وقوع بی هنجاری منفی دمایی در كشور

وقوع بی هنجاری منفی دمایی در كشور به گزارش گل سپید رئیس مركز ملی خشكسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی ضمن اشاره به اینكه دمای هوا به تدریج در كشور گرم خواهد شد اما با این وجود در بعضی نقاط تا 6 درجه سانتیگراد نسبت به میانگین طولانی مدت كمتر است، اظهار داشت: این بی هنجاری منفی دمایی كماكان ادامه دارد و بارش ها نیز در اریبهشت در محدوده نرمال پیش بینی می شود.


احد وظیفه در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینكه طی روزهای ابتدایی اردیبهشت سامانه ای بارشی در كشور فعال خواهد شد، اظهار نمود: طی این مدت بیشترین بارش در جنوب و جنوب شرق كشور در استان های فارس، جنوب بوشهر، غرب و جنوب كرمان و غرب هرمزگان رخ می دهد.

وی با اعلان اینكه این بارش ها به صورت رگبار خواهد بود، اظهاركرد: برمبنای مدلهای پیش بینی حدود ۵۰ میلیمتر بارش در این مناطق طی روزهای پایانی فروردین و روزهایی ابتدایی اردیبهشت خواهیم داشت.

وظیفه افزود: در ایام ابتدایی هفته اول اردیبهشت در استان های لرستان، كرمانشاه، كردستان و چهار محال و بختیاری بارش ها نسبت به میانگین طولانی مدت كمتر و در شمال و شمال غرب كشور تا حدوی بیشتر از حد نرمال پیش بینی می شود. طی این بازه زمانی در تهران نیز بارش ها كمتر از حد نرمال خواهد بود.

رئیس مركز ملی خشكسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی با اشاره به اینكه در ایام پایانی هفته اول اردیبهشت تا اواسط هفته دوم بارش ها به نیمه شمالی كشور محدود می شود، اظهار داشت: در این زمان نیز انتظار می رود كه بارش های سنگینی در استان خراسان شمالی داشته باشیم.

بگفته وی از اواسط هفته دوم اردیبهشت تا هفته سوم بارش ها كم و بیش در تمام نقاط كشور در محدوده نرمال و تا حدودی در بعضی مناطق بیش از میانگین طولانی مدت خواهد بود.

وظیفه در ادامه درباره وضعیت دمای هوا در كشور طی روزهای آینده اظهاركرد: بی هنجاری منفی دمایی در كشور (كاهش دما نسبت به میانگین طولانی مدت خود ) همچنان ادامه دارد و بدین جهت دمای هوا در بیشتر مناطق كشور تا هفته آینده حدود ۱ تا ۳ درجه سانتیگراد زیر حد نرمال پیش بینی می شود البته این كاهش دما در نیمه شرقی نسبت به میانگین طولانی مدت حدود ۳ تا ۶ درجه سانتیگراد خواهد بود.

رئیس مركز ملی خشكسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی با تاكید بر اینكه روند گرم شدن دمای هوا در كشور طی روزهای آینده رخ می دهد اما نسبت به میانگین طولانی مدت اردیبهشت ماه كمتر خواهد بود، اظهار نمود: این بی هنجاری منفی دمایی طی هفته آینده همچنان ادامه دارد و در اواخر هفته دوم اردیبهشت شرایط تا در بعضی مناطق نرمال می شود اما در استان هایی مانند جنوب فارس، هرمزگان و بخش هایی از كرمان و برخی نقاط سواحل دریای خزر دمای كمتر از حد نرمال خواهیم داشت.

وظیفه در آخر با اعلان اینكه عبور سامانه های بارشی از كشور علت بی هنجاری منفی دمایی است، اظهار داشت: پیش بینی می شود طی روزهای پایانی اردیبهشت دمای هوا در كشور به صورت میانگین در شرایط نرمال و بیشتر از نرمال باشد.

منبع:

1399/01/27
19:50:51
5.0 / 5
3104
تگهای خبر: بارش , بحران , دریا , دما
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه