تعرضی دیگر به كوه دماوند!

تعرضی دیگر به كوه دماوند! گل سپید: با وجود اعتراض ها و محرز بودن تعرض به كوه دماوند بعنوان میراث طبیعی ملی، چهار «ایگلو» (پناهگاه) در ارتفاع بالای 4200 متری دماوند افزوده شد.


به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا، هفته گذشته برخی کوهنوردان و فعالان گردشگری و محیط زیست نسبت به اقدام فدراسیون کوهنوردی برای اضافه کردن ایگلوهایی با کاربری پناهگاه در ارتفاع بالای ۴۲۰۰ متری کوه دماوند معترض شدند؛ این پرسش مطرح شده بود که آیا با وجود ثبت کوه دماوند بعنوان میراث و اثر طبیعی ملی، فدراسیون کوهنوردی از مراجع ذی ربط همچون وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و سازمان حفاظت محیط زیست برای اضافه کردن این سازه های ناسازگار، استعلام کرده و مجوزهای لازم را گرفته است؟
در این فاصله نه فقط فدراسیون کوهنوردی به این پرسش پاسخی نداده است که دیگر متولیان همچون وزارت میراث فرهنگی و گردشگری و سازمان حفاظت محیط زیست نیز واکنشی نسبت به این اقدام نداشته اند. این درحالی است که کوه دماوند در سال ۱۳۸۷ با عنوان «میراث طبیعی» در لیست آثار ملی ایران ثبت شده است و قبل از آن، در سال ۱۳۸۱ بعنوان «اثر طبیعی» در شمار مناطق چهارگانه باارزش محیط زیست قرار گرفته بود. بدین سبب تمام کوه از ارتفاع ۲۲۰۰ متر تا قله ثبت شده است و مطابق قانون، انجام هرگونه عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر هویت اثر شود از ارتفاع ۲۲۰۰ متر به بالا که عرصه دماوند شمرده می شود، ممنوع بوده و هرگونه دخالتی در اثر، فقط با تایید و نظارت وزارت میراث فرهنگی ممکن بوده و تخلف از آن برابر مواد ۵۵۸ تا ۵۶۹ از کتاب پنجم قانون مجازات های اسلامی تعزیرات و مجازات های بازدارنده، جرم محسوب شده و مرتکب مشمول مجازات های قانونی خواهد شد.
وزارت میراث فرهنگی و گردشگری سال ۱۳۹۵ پرونده دماوند را برای ثبت در لیست جهانی در یونسکو بیان کرد اما لطمه ها و تعرض های فراوان مانع از ثبت دماوند در لیست جهانی یونسکو شد. ماجرای وقف بخش هایی از کوه دماوند و اینک تعرض هایی که در ارتفاع ۴۲۰۰ متری این کوه شده، نگرانی ها را برای ثبت جهانی این میراث طبیعی تشدید کرده است.
عکسهایی که روز گذشته (جمعه چهارم مهرماه) از جبهه جنوبی دماوند گرفته شده است، نشان میدهد برای برگزاری چهار «ایگلو» در ارتفاع بالای ۴۲۰۰ متری، زیرسازی هایی انجام شده است که بگفته کنشگران، به صورتی تعرض به میراث طبیعی ملی دماوند شمرده می شود و کاربری موقتی بودن این سازه ها را زیر سوال می برد.
ایگلوهای تازه برپاشده در جبهه جنوبی دماوند. عکس چهارم مهرماه گرفته شده


منبع:

1399/07/06
13:32:48
5.0 / 5
2264
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه