در گفت وگو با گل سپید اعلام شد

شیمی درمانی استاندارد می شود بعلاوه جزئیات

شیمی درمانی استاندارد می شود بعلاوه جزئیات به گزارش گل سپید رئیس مركز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت از بهره برداری از سامانه سیمای سرطان در آینده ای نزدیك آگاهی داد و اظهار داشت: با اجرای این كار هم خدمات شیمی درمانی استانداردسازی شده و هم مصرف داروهای شیمی درمانی بهینه می شود.دكتر مهدی شادنوش در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به برنامه ملی مدیریت سرطان، اظهار داشت: یكی از اجزای این برنامه مدیریت بهینه منابع مربوط به سرطان است كه یكی از مهم ترین اركان آن مصرف بهینه داروهای بیماران سرطانی است. بر همین مبنا سامانه ای با عنوان سامانه سیمای سرطان راه اندازی شده و همه مراكز درمان سرطان بوسیله این سامانه با یكدیگر در ارتباط خواهند بود. از طرفی مقرر است این مراكز با داروخانه های توزیع كننده داروهای سرطان هم ارتباط داشته باشند و برمبنای نیاز بیمار، میزان مورد نیاز داروی بیماران به مراكز ارائه دهنده خدمات سرطان، ارائه شود. در این صورت دارو در مراكز درمانی به میلی گرم برای بیماران محاسبه شده و مشخص می شود كه یك بیمار چند میلی گرم دارو مصرف كرده است.

وی اضافه كرد: تمام خدمات مربوط به سرطان از تشخیص زودهنگام گرفته تا تشخیص، درمان و خدمات مراقبتی، حمایتی و تسكینی سرطان وارد سامانه سیمای سرطان شده و ثبت و به یكدیگر متصل می شوند.

شادنوش با اشاره به اینكه یكی از مهم ترین دستاوردهای شبكه یكپارچه اطلاعات در مدیریت بیماری ها، ارتقای خدمات تشخیصی و درمانی است، افزود: در حوزه سرطان استانداردسازی خدمت شیمی درمانی از یك طرف و مصرف بهینه داروهای شیمی درمانی از طرف دیگر به كمك سامانه سیمای سرطان امكان پذیر می شود؛ بطوریكه دارو در مراكز درمانی به میلی گرم برای بیماران محاسبه شده و مشخص می شود كه یك بیمار چند میلی گرم دارو مصرف كرده است. در صورت اجرای این طرح بیمار هم برمبنای میزان داروی مورد نیازش هزینه كرده و از سویی هم باقی مانده دارو برای بیماران دیگر مصرف می شود كه به صورتی مصرف بهینه شمرده می شود.

وی همین طور اظهار نمود: در حال حاضر بسته نرم افزاری شیمی درمانی در این سامانه به صورت كامل تهیه شده است و با اجرایی شدن این بخش از سامانه، امكان ارائه نسخه الكترونیك استاندارد، مطابق با گایدلاین ها و پروتكل های درمانی شیمی درمانی مورد تائید، توسط پزشك معالج فراهم شده و به داروخانه های توزیع كننده داروهای سرطان و مراكز ارائه دهنده این خدمت نیز متصل و نسخه به صورت الكترونیك ارسال می شود.

شادنوش اشاره كرد: البته در بحث نسخه و امضای الكترونیك كه در این سامانه مطرح است، باید هماهنگی هایی با سازمان نظام پزشكی صورت گیرد. همین طور برای توزیع دارو و تایید مراكز مجاز توزیع و نگهداری داروها هم باید با سازمان غذا و دارو هماهنگی كرده و در عین حال به هماهنگی با سازمان های بیمه گر برای محاسبه میلی گرمی دارو نیز نیاز داریم.

وی همین طور اظهار داشت: در صورت اتصال این سامانه به سامانه های مربوط به داروخانه ها و سازمان غذا و دارو امیدواریم بزودی بهره برداری از سامانه سیمای سرطان آغاز شود.

منبع:

1398/09/30
13:48:22
5.0 / 5
4907
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه