در گفت و گو با ایرنا؛

یك استاد دانشگاه: خودروهای برقی و هیبریدی در ایران متولی مشخصی ندارد

یك استاد دانشگاه: خودروهای برقی و هیبریدی در ایران متولی مشخصی ندارد گل سپید: تهران- ایرنا- یك استاد دانشگاه و دبیر علمی دهمین همایش موتورهای درون سوز و نفت اظهار داشت: بزرگترین مشكل تولید یا واردات خودروهای برقی و هیبریدی در ایران، مشخص نبودن متولی آن است.


«وحید اصفهانیان» در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا اضافه كرد: آلودگی های موجود در كلانشهرها را باید از مبداء قطع كرد و نباید اجازه داد كه این آلودگی ها تولید شوند.
وی در مورد تولید خودروهای برقی و هیبریدی در كشور، یادآوری كرد: اگر بخواهیم برق مورد نیاز شارژ این خودروها را با افزایش ظرفیت واحدهای نیروگاهی تامین كنیم، به علت پایین بودن بازدهی این واحدها در كشور آلایندگی ها تداوم خواهد داشت، اما اگر از محل دیگری تامین شود استفاده از خودروهای هیبریدی تا 30 درصد در كاهش مصرف سوخت و تا 60 درصد در كاهش آلودگی ها موثر خواهد بود.
اصفهانیان ادامه داد: مطابق بررسی های به عمل آمده، نزدیك به 30 درصد آلودگی های شهر تهران ناشی از تردد موتورسیكلت هاست و اگر بتوانیم فقط پیك های موتوری را برقی كنیم، این آلودگی ها تا 15 درصد كاهش خواهد یافت.
وی بیان داشت: حتی اگر همه خودروهای تهران را گازسوز كنیم، باز هم آلودگی ها ادامه خواهد داشت.
این استاد دانشگاه با اشاره به آغاز حركت هایی در این زمینه از جانب دولت، خاطرنشان كرد: بزرگترین مشكل در مقوله خودروهای برقی و هیبریدی، مشخص نبودن متولی آن در كشور است، هرچند هیچ چاره ای جز حركت به سمت استفاده از خودروهای ذكر شده نداریم.
وی تصریح كرد: با عنایت به حجم سنگین ترافیك تهران، شاید استفاده از خودروهای هیبریدی چاره ساز نباشد و در این زمینه خودروهای برقی بهتر پاسخگو خواهد بود؛ این در شرایطی است كه تامین خودروهای برقی نیازمند زیرساخت لازم و به مراتب دشوارتر از خودروهای هیبریدی است.
اصفهانیان با تاكید بر اینكه باید این مسیر جدی گرفته شود، یكی از مشكلات فرآروی آن را تامین باتری عنوان نمود و خواهان آن شد تا دولت در صورت امكان به این مقوله هم ورود كند.
وی با اشاره به برخی تجارب جهانی در این زمینه، تصریح كرد: دولت باید به اعطای برخی مشوق ها و تسهیلات برای تولید یا واردات خودروهای برقی و هیبریدی برای تشویق عامه مردم به استفاده از آنها اقدام كند.
دبیر علمی دهمین همایش موتورهای درون سوز و نفت همینطور خواهان تدوین استاندارد این خودروها شد و اخطار داد: در غیر این صورت واردات این خودروها به صورت افسار گسیخته و بدون نظارت انجام می گردد و حتی در عرضه خدمات بعد از فروش آنها مشكل تولید می گردد.
پیشتر «منصور معظمی» رییس هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) در اظهار نظری اعلام كرده بود: تولید خودروهای برقی به تنهایی از جانب بنگاه های خودروسازی ممكن نیست و به دخالت و حمایت حاكمیت نیاز است.
به گزارش گل سپید به نقل از ایرنا، دهمین همایش موتورهای درون سوز و نفت 24 تا 26 بهمن ماه امسال در پژوهشگاه صنعت نفت برگزار می شود.
تدوین راهبرد سوخت و قوای محركه، سوخت های نوین و پاك، فناوری های نوین موتور، احتراق در موتورهای درون سوز و مهار آلایندگی ناشی از آن، دینامیك سیالات موتورهای درون سوز، صدا و ارتعاشات، مدیریت و تنظیم موتور، روانكاری، تطابق موتور با خودرو، علل خرابی و فرآیندهای بهبود قطعات و طراحی و ساخت موتورهای درون سوز و قطعات آن، همچون محورهای اصلی این همایش است.

اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: IRNAeco@
اقتصام* 3065 *2025
خبرنگار: محمد ملك دار *ناشر: لیلا جودی


1396/09/16
16:21:24
5.0 / 5
4635
تگهای خبر: آلودگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه