لزوم اصلاح طرح خروج دام از جنگل های شمال

لزوم اصلاح طرح خروج دام از جنگل های شمال به گزارش گل سپید رئیس سازمان جنگل ها با اشاره به طرح خروج دام از جنگل اظهار داشت: سازمان جنگل ها با خروج دام از جنگل های شمال موافق است اما در نحوه اجرای آن اشكالاتی وجود دارد كه باید تجدید نظر و اصلاح گردد.به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا عصر روز گذشته تنی چند از پیشکسوتان و اساتید دانشگاه و دست اندرکاران امور جنگل که سال ها در این عرصه مسئولیت داشته اند درباب اقدامات اجرایی تهیه طرح جایگزین و خروج دام از جنگل های شمال با رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور و معاونین و مدیران بخش جنگل نشست هم اندیشی برگزار کردند.

دکتر مسعود منصور اظهار داشت: اگر بخواهیم در مدیریت جنگل و حفظ این منابع باارزش به توفیقی دست پیدا نماییم بطور قطع باید از خرد جمعی و نظرات و آرای اندیشمندان و پیشکسوتان جنگل استفاده نمائیم.

وی اضافه کرد: چه در بخش جنگل و چه در بخش مرتع نیازمند طرح و برنامه هستیم و طرح های جنگل داری نقشه راه مدیریت در جنگل هستند.

منصور در ادامه اظهار داشت: رابطه ما با عرصه های منابع طبیعی متاسفانه ضعیف شده است. در گذشته کارشناسان بعد از ورود به محل کار و با امضای دفتر حضور، غیاب وارد عرصه می شدند، با دامداران و قرقبانان همفکری و طرح و برنامه تهیه و تنظیم می کردند اما امروز کمتر شاهد حضور کارشناسان در عرصه های منابع طبیعی هستیم که تاکید داریم این حضور بیشتر شود.

وی افزود: در جنگل های شمال تنها بهره برداری چوبی از جنگل متوقف شده و طرح مدیریت جنگل و طرح های حفاظتی لازم است و به قوت خودش باقیست.

منصور درباره طرح خروج دام از جنگل اشاره کرد: سازمان جنگل ها با خروج دام از جنگل های شمال موافق است اما در نحوه اجرای آن اشکالاتی وجود دارد که باید تجدید نظر و اصلاح گردد.

وی اضافه کرد: امسال تمامی نیروهای حفاظتی منابع طبیعی ساماندهی شده اند و دارای لباس متحدالشکل هستند و به همه ادارات منابع طبیعی استانها ابلاغ گردیده است که از شهریور ماه حقوق ماهانه آنان باید بموقع پرداخت گردد.

رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور درباره طرح جایگزین جنگل اظهار داشت: به دفتر مهندسی و مطالعات سازمان تکلیف شده است طرح نیمه تفضیلی حوزه های ۱۰۴ گانه جنگل های شمال را به ترتیب اولویت تا آخر سال جهت انجام برنامه های اجرایی به ادارات کل منابع طبیعی استانها ابلاغ کنند تا ادارات برنامه های اجرایی حوزه های مربوطه را تهیه کنند و به تصویب کمیته فنی برسانند.

منصور همین طور اظهار داشت: برای هر حوزه مربوطه یک مدیر و ناظر حفاظتی تعیین شده است.

رییس سازمان جنگل ها از مشاور و هماهنگ کننده امور جنگل خواست نشست با اساتید دانشگاه و پیشکسوتان به شکل مستمر اجرا شود تا شاهد پیشرفت و مدیریت بهتری در جنگل باشیم.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، دکتر تقی شامخی - استاد دانشگاه و دانش آموخته جنگل، دکتر سعید ارسطو - استاد دانشگاه تهران در اقتصاد جنگل، مهندس کاظم نصرتی - معاون امور جنگل سال های نه چندان دور سازمان جنگل ها، مهندس مصطفی عبداله پور- استاد دانشگاه و مدیرکل دو دهه پیش دفتر جنگلداری، دکتر شیروانی - مشاور حوزه بین الملل جنگل و میهمان مجازی، دکتر هادی کیادلیری استاد دانشگاه در بخش حمایت جنگل و میهمانان مجازی، دکتر شیروانی مشاور حوزه بین الملل جنگل، مهندس شاهرخ جباری - عضو سابق شورای عالی جنگل، دکتر لطفعلیان استاد دانشگاه در حوزه بهره برداری جنگل همچون افرادی بودند که با حضور در این جلسه موضوع تهیه طرح جایگزین جنگل و خروج دام از جنگل های شمال را مورد نقد و بررسی قرار دادند.

بر اساس این گزارش، شرکت کنندگان در نشست هم اندیشی مدیریت جنگل، متفق القول برای جلوگیری از تخریب و قاچاق چوب خواهان اجرای طرح های جنگلداری به جز برداشت چوب تا تهیه طرح جایگزین در جنگل شدند.

نظر بیشتر پیشکسوتان و اساتید بر این است که جنگل ها باید مدیریت شود و لزوم مدیریت جنگل، وجود جنگلداری متناسب با جنگل های شمال کشور است.

منبع:

1399/06/18
13:36:27
5.0 / 5
1916
تگهای خبر: آب , جنگل , دانش , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه