رییس سازمان غذا و دارو:

هجمه به صنعت لبنیات كشور

هجمه به صنعت لبنیات كشور گل سپید: رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به اینكه میزان آفلاتوكسین در شیر و لبنیات بسیار ناچیز است، اظهار داشت: سفارش اكید ما این است كه مردم به تبلیغات سوء توجه نداشته باشند و مصرف شیر را متوقف نكنند.


به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا، دكتر محمدرضا شانه ساز درمورد آلودگی شیر و لبنیات اظهار نمود: یكی از معضلات اساسی كشور پایین بودن سرانه مصرف شیر و لبنیات است و بخش اعظمی از مردم جامعه ما در معرض لطمه كمبود كلسیم هستند.

وی ادامه داد: اینكه با ارائه اعداد و ارقامی گفته می شود میزان آفلاتوكسین در لبنیات و شیر بالاست، درست نیست و فكر می نماییم كه اطلاعات رجوع شده بیشتر بر طبق كار دانشگاهی بوده و مراكز معتبر و رسمی كه كار آزمایشگاهی را انجام می دهند به هیچ عنوان این اطلاعات را تائید نمی كنند.

رئیس سازمان غذا و دارو با تاكید بر اینكه اطلاعات ارائه شده در مورد میزان آفلاتوكسین لبنیات اساسا غلط است، اظهار داشت: باتوجه به پایین بودن سرانه مصرف شیر در كشور كه به كمتر از یك لیوان در روز می رسد نمی توان خطر قطعی ناشی از كمبود مصرف لبنیات كه همان پوكی استخوان است را با القای این اطلاعات غلط به یك خطر احتمالی تحت عنوان بالا بودن آفلاتوكسین معاوضه كرد.

وی اشاره كرد: از حدود هفت سال پیش محصولات لبنی به صورت مرتب پایش می شوند. آمار اداره كل غذا كمتر از ۳.۵ درصد آلودگی را نشان می دهد؛ در صورتیكه خیلی از كشورهای همسایه و كشورهای دیگر میزان آلودگی بسیار بالاتر است.

شانه ساز با تاكید براینكه مبتلاشدن به سرطان در كشور ما بالاتر از نرم جهانی نیست، عنوان كرد: این میزان نسبت به كشورهای اطراف بسیار پایین تر نیز هست. از دست اندركاران حوزه سلامت، رسانه ها و كارشناسان می خواهیم با دقت عمل و وسواس بیشتری اطلاعاتی را به مردم منتقل كرده و از بیان نسنجیده مطالب و آمار و اطلاعات غیرمستند كه موجب می شود مردم را نگران كند، اجتناب كنند.

وی با اشاره به اینكه در حال حاضر میزان مصرف شیر در كشور یك پنجم استاندارد است، اظهار داشت: بدون شك در صنعت غذا و كارخانجات لبنی با حضور مسئولان فنی، آزمایشگاه های مجهز و نظارت مستمر سازمان غذاو دارو نگرانی بمراتب كمتر از مراكز سنتی است كه لبنیات در آنها عرضه می شود.

معاون وزیر بهداشت با اشاره به اینكه میزان آلودگی شیر طی سال های گذشته روند نزولی داشته است، اضافه كرد: ۳.۵ درصد در واقع میزان قابل اعتنایی نیست و نباید از این بابت نگران بود. سفارش اكید ما این است كه مردم به این تبلیغات سوء توجه نداشته باشند و مصرف شیر را متوقف نكنند.

بنابر اعلام روابط عمومی سازمان غذا و دارو، وی اشاره كرد: به مردم اطمینان كامل می دهیم كه شیر و انواع لبنیات پاستوریزه را كه تحت كنترل وزارت بهداشت است را بدون نگرانی مصرف كنند.

شانه ساز درانتها با اشاره به اینكه صنعت غذای كشور مورد هجمه قرار گرفته است، عنوان كرد: بنظر می رسد پس از قضیه كیك ها و دستكاری هایی كه صورت گرفته بود، الان صنعت لبنیات ما بعنوان یك صنعت بسیار موفق كه نقش خوبی در صادرات غیرنفتی دارد و در منطقه شناخته شده است، مورد هجمه قرار گرفته، این صنایع موفق ما الان در هدف حمله تبلیغات است و نباید با دشمن همصدایی كرده و در آسیاب دشمن آب بریزیم.
منبع:

1398/10/29
23:59:13
5.0 / 5
4660
تگهای خبر: آب , آلودگی , بهداشت , تبلیغات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه