بیانیه سازمان حفاظت محیط زیست درباره پروسه انتقال یوزپلنگ های پارك پردیسان

بیانیه سازمان حفاظت محیط زیست درباره پروسه انتقال یوزپلنگ های پارك پردیسان گل سپید: به دنبال مطرح شدن انتقاداتی از نحوه انتقال یوزپلنگ های پارك پردیسان به منطقه توران سازمان حفاظت محیط زیست اطلاعیه ای صادر كرد.به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا در بیانیه سازمان حفاظت محیط زیست آمده است: «سازمان حفاظت محیط زیست، بعنوان تنها نهاد قانونی متولی حفظ محیط زیست كشور همیشه تلاش نموده است تا با دریافت نظرات كارشناسی متخصصان و اطلاع رسانی مناسب و دقیق، افكار عمومی و رسانه ها را در جریان تصمیمات و اقدامات انجام شده سازمان قرار دهد. انتقال یكی از یوزپلنگ های پارك طبیعت پردیسان به پارك ملی توران یك كار كاملا كارشناسی شده است و ماندن یوزپلنگ ها در تهران و خارج از زیستگاه خودشان، امری خطا و لطمه زا خواهد بود. طبعاً برای جابجایی این حیوانات، تیم كارشناسی سازمان از مدت ها قبل مطالعات مختلفی را انجام داده و انتقال به زیستگاه اصلی شان را بهترین گزینه برای آنها تشخیص داده است. بر این اساس، پروژه تكثیر یوزپلنگ آسیایی اختتام نیافته است و همه مطالعات و برنامه های تكثیر این گونه در زیستگاه طبیعی خودشان ادامه خواهد یافت. علاوه بر آنكه در تمامی مراحل انجام شدن این فرآیند، اطلاع رسانی لحظه به لحظه بوسیله روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست انجام شد.

اولویت سازمان حفاظت محیط زیست، همیشه حفظ تنوع ژنتیك و حفاظت از تك تك افراد باقیمانده گونه های جانوری در معرض انقراض، نظیر یوزپلنگ آسیایی در زیستگاه اصلی است. ولی لازم است كه تمامی گزینه های مدیریتی و كارشناسی برای حفظ این گونه مورد توجه قرار گیرد.

یوزپلنگ آسیایی یك گونه در معرض انقراض است كه تنها زیستگاه آن كشور ایران و بر طبق بررسی های به عمل آمده، آخرین پناهگاه جمعیتی این گونه، منطقه توران با وسعت حدود یك و نیم میلیون هكتار در استان سمنان و بخش هایی از جنوب استان خراسان شمالی، خراسان جنوبی تا استان های یزد و كرمان است.

تكثیر و پرورش گونه یوزپلنگ در اسارت، برخلاف سایرگربه سانان بسادگی میسر نیست برای اینكه به سبب رفتارهای خاصی كه یوزپلنگ نسبت به سایر گربه سانان هنگام تولید مثل دارد، اجرای برنامه تكثیر در اسارت، علاوه بر تجربه و تخصص در امر تكثیر این گونه، به رفتار شناسی دقیق و اطلاع از ساختار فیزیولوژیك این حیوان نیز وابسته است. از جانب دیگر موفقیت تكثیر هرگونه ای در اسارت، به عوامل دیگری نظیر تعداد، جنسیت، شرایط جسمی و سلامت گونه های در اختیار نیز ارتباط دارد. برای حفظ این گونه ارزشمند، حفظ زیستگاه، همزمان با حفاظت از تنوع جانوری طعمه های یوزپلنگ لزوم دارد. ضمن اینكه برنامه ریزی برای تكثیر و پرورش گونه های در معرض انقراض نیز می تواند یك راه مطمئن برای حفظ این گونه های جانوری باشد.

انتقال یوزها به پارك ملی توران حاصل بررسی های كارشناسان معاونت طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست و مشورت با استادان و مشاوران داخلی و خارجی است. تصمیم به انتقال این یوزها از یك سال قبل به سبب آلودگی هوا و عدم تناسب تهران با زیستگاه اصلی یوزپلنگ گرفته شده بود و مستندات این تصمیم نیز موجود است (از جمله می توان به خبر انتشار یافته در خبرگزاری ایرنا به تاریخ ۳۰ آذر ماه ۹۸ اشاره كرد).

بر این اساس، قرار بر آن است كه بعد از ایران - یوزپلنگ ماده - دو یوزپلنگ دیگر (كوشكی و دلبر) به یك فضای ۷۰۰ هكتاری در پارك ملی توران منتقل شوند و دسترسی به غذا برای آنها نیز به تدریج به صورت طبیعی انجام پذیرد تا امكان زادآوری آنان در شرایط طبیعی و نیمه اسارت، برقرار شود. ضمن آنكه مجوزهای لازم برای این انتقال از سازمان دامپزشكی دریافت شده و انجام دادن آن كاملاً قانونی می باشد.

جعبه های اختصاص یافته برای انتقال این گونه ها، از بهترین باكس ها با رعایت استانداردهای بین المللی است كه مخصوص حمل گربه سانان است. دیواره های آن نیز از جنس MDF هفت لایه قابل انعطاف و برای حمل یوزپلنگ كاملاً مناسب می باشد. همین طور باكس مورد نظر، به اندازه قسمت بار وانت نیسان است و برای پیش گیری از لرزش كمتر خودرو، باد لاستیك ها به كمتر از ۳۰Bar كاهش داده شد تا ایران - یوزپلنگ سه ساله - با موفقیت به زادگاهش در پارك ملی توران منتقل شود.

برای انتقال این گونه ها، شرایط آب هوایی مبدا، مقصد، مسیر و زمان مناسب نیز باید مورد سنجش قرار گیرد، كه این كار نیز به نحو مقتضی انجام شد.

مستند سازی كامل و جامع از نحوه زنده گیری، بیومتری، ریكاوری، انتقال و رهاسازی ایران، یوزپلنگ ماده و انتشار تمامی موارد بوسیله پورتال، كانال و شبكه های اجتماعی سازمان حفاظت محیط زیست و دیگر رسانه ها برای اطلاع افكار عمومی و رسانه ها انجام شده است.

برخی از فعالان رسانه ها، تقاضای حضور در پروسه زنده گیری این حیوانات را داشتند اما باتوجه به حساسیت های فنی دامپزشكی، ضرورت حفظ آرامش و عدم وارد شدن اضطراب به حیوان و تیم دامپزشكی در پروسه زنده گیری، بیهوشی و ریكاوری، امكان حضور افراد گوناگون در این پروسه به تشخیص كارشناسان، میسر نیست. طبعاً اطلاع رسانی شفاف و جامع این پروسه بوسیله روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست انجام شده است و خواهد شد.

در پایان، از همه دوستداران طبیعت و محیط زیست ایران تقاضا می شود كه بمنظور دریافت اطلاعات دقیق و صحیح، صرفاً به منابع معتبر و دراین زمینه خاص، به پرتال سازمان با نشانی: www.doe.ir، صفحه آپارات و سایر شبكه های اجتماعی در رابطه با سازمان در فضای سایبری مراجعه كنند و به شایعات، اخباركذب و بدون مستندات كافی توجه نكنند.

به امید روزی كه بتوانیم در كنار حفظ تمامی مواهب محیط زیستی كشور، شامل آب، هوا و خاك، گونه ارزشمندی نظیر یوزپلنگ آسیایی را نیز در كشورمان احیا و برای نسل های آینده حفظ نماییم.»

منبع:

1399/01/21
12:21:47
5.0 / 5
3072
تگهای خبر: آب , آلودگی , باد , پارك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه