مدیرعامل آب منطقه ای بوشهر:

ثبت ۳۴۴ میلیمتر بارندگی

ثبت ۳۴۴ میلیمتر بارندگی به گزارش گل سپید بوشهر مدیرعامل شركت سهامی آب منطقه ای بوشهر با اشاره به واقعه سیلابی هفته اول فروردین اظهار داشت: میانگین بارش در استان بوشهر 249 میلیمتر است كه در سال آبی جاری طبق اطلاعات ایستگاه های باران سنجی تا روز 5 فروردین ماه 344 میلیمتر بارندگی ثبت شده است.


علی محمدی در گفت و گو با ایسنا عنوان كرد: این رقم نسبت به بارندگی میانگین بلند زمان مشابه ۴۷ درصد افزایش و نسبت به بارندگی تاریخ مشابه سال قبل (۵ فروردین ۹۸) ۲۴ درصد افزایش را نشان میدهد.
وی بیان كرد: میانگین بارش كل استان طی سامانه بارشی اخیر از دوم لغایت چهارم فروردین برابر با ۳۱.۴ میلیمتر، معادل ۱۳.۵ درصد متوسط بارش سالانه بوده است.
این مسئول اشاره كرد: بیشترین میزان بارندگی استان مربوط به ایستگاه كنگان با ۱۰۴ میلیمتر بوده است كه معادل ۵۱ درصد از كل بارش سالانه این ایستگاه است.
محمدی اشاره كرد: حجم زیاد بارش در بازه زمانی بسیار كوتاه یك ساعت، موجب ایجاد سیلابی به حجم ۲۳۴ مترمكعب در ثانیه و روانابی حدود ۴ میلیون مترمكعب گردید.
مدیرعامل شركت سهامی آب منطقه ای بوشهر اظهار داشت: حجم آورد رودخانه های استان در محل ایستگاه های هیدرومتری، طی سامانه بارشی اخیر ۱۰۹ میلیون مترمكعب برآورد شده است.
وی افزود: بیشترین حجم آورد مربوط به رودخانه مُند در محل ایستگاه هیدرومتری قنطره (در انتهای رود مند پیش از تخلیه به تالاب) به میزان ۷۸ میلیون مترمكعب ثبت شده است.
علی محمدی اظهار نمود: هم اكنون این حجم از رواناب بدون بهره برداری به دریا تخلیه می شود اما با ساخت و بهره برداری سدهای باغان، دشت پلنگ و كاردنه در این حوضه، حجمی حدود ۱۸۵ میلیون مترمكعب از رواناب ها قابل كنترل خواهد بود.

مدیرعامل آب منطقه ای بوشهر عنوان كرد: در واقعه سیلابی اخیر فرازبند سد در حال ساخت باغان با عملكردی موفق سبب تاخیر و كنترل جریان سیلاب شد.
محمدی اضافه كرد: باتوجه به شدت بارندگی در بازه زمانی بسیار كوتاه و تولید رواناب زیاد در این عرصه، ارتفاع آب پشت فرازبند سد باغان به ۱۸ متر رسید كه خوشبختانه این سازه از نظر فنی به خوبی موجب كنترل جریان سیلاب و تخلیه ایمن آن بوسیله دو دهنه كالورت به حجم ۳۰ متر مكعب بر ثانیه به سمت پایین دست (شهرستان دشتی) شد.
وی اشاره كرد: سد باغان یكی از پروژه های شركت سهامی آب منطقه ای بوشهر در جنوب استان است كه با پیشرفت فیزیكی ۳۳ درصد بر رودخانه باغان در حال ساخت است.
مدیر عامل شركت آب منطقه ای بوشهر با اشاره به مهار قسمتی از رواناب های بارندگی شمال استان اظهار داشت: كلیه طرح های تغذیه مصنوعی در شهرستان های كنگان، جم، دیر و دشتی آبگیری شده اند.

وی اضافه كرد: باتوجه به ممنوعه و ممنوعه بحرانی بودن دشت های استان، این آبگیری سبب تغذیه سفره های آب زیرزمینی این منطقه خواهد شد.
این مسئول اظهار نمود: در شمال استان نیز سد رئیس علی دلواری در شهرستان دشتستان ۷ میلیون مترمكعب آبگیری شده است. سد تنگ ارم كه تامین آب آشامیدنی بخش ارم شهرستان دشتستان را بر عهده دارد نیز با حجم مخزن ۴ میلیون متر مكعب به حداكثر طرفیت خود رسیده و در حال سرریز ایمن می باشد.

منبع:

1399/01/06
21:33:04
5.0 / 5
3835
تگهای خبر: آب , بارش , بارندگی , باغ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه