تولید پادتن و سلول ایمنی خاص در بدن بیماران بهبود یافته از كووید-19

تولید پادتن و سلول ایمنی خاص در بدن بیماران بهبود یافته از كووید-19 به گزارش گل سپید یك مطالعه جدید نشان داده است كه بدن افراد رها شده از شر بیماری كووید-19 پادتن ها و سلول های T خاصی تولید می كند كه نشان داده است چه بخشی از كروناویروس جدید در تحریك واكنش های ایمنی مؤثرترین است و ازاین رو باید توسط واكسن های بالقوه مورد هدف قرار گیرد.


به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، یک مطالعه جدید نشان داده است که بیماران مبتلا به کروناویروس جدید که اخیرا بهبود یافته و مرخص شده اند، آنتی بادی های اختصاصی ویروس و سلول های T تولید می کنند.
هنوز مشخص نیست که چرا پاسخ های ایمنی به صورت کلی در بیماران متفاوت می باشد. به قول دانشمندان، این تنوع امکان دارد با مقادیر اولیه ویروسی که وارد بدن بیماران شده، حالات جسمی و وضعیت سلامتی آنها یا میکروبیوتا یا ریزاندامگان همزیست آنها مشخص شود.
سایر سؤالات مطرح شده شامل این است که آیا این پاسخ های ایمنی در مقابل قرار گرفتن مجدد در معرض کروناویروس جدید ایمن هستند و دقیقاً کدام انواع از سلول های T با آلودگی به ویروس فعال می شوند. به همین ترتیب لازم به یادآوری است که آزمایشات آزمایشگاهی برای تشخیص پادتن ها یا آنتی بادی های "SARS-CoV-2" در افراد هنوز احتیاج به اعتبار بخشی بیشتری دارند تا در مورد دقت و اعتبار آنها تصمیم گرفته شود.
دانشمندان نمونه خون را از بیماران مبتلا به کووید-19 که اخیرا از این بیماری بهبود یافته اند، جمع آوری کرده و ایمنی هومورال و سلولی خاص "SARS-CoV-2" را در هشت بیمار تازه مرخص شده شناسایی نمودند. تجزیه و تحلیل پیگیری بر روی 6 بیمار دیگر دو هفته بعد از ترخیص هم مقادیر بالای پادتن "IgG" را نشان داد. در هر 14 بیمار مورد آزمایش، 13 بیمار، فعالیت خنثی کننده را در مقابل قرار گرفتن مجدد در معرض ویروس نشان دادند. قابل ذکر است که بین پادتن های خنثی کننده و تعداد سلول های T خاص ویروسی ارتباط مستقیمی وجود داشت.
"چن دونگ" نویسنده این مطالعه از دانشگاه "سینگهوا"(Tsinghua) اظهار داشت: این یافته ها نشان داده است که هر دو سلول B و T در محافظت از سیستم ایمنی بدن در مقابل عفونت ویروسی مشارکت می کنند. کار ما مبنایی برای تجزیه و تحلیل بیشتر ایمنی محافظتی و درک مکانیسم زمینه ساز توسعه کووید-19 بخصوص در موارد شدید فراهم نموده است. این مطالعه همینطور در طراحی واکسن مؤثر برای محافظت در مقابل این عفونت کاربرد دارد.
هر دو گروه بیماران تازه مرخص شده و دو هفته مرخص شده در مقایسه با گروه کنترل سالم، سطح بالاتری از پادتن های "IgM" و "IgG" را نشان داده است که به پروتئین نوکلوکپسید "SARS-CoV-2" متصل می شوند و RNA ژنومی ویروس و همینطور دامنه اتصال-گیرنده پروتئین "S-RBD" را که در فرایند ورود ویروس به سلول های میزبان نقش دارند، محاصره می کنند.
روی هم رفته این یافته ها نشان داده است که بیماران مبتلا به کووید-19 می توانند پاسخ های پادتن را به پروتئین های "SARS-CoV-2" سوار کنند و نشان می دهند که این پادتن ها حداقل تا دو هفته بعد از ترشح حفظ می شوند.
به همین ترتیب، پنج بیمار که اخیرا مرخص شده بودند، غلظت بالایی از پادتن های خنثی کننده که به یک "pseudovirus" متصل شده بودند و بیان پروتئین "S" متعلق به "SARS-CoV-2" را باعث می شوند. پادتن های خنثی کننده مانع از اتصال ذرات عفونی با سلول های میزبان می شوند. به همین ترتیب، همه به جز یک بیمار، دارای پادتن های خنثی کننده بودند.
همچنین در مقایسه با گروه کنترل سالم، پنج بیمار تازه مرخص شده دارای غلظت بالاتری از سلول های T بودند که "اینترفرون-گاما"(IFNγ) ترشح می کنند که یک مولکول سیگنالینگ است که نقش مهمی در ایمنی بدن و پاسخ به پروتئین نوکلئوکپسید "SARS-CoV-2" دارد.
اینها همان بیمارانی بودند که غلظت بالایی از پادتن های خنثی کننده داشتند. همینطور سه بیمار تازه مرخص شده، سطح قابل تشخیصی از سلول های T ترشح کننده "IFNγ" مختص پروتئاز اصلی "SARS-CoV-2" نشان دادند که پروتئینی است که نقش مهمی در تکثیر ویروس دارد.
در همین حال، هفت بیمار تازه مرخص شده سطح قابل تشخیصی از سلول های T ترشح کننده "IFNγ" خاص برای "S-RBD" در ویروس " SARS-CoV-2" را نشان دادند. در مقابل، تنها یک بیمار دو هفته مرخص شده غلظت بالایی از سلول های T ترشح کننده "IFNγ" پاسخگو به پروتئین نوکلئوکپسید، پروتئاز اصلی و "S-RBD" داشت.
"فنگ چن" از بیمارستان چوی یانگ لیو وابسته به دانشگاه تسینگهوا اظهار داشت: نتایج ما نشان داده است که "S-RBD" یک هدف امیدوار کننده برای واکسن کووید-19 است، اما یافته های ما احتیاج به تأیید بیشتر در یک گروه بزرگ از بیماران مبتلا به این بیماری دارد.1399/02/17
14:48:23
5.0 / 5
3170
تگهای خبر: آلودگی , باد , دانش , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه