از نحوه صدور گواهی فوت برای جانباختگان كرونایی تا حواشی یك فیلم در فضای مجازی

از نحوه صدور گواهی فوت برای جانباختگان كرونایی تا حواشی یك فیلم در فضای مجازی به گزارش گل سپید سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به چگونگی روند صدور گواهی فوت برای مبتلایان یا افراد مشكوك به كرونا، اظهار داشت: هیچ كس نمی تواند پزشك را مجبور به تشخیص خاصی كند و او باید برمبنای تشخیص خود موارد فوت را لحاظ كند. موضوع مطرح شده در ابلاغ معاونت درمان، این بود كه فرم پنومونی هم در اطلاعات پرونده فرد مبتلا به پنومونی كرونایی، وجود داشته باشد.


به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا، دكتر كیانوش جهانپور در ارتباط ویدیو كنفرانسی با خبرنگاران، ضمن تبریك آغاز هفته سلامت در پاسخ به سوالی در خصوص افزایش سفرهای بین استانی، اظهار داشت: كسانی كه سفرهای غیرضروری دارند باید بدانند سلامت خویش را به خطر می اندازند.
وی با اشاره به وجود ترافیك در بعضی استان های كشور به دنبال عدم اجرای طرح ترافیك، اضافه كرد: با عنایت به بازگشایی های اتفاق افتاده ترجیح ما این است كه افراد با اتومبیل شخصی خود به مقاصد خود بروند. حالا اولویت ما قطع زنجیره انتقال است و نه آلودگی هوا یا ترافیك؛ اما توجه كنید هیچ كشوری نمی تواند قرنطینه الزامی را طولانی مدت دنبال كند و الان اغلب كشورها به سمت بازگشایی ها رفته اند. بازگشایی مجدد مشاغل كم خطر هیچ جایگزینی ندارد و جوامع هم توان تعطیلی طولانی مدت را ندارند اما فراموش نكنید كه بازگشایی ها به هیچ عنوان مترادف با حذف بیماری نیست بلكه رعایت سفارش های بهداشتی بیشتر از گذشته مهم می باشد.
جهانپور اضافه كرد: حالا هم جمعیت دانشجو و دانش آموز كه حدود ۲۰ میلیون نفر جمعیت را شامل می شود همچنان باید در منازل باشند و با عنایت به تعطیلی مدارس و دانشگاه ها آمدن این افراد به بیرون از منزل توجیهی ندارد. از طرفی همچنان یك سوم كاركنان دولت هم به صورت دوركاری فعال می باشند. اما، نتیجه عدم توجه به سفارش های بهداشتی در ایام فعلی در ایام آتی مشخص خواهد شد.
بررسی حواشی یك فیلم در فضای مجازی وی در پاسخ به سوال ایسنا در خصوص موضع وزارت بهداشت در مورد فیلم انتشار یافته در فضای مجازی كه نشان دهنده نوشیدن ادرار شتر توسط یك شخص بود، اظهار داشت: ما ناظر بر حریم خصوصی افراد نیستیم و وزارت بهداشت به این مورد ورود نمی كند، این مشكلات شخصی افراد است كه به این صورت نمود بیرونی پیدا می كند. معمولا وقتی شخصی می خواهد گزاره غلطی را بیان كند كه خودش هم از نادرست بودن آن آگاه است، به هر كاری متصل می شود، بگونه ای كه با نسبت دادن آن به مقدسات تلاش می كند كاری كند كه افراد برای اعتراض جرات كافی نداشته باشند. البته موضوعی كه عده ای از آن تحت عنوان طب اسلامی یاد می كنند بارها توسط بزرگان این علم و بزرگان علم حدیث رد شده است و این كار بیشتر یك نوع مغالطه مقدس نام می گیرد. علم طب، تجربی است و تك تك گزاره های آن قابل اصلاح و ویرایش است. گزاره های طبی در طول تاریخ تجربه شده و اگر سودمند نباشد كنار می رود.

چگونگی صدور گواهی فوت مبتلایان یا افراد مشكوك به كرونا وی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا در مورد فرآیند صدور گواهی فوت در مورد مبتلایان به كرونا یا افراد مشكوك به كرونا، اظهار داشت: در گواهی فوت سه علت به ترتیب به صورت زمینه ای، ثانویه و نهایی است كه پزشك بنابر تشخیص خود آنرا پر می كند. هیچ كس نمی تواند پزشك را مجبور به تشخیص خاصی كند و او باید بر مبنای تشخیص خود موارد فوت را لحاظ كند. مبحث مطرح شده این بود كه فرم پنومونی هم در اطلاعت پرونده فرد مبتلا به پنومونی كرونایی، وجود داشته باشد. اعلام آمار فوت شدگان بر اثر كرونا هم بر مبنای همین گواهی های فوت اعلام می شود.
وی ادامه داد: ابلاغ معاونت درمان در این حوزه، دستورالعمل طبیعی است. علت ثانویه در گواهی فوت می تواند كرونا باشد و این گواهی توسط پزشك صادر می شود. من پزشك كه ۴ صفحه گواهی فوت را پر می كنم و در هر صفحه دو مهر می زنم و علت مرگ را می نویسم و جواز فوت و دفن را صادر می كنم، ۸ بار مهر و امضا كرده ام. هیچ وزیر بهداشت و معاون وزیری نمی تواند به پزشك بگوید علت فوت در گواهی فوت را چیز دیگری به جز كرونا بنویسد. هر پزشكی كه می دانست بیمار به دلیل مبتلا شدن به كرونا فوت كرده و ننوشته، مقصر است. وقتی گواهی صادر می شود، آنچه اتفاق افتاده و قطعی است را باید گواهی كرده باشد و اگر چیزی جز آن نوشته، گواهی فوت خلاف صادر گردیده است.

سناریویی جدید برای تحریم ایران
جهانپور در پاسخ به سوالی درباره ماجرای واردات كیت های تشخیصی كرونا از كره جنوبی بیان نمود: این ماجرا در رسانه های معاند مطرح گردیده است و بنده هم تاكید دارم كه نام این شبكه ها را معاند بگذاریم. برخی شبه رسانه ها به سرویسهای امنیتی وابسته هستند و برای ما شناخته شده اند. این گزارش ضد و نقیض و عجیب و غریب با كلماتی مثل سپاه و بسیج و ستاد اجرایی فرمان امام (ره) انتشار یافته و در حاشیه آن ماجرای كیت تشخیصی كرونا را هم مطرح و عبور كرده اند. به محض این كه این گزارش را برای من فرستادند، مطمئن شدم محموله خریداری شده كیت كه توسط شركتی در زیرمجموعه ستاد اجرایی فرمان امام خریداری شده به مقصد نمی رسد. اتفاق این بود كه قرار بود این كیت وارد ایران نشود و سوییفت به بهانه قوانین تحریمی لغو شد و پیش از آن، پیوست رسانه ای برای آن بوجود آورده اند. این شركت یكی از زیرمجموعه های ستاد اجرایی فرمان امام بود و سوال ما این است كه اگر این كیت یا تجهیزات پزشكی تحریم نیست، چرا این سوییفت لغو شد و اگر تحریم هست كه این همه ادعا در خصوص این كه دارو و تجهیزات تحریم نیست چگونه توجیه می شود؟.
وی ادامه داد: از طرفی ادعا شد كه این شركت كره ای مخابراتی است و ربطی به دارو و تجهیزات پزشكی ندارد. نمایندگی انحصاری این شركت منتشر گردید كه از فوریه ۲۰۲۰ برای دو سال به صورت انحصاری نمایندگی توزیع این كیت ها را در آسیا و خاورمیانه بر عهده دارند. مجموعه ستاد فرمان اجرایی امام (ره) از روز نخست انتشار كرونا در كشور در كنار وزارت بهداشت قرار گرفت. سامانه ۴۰۳۰ و افزایش تولید ماسك هم مشاركت ستاد اجرایی فرمان امام (ره) است. شخصی كه در این میان از سازمان غذا و دارو نام برده می شود دو سال است كه مسئولیتی در سازمان غذا و دارو ندارد. از طرفی این شركت خصوصی نیست و منافعی ندارد. اگر كیت تشخیصی تهیه می شود برای روستاها و نقاط دور افتاده و توسعه تست های كروناست كه در كنار كیت های تولید داخل بتوانیم به صورت وسیع تر تست كرونا را انجام دهیم. باید مشخص كنند كه جایگاه آنها در كنار مردم ایران است یا در مقابل مردم؟ هیچ نقطه سومی هم وجود ندارد این یك دو قطبی است كه یا باید كنار ایران باشند و یا مقابل ایران؛ دارو و تجهیزات پزشكی به هیچ بهانه سیاسی نباید در دنیا تحریم شود، اما این كار با واسطه یا بی واسطه توسط ایالات متحده آمریكا انجام شده است و هیچ پوشش رسانه ای هم برای آن نتوانستند ایجاد كنند. حتی افرادی كه ارتباطی به جمهوری اسلامی ایران هم ندارند به صورت مكرر اعلام نموده اند كه در این مورد ایران راست می گوید.
وزارت بهداشت، تنها مرجع اعلام آمار كرونا وی در پاسخ به سوالی درباره صحبت های مطرح شده در مورد آمارهای ابتلای قطعی كرونا در كشور، اضافه كرد: موارد منفی كاذب و شناسایی نشده وجود دارد، اما در آمارهای وزارت بهداشت چنین آماری نداریم. برخی فكر می كنند چیز جدیدی كشف كرده اند و می گویند آمارهای واقعی از آمار وزارت بهداشت بالاتر است. آماری كه ما اعلام می نماییم موارد شناسایی شده است، اما مواردی كه شناسایی نكردیم قابل اعلام نیست. فقط چیزی كه مستند داریم و قطعی است را اعلام می نماییم و جز این هم اعداد دیگری را با فشار هیچ شخصی اعلام نخواهیم كرد و دوستان هم بیش از اندازه اصرار نكنند.
سخنگوی ستاد مقابله با كرونا وزارت بهداشت افزود: ما مسئولیتی در این حوزه نداریم كه اگر كسی گفته آمار را قبول ندارد، در زمینه آن صحبت نماییم. برخی افراد كارشناس شمارش رای هستند تا شمارش علت مرگ و میر؛ دوستان باید در حوزه ای اظهار نظر كنند كه تخصص دارند. هیچ كدام از این افراد در زمینه علت فوت تخصص ندارند. این افراد در زمینه سابقه شمارش رای تخصص دارند، اما علت فوت خیر، ازاین رو پاسخی در مورد این اظهار نظرها ندارم. اگر كسی كارشناس پزشكی قانونی می باشد و می تواند تفكیك كند كه مرگ و میرها به چه علت است، ما هم در كلاس درس آنها شركت می نماییم.
وی در مورد خارج نشینانی كه نسبت به صحبت آمار اعلامی از جانب وزارت بهداشت مواردی را مطرح می كنند، اظهار داشت: برخی افراد در كشورهایی هستند كه ۹ تا ۱۰ درصد موارد شناسایی شده، فوت كرده اند و بعد می گویند در ایران آمار مرگ و میر مشكوك است، در حالیكه اول باید از دولت همان كشور سوال كنند كه چطور امكان دارد ۹ تا ۱۰ درصد شناسایی شده ها در آن كشورها فوت كنند؟.

تاكید بر ضرورت تكمیل پرونده مبتلایان به كووید۱۹
وی در مورد نامه وزیر بهداشت به روسای دانشگاه های علوم پزشكی در خصوص تكمیل پرونده مبتلایان به كرونا، خاطرنشان كرد: پیش از این كه وزیر بهداشت این ابلاغیه را اعلام نماید، معاون درمان وزارت بهداشت هم این مورد را برای رفع مشكل ترخیص جسدهای متوفیان صادر كرده بود. گفته می شد شرح حال، علامت و سی تی اسكن می تواند برای پزشك مبحث را مشخص نماید و از درج كلمه مشكوك برای متوفیان خودداری شود. بخشی از آمار متوفیان این است كه تست مثبت ندارند، اما در آمار ما بعنوان مبتلا به كووید ۱۹ درج شده است چونكه بر مبنای شرح حال و علایم و سی تی اسكن، پزشك به این تشخیص رسیده بود. ما معتقدیم آنچه كه در گواهی های فوت و جوازهای دفن بعنوان كرونا آمده است بیشتر از آمار تست PCR است و تعداد آمار مبتلایان فوت شده كه در گواهی فوت كلمه كرونا درج شده، بیشتر از آمار تست قطعی متوفیان است؛ این ابلاغیه سبب شد كه اجساد تعیین تكلیف شوند.
جهانپور افزود: وزیر بهداشت برای افراد بستری و تكمیل پرونده ها بخشنامه جدید صادر كردند كه به دنبال آن اعلام گردید كه تست های PCR حتما در پرونده ی بیماران درج شود چونكه این شائبه مطرح شده بود كه برخی مراكز برای مجانی نشدن درمان بیماران كووید ۱۹ امكان دارد كد دیگری برای بیمار ثبت كرده باشند، اما حالا همه مراكز موظف می باشند كه تست PCR چه منفی و چه مثبت را در پرونده بیمار درج كنند. در شرایط طغیان و بحران امكان دارد در سرعت تشخیص و درمان اشكالاتی وجود داشته باشد؛ پرونده همه بیماران باید تكمیل شده و نقصها آن برطرف شود، چونكه در آینده مطالعات علمی در زمینه این بیماران صورت خواهد گرفت و باید پرونده های بیماران كووید ۱۹ تكمیل باشد. امروز كه بار رفتن به بیمارستان ها كاهش یافته است، باید این اخطار به بیمارستان ها داده شود كه پیش از گذشت زمان، نقصها احتمالی برطرف شود. اگر باز هم كمیته اپیدمیولوژیك به نتیجه برسند كه نقصها دیگری وجود دارد، حتما اعلام خواهد شد كه نقصها برطرف شود. ده ها هزار نفر مشكوك به كرونا در كشور بستری شده اند و این اطلاعات برای مطالعات اپیدمیولوژیك بسیار مهم می باشد.
جهانپور، درباره آمار مبتلایان تهران اظهار نمود: چند بیمارستان در تهران از خدمت رسانی كرونا خارج شده اند. بطور قطع تعداد رجوع كنندگان و مبتلایان نسبت به هفته های گذشته در تهران كاهش یافته و امیدواریم این روند حفظ شود.
رئیس مركز روابط عمومی وزارت بهداشت در پاسخ به سوالی درباره چرایی میزان پایین فوت در ایران نسبت به كشورهای اروپایی اظهار داشت: اگر آمار فوت را به نسبت كل بشناسیم، این عدد در ایران پایین تر است، اما همزمان باید تعداد بهبود یافتگان هم در نظر گرفته شود. تعداد بهبود یافتگان افزایش یافته و تعداد موارد فعال در كشورهای اروپایی بیشتر است. شناسایی و اقدام زود هنگام در ایران منجر به این شد كه موارد بهبود یافته افزایش پیدا كند؛ همه افراد بهبود یافته هم مشخصات موجودی دارند. اگر گفته می شود بخشی از مبتلایان در ایران شناسایی نشده اند، این سهم شناخته نشده در اروپا به مراتب بیشتر است، حتی اگر تعداد تست بیشتری انجام داده باشند. بنابراین سهم و درصد مرگ و میر در این كشورها بیشتر نشان داده می شود.

احتمال اثربخشی واكسن "ب ث ژ" در كاهش عواقب كرونا
وی ادامه داد: مطالعاتی وجود دارد كه احتمال می دهد در كشورهایی كه واكسن «ب ث ژ» زده اند رابطه ای بین شدت و عواقب ویروس كرونا با زدن این واكسن وجود دارد، البته این مورد فعلا یك احتمال است و هنوز قطعی نیست.
رئیس مركز روابط عمومی وزارت بهداشت اظهار داشت: پروتكل های درمانی ما و آزادی نسبی پزشك در ایران در زمینه تجویز دارو و در دسترس بودن دارو در زمینه كرونا مبحث بسیار مهمی است. هیچ داروی سرپایی نداریم كه برای بیمار تجویز شود و بیمار نتواند دارو را تهیه نماید. پروتكل های سفارش شده توسط پزشكان بر مبنای برخی مطالعات، تأثیر نسبی داشته و در نتیجه اقدامات زودهنگام شاید باعث عاقبت خوب برای بیماران مبتلا به كووید ۱۹ شده است. حدودا اطمینان داریم بعضی از بیماران ما كه امروز ترخیص می شوند، اگر در اروپا و آمریكا بودند، شاید در جمع فوت شدگان قرار می گرفتند. تجویز و تشخیص پزشكان ما در خیلی از مراكز، بیماران را نجات داده است. اگر قرار بود بر مبنای پروتكل های اروپایی رفتار نماییم، درصدی از بیماران ممكن بود در لیست فوت شدگان قرار بگیرند، اما در ایران بهبود یافته و مرخص شده اند.

وی با تاكید بر نقش نظام شبكه بهداشتی كشور در كنترل كرونا، خاطرنشان كرد: نباید نظام شبكه و خانه بهداشت و مراقب سلامت و سامانه ۴۰۳۰ را دست كم بگیریم. این موارد در مدیریت كرونا و كاهش رفتن به بیمارستان ها و شناسایی زودهنگام بیماران موثر بود. این درحالی است كه نمی توانیم از نقش بهورزان در این میان غافل شویم. نقش و جایگاه بهورز و خانه های سلامت در بسیج ملی مقابله با كرونا به خصوص در مرحله غربالگری مشخص است. بار اصلی در بسیج ملی مقابله با كرونا در زمینه غربالگری و پایش بر دوش سیستم بهداشتی كشور بوده و امروز بعنوان روز اول هفته سلامت هم با عنوان «بهورزان، مراقبان سلامت و خانواده بهداشت كشور در مقابله با كرونا» نام گذاری شده است.

وی در پاسخ به سوالی درباره آمار تفكیكی گروه های سنی اظهار داشت: این آمار در اسفند ماه اعلام گردید و در مقاطع مختلف زمانی می توان این میانگین را تهیه كرد. بر مبنای آخرین گزارش های اپیدمیولوژیك، سن مبتلا شدن به كرونا به صورت میانگین ۵۹ سال و سن فوت هم ۶۹ سال بوده است. كمیته اپیدمیولوژیك به صورت هفتگی این اطلاعات را هم منتشر می كند.
جهانپور در پاسخ به سوالی درباره بازگشت دانشجویان ایرانی از سایر كشورها و انجام پروازها اظهار داشت: هر گروهی از دانشجویان ایرانی كه وزارت بهداشت در زمینه بازگشت آنها اطلاع داشته، پروتكل ها را برای آنها اجرایی كردیم. بعضی از همین افراد كه مشتاق بودند به كشور بازگردند، این افراد در آن كشورها به سفارت ایران تعهد دادند ولی در ایران قواعد مقرر شده را تمكین نكردند و می خواستند از قرنطینه بیرون بروند.

وی در پاسخ به سوالی در مورد عرضه راهكارهای برای مقابله یا درمان كرونا توسط كارشناسان دعوت شده به شبكه ها تلوزیونی، اظهار داشت: وزارت بهداشت اسامی كارشناسان در مبحث های مختلف به شورای سیاست گذاری صداوسیما اعلام می كند، اما از طرفی تعداد شبكه های رادیویی و تلویزیونی آن قدر زیاد است كه قادر به تأمین كارشناس برای حضور در همه برنامه ها نیستیم. شاید یك برنامه سازی می خواهد عقب نماند و می گوید اگر بوی نارنج را استشمام كنید، دیگر كرونا نمی گیرید. ما نمی توانیم همه این اظهار نظرها را رصد نماییم و در این حوزه شما خبرنگاران هستید كه این موضوعات را به اطلاع ما می رسانید. بخشی از اظهار نظرها امكان دارد جرم باشد و اگر مداخله در درمان باشد حتما پیگیری خواهیم كرد.
سخنگوی ستاد مقابله با كرونا وزارت بهداشت در پاسخ به سوالی در مورد استفاده از تجربه های چین برای مقابله با كرونا اظهار نمود: چین تجربه هایی در این حوزه داشته و انتقال تجربه های چینی ها در هفته های اولیه سودمند بود. البته این به مفهوم اجرایی كردن صد در صد آن تجربیات نیست. به هر حال ما محققانی در كشور داریم كه تدبیرهایی را در نظر می گیرند ولی ما مدل خودمان را داریم. تا امروز هم مدل ایران برای مقابله با كرونا قابل دفاع است. تابحال ۸ هفته از آغاز این بیماری در كشور می گذرد و روند افزایشی و ثبات نسبی و كاهش داشتیم. همزمانی این بیماری در ایران با سایر كشورها باعث شد كه راحت تر بتوانیم از توفیق نسبی صحبت نماییم. اگر این همزمانی وجود نداشت نمی توانستیم این حرف را بزنیم. البته همه كارها مطلوب و صد در صدی نیست، اما نمره قابل قبولی دارد. اگر به دو ماه گذشته برگردیم، با مجموع هزینه ها و خساراتی كه در ابعاد مختلف دیدیم، توفیق نسبی داشتیم و كمتر كشوری با ابعاد این بحران در ایران روبرو شده و با این حجم از خسارت مرحله را طی كرده است.
جهانپور درباره اینكه برخی متخصصان زنان، خانم های آبستن را به علت انتشار كرونا تشویق به سزارین می كنند، اظهار داشت: اگر سقف سزارین پزشك و بیمارستان پر شود، امكان انجام زایمان های بعدی ممكن نیست البته این امكان هست كه مجوز سزارین فوری به علت كرونا صادر شده باشد اما من تابحال چنین مجوزی ندیده ام.
وی درباره گلایه سازمان نظام پزشكی درباره كمبود سهمیه ماسك مطب ها، اظهار داشت: رئیس نظام پزشكی اعلام نموده بود كه حواله ۴۱۵ هزار عدد ماسك سه لایه جراحی به این سازمان عرضه شده اما تعداد حواله ها به بیشتر از یك میلیون رسیده است، ایشان دغدغه درستی دارند اما اداره كل تجهیزات پزشكی اعلام نموده است كه ما هیچ مشكلی در تأمین اقلام حفاظتی پزشكان در مطب ها و بخش خصوصی نداریم.
وی با تاكید بر اینكه هیچ كس تصویر روشنی از آینده این ویروس در كشور ندارد، اظهار داشت: همه آنچه اعلام می شود گذشته نگر است و امیدواریم روند كاهشی مبتلا شدن و مرگ و میر ناشی از بیماری طی روزهای آتی هم ادامه داشته باشد. بخشی از مردم لاجرم از مترو و اتوبوس استفاده می نمایند و بررسی های ما نشان داده است رعایت مردم خیلی خوب بوده است اما برخی خطوط در بعضی ساعات فاصله گذاری اندكی كمتر رعایت شده است كه به مردم سفارش می نماییم از ماسك استفاده كنند اما به هیچ عنوان نباید فكر كنید كه زدن ماسك می تواند سبب شود كه حفظ فاصله با فرد كناری خویش را فراموش كنید.
وی در مورد بازگشایی پاساژهای سربسته از روز گذشته و نحوه فعالیت این مراكز، اضافه كرد: در اماكن عمومی نظارت با هیئت مدیره پاساژها است و در مورد غرفه ها مسئولیت اجرای پروتكل با صاحب مغازه یا غرفه است و نظارت آن هم از راه وزارت بهداشت ورود خواهند كرد اما گزارش موارد تخلف توسط مردم صورت می گیرد.

زمان بازگشایی اماكن مذهبی
وی در پاسخ به سوالی درباره بازگشایی اماكن مذهبی بیان نمود: درباره وجه شرعی موضوع، علمای عظام و مقام معظم رهبری تكلیف را مشخص كردند و از نظر جنبه سلامتی باید بگویم، هر گونه بازگشایی زودهنگام خطرناك می باشد و جایی كه لزوم ندارد، باید صبر بیشتری برای بازگشایی داشته باشیم. به هیچ عنوان با حضور مردم در تجمع های مذهبی مشكلی نداریم و اولویت های بعدی ما بعد از فروكش كردن شیوع بیماری، بازگشایی اماكن مذهبی است. باید توجه داشت آن زمان كه دوركاری نبود، دوركاری در مذهب شروع شده بود و عبادت فردی و ارتباط از دور مطرح بود و از دور هم امكان وصال فراهم است.
او افزود: بازگشایی مشاغل و پاساژها برای چرخش اقتصاد و معیشت مردم انجام شده است و تردد ضروری برای تأمین نیازها صورت می گیرد، البته باید توجه داشت، بازگشایی در بخش های مختلف مسابقه نیست و گروه های مذهبی باید دقت و وسواس بیشتری داشته باشند تا خدشه بیشتری به سلامت مردم وارد نشود چون كه پایبندی افراد مذهبی و متشرع به حقوق عامه مثل سلامت بیشتر است و ما آرزو داریم اماكن مذهبی با فروكش كردن بحران كرونا هرچه سریعتر بازگشایی شوند.
منبع:

1399/02/02
13:30:44
5.0 / 5
3215
تگهای خبر: آب , آلودگی , باد , بحران
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه