اراضی البرز دستخوش زمین خواری شد

واكاوی تغییر كاربری ها در البرز

واكاوی تغییر كاربری ها در البرز گل سپید: تعرض سودجویان به اراضی ملی و طبیعی معضلی همه گیر در استان های مختلف كشور بوده كه وضعیت استان البرز باتوجه به موقعیت جغرافیایی و شرایط آب و هوایی نگران كننده است.خبرگزاری مهر - گروه استانها - ساره نوری: استان البرز با مساحت پنج هزار و ۸۳۳ کیلومتر مربع سی و یکمین استان کشور و همسایه پایتخت است. این استان شش شهرستان دارد و نامش را از رشته کوه های البرز گرفته است.
وجود آب و هوای خوش و مناطقی با چشم اندازهای بی نظیر سبب شده که بسیاری طالب ساخت ویلا در مناطق خوش نشین آن همچون کُردان، جاده چالوس و شهر چهارباغ باشند.
در این گزارش تلاش شده به مسئله مهم تغییر کاربری و دست درازی سودجویان به اراضی ملی واقع در این استان پرداخته شود چونکه منجر به رشد پدیده زمین خواری شده، پدیده ای که طی چند دهه اخیر به یکی از معضلات اجتماعی نگران کننده در کشور و به تبع استان البرز خصوصاً شهرستان ساوجبلاغ و شهر چهارباغ تبدیل گشته است.
سوم اردیبهشت ماه امسال بود که حسین فاضلی هریکندی، رئیس کل دادگستری استان البرز در حاشیه آزادسازی صد هکتار از اراضی زراعی و تغییر کاربری یافته استان اظهار داشت: «اراضی زراعی و طبیعی استان البرز باتوجه به موقعیت جغرافیایی و شرایط آب و هوایی در معرض تعرض سودجویان قرار دارد.»
باندهای پشت پرده با خرید باغات و تصرف اراضی و خُرد کردن آنها در قطعات کوچک تر مبادرت به فروش با قیمت های گزاف می کنند وی با تاکید بر اینکه بعضی از سودجویان به دنبال تصرف اراضی ملی و خرید زمین های کشاورزی هستند تا با ساخت ویلا مبادرت به خُرد کردن این اراضی کنند، تاکید کرد: «اقدامات لازم از طرف دادستانی های استان برای شناسایی اراضی ملی تصرف شده و اراضی زراعی و باغی تغییر کاربری یافته در حال انجام می باشد.»
رئیس کل دادگستری استان البرز به باندهای پشت پرده که با خرید باغات و تصرف اراضی و خُرد کردن آنها در قطعات کوچک تر مبادرت به فروش با قیمت های گزاف می کنند نیز اشاره کرده و گفته بود؛ «شناسایی این افراد در دستور کار است تا مانع از خرد کردن اراضی، راه اندازی بناهای غیرمجاز و جلوگیری از تخریب محیط زیست شویم.»
فاضلی هریکندی همین طور در دیدار با نماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی که بیست و هفتم اردیبهشت ماه انجام شد از تشکیل قرارگاه صیانت از بیت المال و حفظ کاربری در استان البرز آگاهی داده بود و این مهم را از نتایج پربار ستاد تحول قضائی خوانده و گفته بود؛ «تاکنون نزدیک به ۸۰۰ هکتار از اراضی زراعی و ملی استان البرز آزادسازی شده است؛ این آزادسازی ها و مقابله با حفر چاه های غیرمجاز برای حفظ منابع طبیعی برای نسل آینده باقوت ادامه خواهد یافت.»

از آنجایی که شهر چهارباغ از توابع شهرستان ساوجبلاغ به سبب آب وهوای خوش و دسترسی های عالی به پایتخت مورد طمع بسیاری قرارگرفته و با معضلی به نام تغییر کاربری مواجه می باشد، با دکتر حسین فاضلی هریکندی، رئیس کل دادگستری استان البرز گفتگو کرده ایم تا تدابیر دستگاه قضا در این عرصه را تشریح کند.
وی با اشاره به اینکه چهارباغ با معضلات تغییر کاربری و حفر چاه های غیرمجاز درگیر است، اظهار داشت: این مساله مهم در مسافرت آیت الله رئیسی مورد تاکید قرار گرفت، در مدت زمان کمتر از یک هفته بعد از ابلاغ آن توسط رئیس قوه قضائیه به صورت جدی پیگیری و منجر به تشکیل قرارگاه صیانت از بیت المال و مقابله با تغییر کاربری استان البرز شد.
حجم آزادسازی اراضی در البرز از شروع سال تابحال با ۱۰ سال اخیر برابری می کند رئیس کل دادگستری استان البرز با تاکید بر اینکه قانون در زمینه حفظ و احیای حقوق عامه، متولیان امر را مشخص کرده است و در همه موارد قوه قضائیه و دادگستری مسئولیت نظارت دارد، اظهار داشت: اما روند پیشبرد امور به شکلی بود که احساس کردیم اگر ورود نداشته باشیم دیگر خبری از مزارع و باغات استان نخواهد بود.
فاضلی هریکندی اظهار داشت: بدین منظور با تشکیل قرارگاه صیانت از بیت المال و مقابله با تغییر کاربری استان البرز درصدد برآمدیم این شرایط را ساماندهی نماییم و عقب ماندگی موجود در این عرصه را جبران نماییم که باتوجه به پیگیری های انجام شده در قرارگاه، حجم آزادسازی در استان البرز از شروع سال تابحال با ۱۰ سال اخیر برابری می کند.
وی همین طور افزود: این قرارگاه در پنج حوزه اراضی ملی و منابع طبیعی، چاه های غیرمجاز، تغییر کاربری های غیرمجاز، محیط زیست و جرایم مربوط به حریم ها فعالیت خواهد داشت و از مرحله پیشگیری تا مقابله را در برمی گیرد که بطور قطع اولویت بر پیشگیری و جلوگیری از شکل گیری تخلف خواهد بود.

موضوع ویلاسازی غیرمجاز از طرف برخی مسئولان در استان البرز به خصوص در چهارباغ و ساوجبلاغ به آیت الله رئیسی منعکس شده است
رئیس کل دادگستری استان البرز با انتقاد از کوتاهی دستگاه های متولی در مقابله با تغییر کاربری اراضی زراعی در استان خصوصاً شهر چهارباغ، اظهار داشت: متأسفانه شاهد می باشیم که در بخش های مختلف همین چهارباغ به سبب نبود نظارت دقیق، ساخت وسازهای غیرمجاز به شکل گسترده و سازمان دهی شده ادامه دارد.
فاضلی هریکندی مقابله بدون ملاحظه با تغییر کاربری های غیرمجاز در استان را از مطالبات جدی رئیس قوه قضائیه دانست و اظهار داشت: موضوع ویلاسازی غیرمجاز از طرف برخی مسئولان در استان البرز به خصوص در چهارباغ و ساوجبلاغ به محضر آیت الله رئیسی منعکس شده و در این راستا دستور برخورد قانونی و بدون ملاحظه داده شده است.
وی اظهار داشت: طبق بررسی ها، خیلی از افرادی که مبادرت به ویلاسازی می کنند از اهالی بومی منطقه نیستند پس این انتظار از رئیس دادگستری و دادستان چهارباغ وجود دارد ضمن رعایت موازین قانونی در رابطه با ساکنان بومی، برخورد و مقابله جدی با تغییر کاربری ها را در دستور کار قرار دهند.
رئیس کل دادگستری استان البرز واگذاری اراضی زراعی و باغ ها در قطعات بزرگ توسط برخی نهادها بوسیله آگهی مزایده بدون توجه به امکان تغییر کاربری از طرف خریداران را غیرقابل پذیرش دانست و اظهار داشت: آنچه پیش روی این اراضی واگذارشده قرار دارد تفکیک و تغییر کاربری غیرمجاز می باشد که پیگیری ممانعت از این واگذاری ها در دستور کار دادگستری استان خواهد بود.

۵۴ فقره تعرض به اراضی ملی در استان البرز
حسین شریفی، معاون املاک و حقوقی اداره کل راه و شهرسازی استان البرز نیز در گفتگو با خبرنگار مهر درباب اقدامات انجام شده بمنظور رفع تصرف اراضی ملی در استان، اظهار داشت: واحدهای گشت زنی یگان حفاظت از اراضی، سال قبل ۵۴ فقره تعرض به اراضی ملی در استان را گزارش کردند.
وی اظهار داشت: مساحت اراضی متصرفی در مجموع ۹۴ هزار و ۴۶ مترمربع و ارزش ریالی آن هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال بوده است.
معاون املاک و حقوقی اداره کل راه و شهرسازی استان البرز افزود: پنج فقره احکام اجراییه از طرف مراجع قضائی طی سال قبل صادرشده است.
به گفته شریفی ارزش ریالی پنج فقره حکم اجرایی شامل رفع تصرف ۶۴۵ هزار و ۳۰۳ مترمربع اراضی ملی برابر ۸ هزار میلیارد ریال بوده است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه در سه ماه نخست سال جاری نیز هفت فقره تعرض به اراضی ملی در استان البرز گزارش شده است، اظهار داشت: مساحت این اراضی برابر ۹ هزار و ۸۶۸ مترمربع و ارزش ریالی آن برابر ۶۴ میلیارد ریال است.

معاون املاک و حقوقی اداره کل راه و شهرسازی استان البرز اظهار داشت: اراضی ملی مورد تعرض واقع شده در بهار امسال به صورت فوری رفع تصرف و به دولت بازگردانده شد.قوه قضائیه پیگیر احیای حقوق بیت المال در چهارباغ است
در ادامه باید به خبری که غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه هشتم مردادماه اعلام نمود اشاره نماییم که نویدبخش بود و امیدوارکننده. وی گفته بود؛ «در چهارباغ و برخی مناطق دیگر گزارش هایی به رئیس قوه از برخی افراد ذی نفوذ دادند، دادگستری استان البرز بااقتدار پیگیر احیای حقوق بیت المال است.»
وی در پاسخ به سوالی در ارتباط با اینکه در بازدیدی که رئیس قوه قضائیه از لواسان داشت، اشاره شد که در هر استان یک لواسان داریم؛ دستگاه قضائی برای برخورد با تخلفات صورت گرفته در تپه سرخه و چهارباغ، ساوجبلاغ و هفت سنگان چه برنامه ای دارد و اگر پرونده ای در این خصوص تشکیل شده، روند رسیدگی ها به کجا رسیده است، اظهار داشت: ۲۷ هکتار از اراضی تپه سرخه به لحاظ اشتباهات و سوءاستفاده ها واگذارشده بود که با رأی دیوان عالی مجموعه به بیت المال برگشت.


منبع:

1399/05/15
22:15:42
5.0 / 5
2485
تگهای خبر: آب , باد , باغ , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه