آلودگی نشت نفتی به دریاچه بزرگی در شمال روسیه رسید

آلودگی نشت نفتی به دریاچه بزرگی در شمال روسیه رسید به گزارش گل سپید یك مقام ارشد روسیه اظهار داشت كه گازوئیل نشت كرده از نیروگاهی در مدار شمالگانِ این كشور، یك دریاچه بزرگ آب شیرین را آلوده كرده و این خطر وجود دارد كه به اقیانوس منجمد شمالی راه پیدا كند.


به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا، تیم های واکنش اضطراری برای مهار این آلودگی که حالا به ۲۰ کیلومتری شمال شهر نوریلسک رسیده تلاش می کنند.
حادثه ناشی از فروریختن مخزن سوخت نیروگاه در روز ۲۹ مه در نیروگاهی در نزدیکی شهر نوریلسک است و به قول مقام ها و فعالان محیط زیست بدترین حادثه از این نوع در مناطق قطبی روسیه است.
تابحال حدود ۲۱ هزار تن گازوئیل رود آمبارنایا و خاک اطراف را آلوده کرده است.
محققان تصور می کنند ذوب خاک منجمد (پرمافراست) علت نشست پایه های مخزن سوخت و ریختن آن بوده باشد. قطب شمال چند هفته غیرعادی گرم را پشت سر گذاشته که می تواند از عواقب گرمایش زمین باشد.
این نیروگاه زیرمجموعه نوریلسک نیکل، بزرگترین تولیدکننده نیکل و پلادیوم جهان است.
دریاچه پیاسینو که حالا آلوده شده حوضه رود پیاسینا است که به دریای کارا - بخشی از اقیانوس منجمد شمالی - می ریزد. این رود معمولا از اکتبر تا ژوئن پوشیده از یخ است.
بنابر گزارش اینترفکس، "الکساندر آس"، فرماندار منطقه کراسنویارسک، اظهار داشت: سوخت به دریاچه پیاسینو ریخته که دریاچه ای زیبا به طول حدود ۷۰ کیلومتر و طبیعتا زیستگاه ماهی ها و سایر گونه هاست.
وی ادامه داد: مهم می باشد که مانع ورود گازوئیل به رود پیاسینا که به طرف شمال می رود شویم و امکان این کار هست.
خبرگزاری ریانووستی هم اعلام نموده که تیم های پاکسازی تابحال حدود ۲۳ هزار متر مکعب خاک آلوده را جمع کرده اند.
واسیلی یابلوکوف از سازمان صلح سبز روسیه اظهار داشت: این آلودگی بی گمان تاثیری منفی بر منابع آب، بر حیواناتی که از این آب می خورند و بر گیاهانی که در کرانه رود می رویند خواهد داشت.
صلح سبز این نشت را با فاجعه ۱۹۸۹ اگزان والدز در آلاسکا مقایسه کرده است.
دادستان های روس دستور بررسی نصب این تاسیسات بر خاک منجمد که "به خصوص آنرا خطرناک می کند" داده اند.
به گزارش بی بی سی، پوتین، رئیس جمهوری روسیه می گوید که تاخیر در گزارش کردن این حادثه سبب خشم او شده و "ویاچسلاف استاروستین"، مدیر نیروگاه بازداشت شده است.1399/03/21
11:59:50
5.0 / 5
2644
تگهای خبر: آب , آلودگی , حیوان , خاك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه