سرانجام بسیج ملی كنترل فشارخون به كجا رسید؟

سرانجام بسیج ملی كنترل فشارخون به كجا رسید؟ گل سپید: اردبیهشت ماه سال جاری بود كه وزارت بهداشت خبر از شروع فاز اول بسیج ملی كنترل فشارخون بالا داد. در این فاز با اطلاع رسانی های صورت گرفته، مردم نسبت به انجام این پروسه آگاه شده و كار اصلی بسیج ملی كنترل فشار خون از حدود نیمه خرداد ماه شروع شد.


به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا، فاز اجرایی بسیج ملی كنترل خون با هدف شناسایی و غربالگری حدود ۲۰ ملیون نفر از افراد بالای ۳۰ سال كشور از 18 خردادماه شروع به كار كرد. بنابر اعلام وزارت بهداشت این طرح در حالی شروع به كار كرد كه بر طبق برآوردها ۴۰ درصد از مردم كشور از بیماری فشار خون خود اطلاعی نداشته و حتی نیمی از افرادی كه از فشار خون خود باخبر هستند نیز فشار خون خودرا كنترل نكرده و به دنبال درمان نیستند.
فشارخون بالا مهم ترین عامل خطر وقوع بیماری های قلبی_ عروقی و مهم ترین علت مرگ و میرها است؛ یعنی حدود ۴۰ درصد علت مرگ در كشورمان را بیماری های قلبی عروقی می سازند كه همین سوژه حكایت از اهمیت كنترل فشارخون بالا دارد.
با بیان وزارت بهداشت بعد از اختتام طرح شناسایی افراد برای كنترل فشارخون بالا، مشاركت مردم در این طرح به ۳۰ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر رسید كه در این ارزیابی ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر از فشار خون بالای خود غافل بودند. این ناآگاهی در واقع فرد را مستعد نارسایی كلیه و سكته مغزی و قلبی می كند. از طرفی ۱۰ میلیون نفر در مرحله پیش از مبتلاشدن به فشار خون بالا شناسایی شدند كه این افراد شناسایی شده را می توان با آموزش، زندگی سالم و تغییر سبك زندگی از عوارض فشار خون مصون كرد.
طبق اعلام قبلی وزارت بهداشت قرار بود نتایج غربالگری های صورت گرفته و ارائه اطلاعات بیشتر پیرامون این بسیج ملی، هفتم مهر ماه سال جاری همزمان با روز جهانی قلب صورت گیرد كه این امر بنابر دلایلی محقق نشد. همین طور قبل از این دكتر علیرضا رئیسی_معاون بهداشت وزارت بهداشت تاریخ اعلام كامل نتایج را دی ماه امسال اعلام نموده بود.
در همین راستا دكتر ایرج حریرچی _ معاون كل وزارت بهداشت به ایسنا، اظهار داشت: بعد از غربالگری، كلیه افراد دارای فشارخون بالا شناسایی شده و طبق برنامه از پیش تعیین شده در حال كنترل و درمان افراد هستیم. در این بین بعد از خود افراد به سمت خانواده های آنها رفته و اهتمام در كنترل خانوار نیز داریم.
وی اشاره كرد: هدف بینابینی ما شناسایی افراد پرخطر یا مستعد مبتلاشدن به فشارخون بالا بود، اما هدف اصلی ما ارائه مباحث آموزشی به افراد و پیش گیری از بروز بیماری است. البته حالا بیماران شناسایی شده تحت درمان قرار گرفته و دارو دریافت می كنند.
منبع:

1398/09/25
20:25:26
5.0 / 5
4212
تگهای خبر: ارزیابی , بهداشت , دریا , دما
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه