حال آرزو خوب است

حال آرزو خوب است گل سپید: رشت - ایرنا - سیگنال های جدید ارسالی از گردنبند ماهواره ای ؛ آرزو ؛ پلنگ رها شده در طبیعت رودسر در شرق استان گیلان، نشان داده است كه او سلامت است و می تواند شكار كرده و تغذیه روزانه خویش را به دست آورد.


به گزارش روز شنبه روابط عمومی حفاظت محیط زیست گیلان، طبق جدیدترین پایش صورت گرفته توسط مأموران یگان حفاظت محیط زیست، ردپای پلنگ رودسر در منطقه جنگلی جواهردشت نشان دهنده حضورش در این منطقه است.
این روابط عمومی خاطرنشان كرد: گزارش های مأموران یگان حفاظت محیط زیست شهرستان از نتیجه پایش های مكرر با ردیاب دستی و دریافت مجدد سیگنال پلنگ رودسر و همینطور مشاهده سرگین و بقایای لاشه شكار شده توسط پلنگ در نقاط مختلف منطقه حفاظت شده جنگلی جواهردشت حكایت از سلامت و توانایی پلنگ در شكار كردن و گسترش قلمروی آن دارد.
پلنگ صدمه دیده سجیدان رودسر بعد از حدود 11 ماه تیمار، چهاردهم آبان امسال به آغوش طبیعت برگشت. این پلنگ در سجیدان رودسر منطقه زیستی قبلی خود رها گردید.
مدیركل محیط زیست استان گیلان در این باره اظهار داشت: این گونه با ارزش دی ماه سال قبل با گرفتار شدن در تله سیمی روستاییان به شدت صدمه دیده بود به نحوی كه پزشكان دانشكده دامپزشكی دانشگاه تهران از درمان آن عاجز بودند.
قربانعلی محمدپور ادامه داد: با پیگیری دوستداران محیط زیست و اهتمام مسئولان اداره كل محیط زیست گیلان، معدوم سازی این گونه با ارزش منتفی شد و در یك كلینیك خصوصی در تهران، تحت عمل های مختلف جراحی قرار گرفت و با مراقبت های شبانه روزی، بتدریج سلامت اولیه خویش را باز یافت.
پلنگ، جانوری از خانواده گربه سانان و كوچك ترین حیوان در میان سه گربه بزرگ است كه شیر و ببر دو عضو دیگر آن هستند. زیستگاه پلنگ در گذشته از آفریقای جنوبی تا شبه جزیره كره را در بر می گرفت و این جانور در سراسر آفریقا و جنوب آسیا پراكنده بود اما تخریب زیستگاه و شكار، قلمرو این حیوان را به شدت كاهش داد و امروزه بیشترین تراكم پلنگ ها در جنوب صحرای آفریقاست.
اتحادیه بین المللی حفاظت از محیط زیست این حیوان را با عنایت به كاهش جمعیت و كاهش محدوده زندگی آن، در لیست گونه های در مرز تهدید به انقراض قرار داده اما با همه این شرایط، جمعیت پلنگ ها از دیگر گونه های خویشاوند خود یعنی شیر، ببر و جگوار بیشتر است و وضعیت حفاظتی بهتری دارد.
پلنگ از گونه های با ارزش و در معرض انقراض در گیلان است و برپایه پیش بینی ها 30 تا 35 قلاده از آن در جنگل های این استان زندگی می كنند.
خبرنگار: نصراله ابراهیمی ** انتشار دهنده: امیرحسین كبیری
6070 /6030


1396/09/26
23:37:39
5.0 / 5
5303
تگهای خبر: جنگل , حیوان , شكار , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه