زباله گردی و تفكیك پسماند از مخازن شهری در تهران ممنوع گردید

زباله گردی و تفكیك پسماند از مخازن شهری در تهران ممنوع گردید به گزارش گل سپید سرپرست سازمان رفاه، خدمات و مشاركت های اجتماعی با اشاره به اینكه از هفته گذشته زباله گردی و تفكیك پسماند از مخازن شهری در تهران ممنوع اعلام شد، اظهار داشت: از هفته آینده با تیم پزشكی و برنامه آموزشی واردگودهای زباله گردی و مراكز تجمع كودكان كار می شویم.


به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا، سیدمالك حسینی ضمن اشاره به دغدغه همگانی مردم درباب كودكان كار، خصوصاً كودكان زباله گرد بعد از شیوع ویروس كرونا اظهار داشت: لطمه های اجتماعی مربوط به كودكان در حیطه وظیفه و اختیار سازمان بهزیستی است و به سبب حساسیت موضوع، دیگر سازمان ها بطور قانونی اجازه مداخلات جدی دراین زمینه را ندارند.
وی با تاكید بر اینكه بطور ویژه پیگیر موضوعات مربوط به كودكان كار و كودكان زباله گرد هستم، اضافه كرد: شهرداری تهران از جنبه مسئولیت اجتماعی خود و نه تكلیف قانونی سال هاست كه در سازمان رفاه، خدمات و مشاركت های اجتماعی این مساله را پیگیری می كند.
سرپرست سازمان رفاه، خدمات و مشاركت های اجتماعی از آغاز یك پروژه جدید مربوط به كودكان كار با سازمان های مردم نهاد آگاهی داد و اضافه كرد: طبق بررسی ها و به سبب شرایط خاص كنونی بطور جدی به بحث كودكان زباله گرد ورود می نماییم. هم اكنون می توان با برخی اقدامات قضایی حضور كودكان كار در سطح شهر را محدود كرد، اما این زنجیره قطع نمی گردد. كودكی كه مورد بهره كشی قرار گرفته یا بنا بر شرایط خانوادگی مجبور به كار شده باشد، كارش را تعطیل نمی كند؛ فقط تغییر شغل می دهد. این یعنی شاید به كار سیاه تری بپردازد كه من و شما نمی بینیم.
وی درباب شرایط فعلی كودكان زباله گرد باتوجه به شیوع ویروس كرونا عنوان كرد: از هفته گذشته با پیگیری سازمان های مردم نهاد، موضوع زباله گردی و تفكیك از مخزن را در تهران ممنوع و غیرقانونی اعلام كردیم. همین طور دكتر جوادی یگانه، معاون اجتماعی و امور فرهنگی شهرداری تهران در مكاتبه ای با استاندار تهران درخواست ورود نیروی انتظامی به این مساله را بیان نمود.
سرپرست سازمان رفاه، خدمات و مشاركت های اجتماعی ضمن اشاره به جریمه های سنگین پیمانكاران شهرداری در صورت استفاده از كودكان زباله گرد اظهار نمود: درباب پیمانكاران شهرداری گرفتار مشكل نیستیم. مشكل اصلی پیمانكاران غیررسمی هستند. بیش از 90 درصد از این افراد غیرایرانی بوده، وضعیت هویتی مشخصی ندارند و مهاجر غیر قانونی هستند. همین طور در بیشتر موارد سكونت گاه شان متغیر بوده و این موضوعات سبب می شود كه نظام كنترلی آنها بسیار دشوار باشد.
حسینی اشاره كرد: هم اكنون برای زباله گردی كودكان ممنوعیت كامل اعلام نموده و پیگیریم كه نیروی انتظامی نیز در این امر مهم ما را یاری كند. همین طور به سازمان بهزیستی پیشنهاد می دهیم برای یك دوره خاص، این افراد خصوصاً كودكانی كه ایرانی نبوده و با خانواده زندگی نمی كنند را در مراكزی با همه امكاناتی كه ما در اختیارشان قرار داده ایم؛ قرنطینه كنند.
طبق گزارش روابط عمومی سازمان رفاه، خدمات و مشاركت های اجتماعی شهرداری تهران، وی عنوان كرد: در شرایط كنونی در صورت ضرورت می توانیم فضای بیشتری در اختیار سازمان بهزیستی قرار دهیم. از هفته آینده با تیم پزشكی و برنامه آموزشی وارد گودهای زباله گردی و مراكز تجمع كودكان كار می شویم. امیدوارم با اراده جدی بتوانیم این عزیزان را از مبتلاشدن به ویروس كرونا دور نگه داریم.
منبع:

1398/12/17
21:46:43
5.0 / 5
3981
تگهای خبر: خدمات , دما , زباله , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه