نگرانی از تاثیر تغییرات اقلیمی بر آتش سوزی بزرگترین تالاب جهان

نگرانی از تاثیر تغییرات اقلیمی بر آتش سوزی بزرگترین تالاب جهان از اواسط ماه ژوئیه تالاب های دورافتاده در منطقه غرب مركزی برزیل در حال سوختن است و به دنبال آن، ویرانی گسترده ای به وسعتی بیشتر از شهر نیویورك بر جای مانده است.


به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا، تیمی از دامپزشکان، زیست شناسان و راهنمایان محلی در اواخر ماه آگوست وارد این منطقه شدند و با عبور از جاده خاکی ترانس-پانتانال با کامیونت به دنبال نجات جانوران لطمه دیده هستند.
بگفته این کارشناسان، جگوارها در بیابان های درگیر آتش سوزی، گرسنه و تشنه مانده و گرفتار لطمه های ناشی از آتش سوزی شده اند. همین طور لاشه حیوانات زیادی که در این آتش سوزی تلف شده اند در این منطقه دیده می شود.
این آتش سوزی عظیم یکی از هزاران حریقی است که امسال میلادی (2020) در پانتانال برزیل، بزرگترین تالاب جهان، رخ داده و این درحالیست که دانشمندان نگران اند این آتش سوزی ها باتوجه به تغییرات اقلیمی به یک روند عادی جدید تبدیل گردد و آتش سوزی های ناشی از این تغییرات از کالیفرنیا تا استرالیا نیز گسترده است.
پانتانال از همتای معروف خود، جنگل آمازون، کوچکتر و کمتر شناخته شده است اما آب های معمول منطقه و موقعیت راهبردی آن که بین جنگل های بارانی، علفزارهای وسیع برزیل و جنگل های خشک پاراگوئه قرار دارد، آنرا به زیستگاهِ خوبی برای سکونت حیوانات تبدیل نموده است.
زیست شناسان می گویند این آتش سوزی ها حالا یکی از متنوع ترین زیست بوم های موجود در کره زمین را تهدید می کند. پانتانال زیستگاه تقریباً ۱۲۰۰ گونه جانوری مهره دار است همچون ۳۶ گونه که در معرض خطر انقراض قرار دارند. همین طور دشت های وسیع و سرسبز آن با ۱۵۰ هزار کیلومتر مربع وسعت در برزیل، زیستگاه پرندگان نادر بال و متراکم ترین جمعیت جگوارهای جهان است.
آتش سوزی در این تالاب ها موضوع جدیدی نیست. برای دهه ها دامداران از شعله های آتش برای برگرداندن مواد مغذی ارزان به خاک و تجدید مرتع برای گاوهای گوشتی خود بهره برده اند. اما آن شعله های آتش که در اثر خشکسالی به وقوع می پیوست حالا با نیرویی تاریخی زبانه کشیده و در سراسر دشت، گیاهان خشک شده را به آتش می کشد. ماهواره های ناسا نشان میدهد بزرگترین آتش سوزی های پانتانال امسال چهار برابرِ بزرگترین آتش سوزی در جنگل های آمازون برزیل است.
بنا بر گزارش رویترز، طبق تجزیه و تحلیل دانشگاه فدرال ریودوژانیرو، ۲۳ هزار و ۴۹۰ کیلومتر مربع معادل تقریباً ۱۶ درصد از پانتانال از ۶ سپتامبر در آتش سوخته که رکورد جدیدی شمرده می شود.
منبع:

1399/06/26
14:07:38
5.0 / 5
2033
تگهای خبر: آب , آتش سوزی , جنگل , حیوان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه