خرس قهوه ای وضعیت مناسبی ندارد

خرس قهوه ای وضعیت مناسبی ندارد به گزارش گل سپید درپی منتشر شدن تعدادی عكس از لاشه چند خرس قهوه ای در شبكه های مجازی كه حاكی از كشته شدن آنها توسط برخی كشاورزان و مردم محلی بود، یك دكتری مدیریت حیات وحش اظهار داشت: خرس قهوه ای در كشور وضعیت خوبی ندارد.باقر نظامی در گفت و گو با ایسنا درباره وضعیت جمعیت خرس قهوه ای در کشور خاطرنشان کرد: خرس قهوه ای گونه در معرض خطر انقراض نیست اما جمعیت آن در خوشبینانه ترین حالت ۵۰۰ قلاده در کشور است ازاین رو وضعیت آن نسبت به برخی گونه ها مانند پلنگ و یوزپلنگ آسیایی بهتر است اما در مجموع وضعیت جمعیتی مناسبی ندارد.

وی در ادامه پراکندگی جمعیت خرس قهوه ای در کشور را یکی دیگر از عوامل تهدید این گونه دانست و اظهار داشت: جمعیت حدود ۵۰۰ قلاده این گونه در سطح بسیار وسیعی از کشور پراکندگی دارد. جمعیت خرس قهوه ای در نزدیک به نیمی از سطح کشور و سراسر محدوده البرز و زاگرس شامل حدود ۱۹ تا ۲۰ استان پراکنده است و این مسئله سبب ایجاد چالش های زیادی همچون اختلالات درون آمیزی و مشکلات جمعیتی در آنها شده است.

نظامی ضمن بیان اینکه چالش های تعارض خرس با جوامع انسانی دو بعد دارد، اظهار نمود: یک بعد این تعارضات امکان دارد ناشی از چالش های درون جمعیتی باشد مانند فرار گونه های ماده از گونه های نر در فصل زادآوری یا فرار گونه های جوان تر از نرهای بزرگتر و نزدیک شدن آنها به جوامع انسانی است.

وی افزود: یکی دیگر از ابعاد تعارض خرس با جوامع انسانی می تواند به دلیل جذب این گونه به تله های زیست شناختی یا بوم شناختی مانند باغ و کندوی عسل در جوامع محلی باشد که سبب حمله این گونه به این مناطق می شود.

نظامی در انتها ضمن بیان اینکه بیمه دام و محصولات کشاورزی باید مورد توجه متولیان حیات وحش قرار گیرد، اظهار داشت: بیمه می تواند یک راهکار موثر در کاهش میزان مرگ خرس قهوه ای توسط جوامع محلی باشد همینطور آموزش جوامع محلی یکی دیگر از راهکارهای موثر در این حوزه است اما لازم است در عین حال مردم محلی از طبیعت درآمد کسب کنند و از آن منتفع شوند.

منبع:

1399/05/09
12:02:42
5.0 / 5
2746
تگهای خبر: باغ , طبیعت , كشاورزی , گونه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه