اقتصاد آبی و نقش آن در توسعه پایدار

اقتصاد آبی و نقش آن در توسعه پایدار به گزارش گل سپید ایسنا/بوشهر مدیركل دفتر زیست بوم و سواحل سازمان محیط زیست بیان كرد: مفهوم اقتصاد آبی از منابع موجود محلی در جهت اشتغال زایی، افزایش درآمد و در عین حال حفظ محیط زیست بهره می برد.


به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا، داوود میرشكار ظهر امروز در كارگاه تخصصی محیط زیست دریایی و نقش آن در تنویر افكار عمومی اظهار داشت: انقلاب آبی به معنای برداشت ۶ برابری آبزیان در طول ۱۰ سال به علت رشد جمعیت است كه سبب ایجاد برخی مشكلات زیست محیطی شده است و برای پیشگیری از مشكلات بیشتر و توسعه پایدار بحث انقلاب آبی عنوان شد.
وی افزود: آسیا ۸۹ درصد از تولید جهانی آبزی پروری را در سال ۲۰۱۶ به خود اختصاص داده و چین در میان كشورهای تولیدكننده رتبه اول از نظر تولید را به خود مختص كرده است، بعد از آن هند، اندونزی، ویتنام، بنگلادش، مصر، نروژ و... قرار دارند.
این مسئول تصریح كرد: برای افزایش تولید ماهی برای جمعیت در حال رشد جهانی، آبزی پروری باید پایدار بماند در عین حال كه اثرات زیست محیطی آن به میزان قابل توجهی كاهش پیدا كند.
به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا، مدیركل دفتر زیست بوم و سواحل محیط زیست بیان كرد: مفهوم اقتصاد آبی از منابع موجود محلی در جهت اشتغال زایی، افزایش درآمد و در عین حال حفظ محیط زیست بهره می برد.
وی با اشاره به نمونه های اجرا شده توسعه پایدار با رویكرد اقتصاد آبی خاطرنشان كرد: به صورت كلی چهار رویكرد در توسعه پایدار و اقتصاد آبی وجود دارد كه با عنایت به ملاحظات سیاسی اجتماعیراقتصادی كشورهای ذی نفع سناریوهای مختلفی را همچون جلوگیری از فاجعه، پشتیبانی از صنعت دریایی، پیشگیری از آلودگی، و ترمیم زیست محیطی پیگیری می كنند.
میرشكار عنوان كرد: در مبحث جلوگیری از فاجعه بررسی رشد جلبك هایی كه باعث به خطر افتادن زندگی آبزیان می شود كه در این عرصه نروژ ایسلند و اسپانیا فعالیتهای خوبی انجام داده اند.
مدیركل دفتر زیست بوم و سواحل با اشاره به پیشگیری از آلودگی دریا تصریح كرد: تجمع زباله های پلاستیكی در دریاها و اقیانوس میكروپلاستیك ها را به چرخه زندگی آبزیان وارد می نماید. علاوه بر این تعداد زیادی پلاستیك در سواحل حمل می شود كه این امر بر محیط زیست دریایی در مناطق ساحلی و سپس بر صنعت توریسم زندگی ساكنان و پایانه های بندری تأثیر خواهد گذاشت.
این مسئول خاطرنشان كرد: از سال ۲۰۱۶، چین مانیتورینگ میكروپلاستیك و تحقیقات در زمینه نظارت بر میكروپلاستیك ها را به اجرا درآورد. كشور چین سه خلیج را بعنوان نمونه مورد بررسی قرار داد و به منظور رفع آلودگی از این سه خلیج در مجموع ۴۲رمیلیون یوان سرمایه گذاری كرد كه در انتهای این طرح و در سال ۲۰۱۸ بیشتر از ۳۰ صنایع آلاینده كه فاضلاب را وارد رودخانه های منتج به این خلیج ها بودند میكردند تعطیل كرد.
وی اظهار نمود: كاربرد دریا بعنوان منبع آب انرژی و مواد همچون سیستم آب شیرین كن استخراج لیتیوم تولید بتن، تولید اكسیژن و هیدروژن، آبیاری گیاهان، باتری های قابل شارژ آب دریا، تولید اتانول زیستی با استفاده از زیست توده دریایی و استخراج از معدن است.
مدیركل دفتر زیست بوم و سواحل با اشاره به كاربرد آب دریا در كشت گلخانه ای تصریح كرد: پروژه ای برای مبارزه با تولید غذا و كمبود آب با استفاده از منابع تجدیدپذیر دریا و خورشید، استفاده از آب دریا، انرژی خورشیدی و هوای گرم محیط برای تولید آب موردنیاز، آبیاری، هوای مرطوب و همینطور تامین انرژی موردنیاز برای گلخانه ها است.
این مسئول بیان كرد: بر مبنای آمار هر ده هزار متر مربع از این نوع گلخانه ها تولید ۵۰ تن آب در روز دارد كه این میزان آب علاوه بر اینكه برای آبیاری گلخانه استفاده می شود و برای مصارف شهری و كشاورزی اطراف گلخانه هم كاربرد دارد.
داوود میرشكار خاطرنشان كرد: این نوع گلخانه ها به علت اینكه آب موردنیاز را تهیه می كنند و همینطور از سوخت فسیلی استفاده و هزینه عملیاتی ۲۰ تا ۲۵ درصد كمتر دارند. همینطور هزینه های ثابت این نوع گلخانه ها به علت اینكه سیستم گرمایش و سرمایش دارند و در زمین های ارزان ساخته می شوند در حدود ۱۰ الی ۱۵ درصد كمتر است.
وی عنوان كرد: آمار و ارقام پروژه ای كه در قطر انجام شده نشان داده است كه نصب ۵۰ مگاوات نیروگاه حرارتی خورشیدی و ۵۰ هكتار گلخانه باعث تولید ۳۶ هزار تن محصول، اشتغال زایی یرای ۸۰۰ نفر، صادرات ۱۵۵ گیگاوات در ساعت برق و جذب سالانه ۱۵۰۰ تن كربن دی اكسید می شود.
این مسئول با اشاره به تولید انرژی های تجدیدپذیر در كشورهای همسایه اظهار داشت: در ایران متاسفانه عمده تولید انرژی برقآبی است و بیوانرژی سهم كمی را دارد، در حالیكه در سراسر دنیا برای ایجاد فرصت های شغلی از این امكان استفاده می نمایند.
مدیركل دفتر زیست بوم و سواحل سازمان حفاظت محیط زیست خاطرنشان كرد: باید كلیات اقتصاد آبی و نقش آن بعنوان پیشران توسعه كشورها بیان شود، اشاعه فرهنگ دریامحور و گنجاندن سیاست های اقتصاد آبی در سیاست های كلان كشور، توجه به ابعاد مختلف اعمال اقتصاد آبی، پیوند میان اقتصاد آبی و چرخشی برای توسعه پایدار، بیان پتانسیل های ایران جهت استفاده از ظرفیت های دانش بنیان و اشتغال زایی، ایجاد طرح پایلوت برای گلخانه دریایی مورد توجه قرار بگیرد.1398/10/02
23:54:18
5.0 / 5
4628
تگهای خبر: آب , آلودگی , پلاستیك , خلیج
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه