آخر هفته پر خبر در محیط زیست شاهرود؛

ردپای زنده گیری پرندگان شكاری در شاهرود

ردپای زنده گیری پرندگان شكاری در شاهرود به گزارش گل سپید رئیس اداره محیط زیست شاهرود از دستگیری متخلفان زنده گیری پرندگان شكاری در شاهرود آگاهی داد و اظهار داشت: سه قطعه قمری، یك قطعه فاخته بعلاوه دو بهله دلیجه از این متخلفان كشف شد.علی اکبر قربانلو در گفت و گو با خبرنگار مهر، ضمن بیان اینکه متخلفان زنده گیری پرندگان شکاری در شاهرود توسط عوامل یگان حفاظت محیط زیست اکیپ گشت سیار دستگیر شدند، اظهار داشت: مأموران یگان حفاظت محیط زیست بعد از باخبر شدن از حضور شکارچی غیربومی در مناطق دشتی علی آباد پشت بسطام بلافاصله به منطقه موردنظر اعزام شدند.
وی بابیان اینکه مأموران موتورسیکلت با دو ترک سرنشین را در حال خروج از منطقه مشاهده نمودند، اضافه کرد: راکبان با مشاهده متوجه خودرو سازمانی محیط زیست تغییر مسیر داده و درحالی که وسایل شکار و صید خودرا به اطراف پرتاب می کردند متواری شده که با تعقیب و گریز کوتاه هر دو نفر دستگیر شدند.
فرار جواب نداد
رئیس اداره محیط زیست شاهرود بابیان اینکه یکی از متخلفان از توابع استان های جنوبی کشور بود، اشاره کرد: استفاده از تور و حفر گودال شگرد متخلفان برای زنده گیری پرندگان شکاری بود که درنهایت قصد انتقال آنها به خارج از کشور را داشتند که به این هدف خود نرسیدند.
وی ضمن بیان اینکه فرد متخلف با دیدن اوضاع مجدد مبادرت به فرار کرد که ساعاتی بعد توسط عوامل محیط زیست در همان محل دستگیر شد، اشاره کرد: درنهایت این و دو متخلف نیز با دستور مقام قضائی بخش بسطام تحویل کلانتری این شهر شدند.
قربانلو ضمن بیان اینکه بعد از پیدا کردن محل چال متخلف و تفهیم بهتان محل اسکان وی با همکاری صاحب خانه مورد بازرسی قرار گرفت، اضافه کرد: در بازرسی محل اسکان یک دستگاه دوربین چشمی، یک قفس حاوی سه قطعه قمری، یک قطعه فاخته بعلاوه دو بهله دلیجه کشف شد.
شکار ۹ قطعه کبک و ۱۰ قطعه کبوتر در رویان
رئیس اداره محیط زیست شاهرود بابیان اینکه در خبر دیگری پیرو گزارش های مکرر عوامل محلی شهر رویان در خصوص ورود و خروج افراد مشکوک دریکی از باغات موضوع در دستور کار رسیدگی قرار گرفت، اظهار داشت: بعد از ستاندن حکم محل مورد بازرسی واقع شد.
قربانلو در ادامه اشاره کرد: در این بازرسی یک قبضه سلاح دولول ساچمه زنی مجاز، تعدادی فشنگ ساچمه، چارپاره بعلاوه لاشه تازه شکار شده ۹ قطعه کبک وحشی، لاشه ۱۰قطعه کبوتر وحشی و یک عدد شوکر الکتریکی کشف و ضبط شد.
وی بابیان اینکه متخلف با قبول جرم در نخستین ساعات روز کاری قسمتی از جریمه ضرر و زیان وارده به محیط زیست را واریز کرده است، اضافه کرد: البته پرونده این متخلف برای باز شدن ابعاد موضوع هنوز در دست بررسی مقامات قضائی است.
۲ هکتار مرتع در آتش سوخت
رئیس اداره محیط زیست شاهرود بابیان اینکه روز جمعه آتش سوزی داخل دره واقع در جنگل اولنگ شاهرود به یگان حفاظت مخابره شد، اظهار داشت: بلافاصله یک اکیپ از مأموران یگان حفاظت پناهگاه حیات وحش خوش ییلاق محیط زیست شاهرود با تجهیزات لازم سریعاً عازم محل شدند.
قربانلو در ادامه اشاره کرد: با تلاش فراوان مأموران محیط زیست به تنهایی موفق به اطفا حریق شدند و چند ساعت نیز بمنظور اطمینان کامل از خاموش شدن آتش در محل بودند که متأسفانه در این حادثه بیش از دو هکتار مراتع طعمه حریق شده بود.
وی بابیان اینکه در خبر دیگری روز جمعه مأموران یگان حفاظت گارد محیط زیست گروه سیار و منطقه حفاظت شده جنگل ابر موفق به دستگیری یک متخلف به همراه ِلاشه چهار سر خرگوش و خودروی پراید در دهانه میغان شدند، اضافه کرد: دو نفر دیگر نیز متواری شدند که این متخلفان غیربومی هستند و مدارک شناسایی شخص مسلح در داخل خودرو کشف و توقیف شد.
رئیس اداره محیط زیست شاهرود با اعلان اینکه شکارچی پناهگاه حیات وحش خوش ییلاق در استان گلستان دستگیر شد، افزود: این فرد با پنهان کردن گوشت شکار در داخل لباسشویی قصد فرار از معرکه را داشت که مأموران متوجه این شکار شدند در نهایت از منزل این متخلف ۱۰ کیلوگرم گوشت شکار کشف شد.


منبع:

1399/06/30
22:00:29
5.0 / 5
1963
تگهای خبر: آب , آتش سوزی , باد , باغ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه