نانوهایی كه توانسته اند در یك دهه سرعت تغییرات آب و هوایی را كاهش دهند

نانوهایی كه توانسته اند در یك دهه سرعت تغییرات آب و هوایی را كاهش دهند به گزارش گل سپید تقویت توربین ها، ارتقاء سوخت و بهبود راندمان احتراق در موتورها، كاهش آلایندگی در نیروگاه ها و ناوگان حمل و نقل ریلی با كمك فناوری نانو همچون دستاوردهای این فناوری است كه در یك دهه گذشته به كاهش تغییرات آب و هوایی كمك كرده است.


به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا، سرمایه گذاری های گسترده روی مزارع بادی، خورشیدی و جزر و مدی و همینطور توسعه صنعت تولید موتور انجام شده است و در ۱۸ سال قبل تولیدکنندگان موتور موفق شده اند استانداردهای موتور دیزل و بنزینی را از گواهینامه موتور یورو یک به موتورهای یورو ۶ ارتقاء دهند. در این بازه زمانی، بهره وری سوخت حدود ۱۵ درصد افزایش یافته که این کار از راه بهبود طراحی صورت گرفته است.
فناوری نانو اثرات مهمی در این عرصه می تواند داشته باشد. بعنوان مثال، توربین های بادی با کارایی بیشتر با کمک فناوری نانو امکان پذیر هستند، چونکه نانولوله های کربنی در پره های آنها استفاده شده است که سبب کاهش وزن و افزایش مقاومت کششی می شود و به آنها اجازه می دهد بزرگتر شوند.
روش های پیشرفته فناوری نانو حالا قادر به تولید ذرات آلی پایدار نه تنها در محدوده اندازه نانومتر بلکه در محدوده پیکومتر هم هستند. در این روش ها از صدا، میدان های مغناطیسی، فشار و گرما برای تولید نانومواد استفاده می شود.
با مهندسی نانوکره های آلی و معرفی آنها بعنوان سوخت، این ترکیبات بعنوان یک سطح کاتالیزوری اضافی در فرایند احتراق عمل می کنند که سبب ایجاد اکسیژن اضافی می شود و با کاهش احتراق ناقص، کارایی تبدیل سوخت به انرژی را زیاد می کند. همین یک نکته ساده می تواند تأثیر بسزایی در کاهش آلودگی هوا داشته باشد.
بهبود بهره وری سوخت در اتوبوس یورو ۶ در مرکز لندن از ۲۵ درصد فراتر رفته است که این به مفهوم کاهش ۲۵ درصدی CO۲ و کاهش بیشتر از ۶۵ درصد برای سایر گازهای خطرناک مانند NOx، مونوکسید کربن است. مهم تر از همه، کاهش ذرات کربن است که معمولاً PM۱۰ تا PM۲.۵ نامیده شده و اثرات مهمی در آلودگی هوا دارند که با بهره وری بهتر سوخت انتشار آنها کاسته می شود. نتایج مشابهی در نیروگاه های نفتی در آمریکای جنوبی، معادن و ناوگان ریلی در آمریکا و ناوگان کامیون در ایتالیا، آفریقای جنوبی و انگلیس مشاهده شده است.
بر مبنای اعلام ستاد نانو، اگر دولت ها و تولیدکنندگان سوخت در مواجه شدن با تغییرات آب و هوایی جدی باشند، به این پیشرفت های جدید فناورانه تن خواهند داد، حتی اگر این کار از نظر مالی برای آنها به صرفه نباشد.
منبع:

1399/09/04
15:44:58
5.0 / 5
1667
تگهای خبر: آب , آلودگی , باد , خورشید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه