرا اعلام نماییم، كار درستی انجام نداده ایم چونكه نمی توان آلودگی هوا در چند نقطه تهران را به كل شهر تعمیم داد. از جانب دیگر ممكنست برخی بگویند كه شاخص میانگین هم نمی تواند گویای وضعیت آلودگی هوا در تمام شهر باشد.

روشنی اضافه كرد: برای حل این مشكل شركت كنترل كیفیت هوای تهران روی سایت و اپلیكیشن خود شاخص تمام ایستگاه های سنجش كیفیت هوا را به صورت آنلاین اعلام می كند. دستگاه های اندازه گیری ما نیز از برندهای معتبر بین المللی تهیه شده اند و نگرانی به سبب نادرست بودن اطلاعات كیفیت هوا در تهران نداریم.

وی درانتها با اشاره به اینكه اگر تنها شاخص ۲۴ ساعت گذشته، میانگین یا ماكسیمم اعلام می شد می توانستیم بگوییم كه اطلاعات كیفیت هوا ناقص است، اظهار داشت: ولی هم اكنون اطلاعات خوبی از كیفیت هوای پایتخت در دسترس شهروندان است و گروه های حساس مانند بیماران، كودكان، سالمندان و افراد حامله و سایر گروه های می توانند با استفاده از این اطلاعات برای رفت و آمد روزانه خود تصمیم بگیرند همین طور در كنار این بیشتر از ۳۰ تابلوی اطلاع رسانی كیفیت هوا در سطح شهر تهران وجود دارد كه اطلاعات روزانه كیفیت هوا را به صورت آنلاین منتشر می كند.

منبع:

1398/09/04
15:06:44
5.0 / 5
4154
تگهای خبر: آلودگی , برند , دستگاه , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه