خاك در ایران چگونه از دست می رود؟

خاك در ایران چگونه از دست می رود؟ به گزارش گل سپید درحالی سالانه چندین تن خاك در كشور ما به علل مختلف فرسایش، آلودگی، فرونشست و... از بین می روند كه برای تولید هر یك سانتیمتر از این سرمایه زیستی به ۸۰۰ سال زمان نیاز است.به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا، وجود خاک سالم در هر کشوری ضامن حفظ محیط زیست، حیات موجودات زنده و حتی امنیت غذایی است. هوشنگ جزی - مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری - در گفت و گو با ایسنا به بعضی از عواملی اشاره نموده است که سبب از بین رفتن خاک ها در کشور ما می شود.

*اولین معضلی که به شدت خاک های کشور ما را تهدید می کند، فرسایش است. متاسفانه سالانه حدود ۱۶.۴ تن در هکتار خاک در کشور ما فرسایش می یابد و یا به مخازن سدها، دریاها و... وارد و از دسترس خارج می شود.

*بر اساس آخرین گزارش ها سالانه ۲۵۰ میلیون متر مکعب خاک فقط وارد سدهای کشور می شود این درحالیست که آمار مشخصی از ورود خاک به دریاها یا سایر اکوسیستم های آبی در دسترس نیست.

*علاوه بر فرسایش، آلودگی خاک هم از دیگر عوامل تهدیدکننده این سرمایه زیستی است. افزایش استفاده از سموم کشاورزی، رها کردن زباله ها و مدیریت نکردن پساب سبب آلودگی خاک می شود و به دنبال آن ارزش زیستی خاک از دست می رود.

*فرونشست زمین به علت کاهش سطح آب های زیرزمینی از موارد دیگری است که سبب می شود خاک های کشور از دست برود و امکان بازگشت آن به اکوسیستم وجود نداشته باشد.

*قاچاق خاک - که هرچند وقت یکبار اخباری درباره آن منتشر می شود - هم ازجمله دیگر عوامل تهدید خاک در کشور است البته صادرات هرگونه خاک های جنگلی و مرتعی ممنوع می باشد و اگر تخلفی در این حوزه صورت گیرد یگان حفاظت سازمان جنگل ها با متخلفان برخورد می کند.

*به طور کلی پتانسیل قاچاق خاک های معدنی به علت ارزش اقتصادی بیشتر از سایر انواع خاک و نیاز است که دستگاههای مسئول در این حوزه نظارت های کافی داشته باشند.

* خاک در کشورمان در حالی از بین می رود که برای تولید یک سانتیمتر خاک به ۸۰۰ سال زمان نیاز است و زمان زیادی طول می کشد که خاک های از دست رفته مجدد به اکوسیستم بازگردند.

*یکی از مهمترین راهکارهای پیشگیری از فرسایش خاک، اجرای پروژه های آبخیزداری است چونکه با اقدامات آبخیزداری می توان سالانه حداقل در هرهکتار ۹ تن فرسایش خاک را کم کرد.

منبع:

1399/08/29
21:41:20
5.0 / 5
1463
تگهای خبر: آب , آلودگی , اكوسیستم , جنگل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه