رئیس فراكسیون محیط زیست مجلس بیان كرد

محاسن و معایب ردیف بودجه ۱۴۰۰ محیط زیست

محاسن و معایب ردیف بودجه ۱۴۰۰ محیط زیست رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس اظهار داشت: در بخش محیط زیست لایحه بودجه 1400، یک ردیف مستقل برای یگان حفاظت محیط زیست در نظر گرفته شده که موجب ارتقای وضعیت محیط بانی می شود.


سمیه رفیعی در گفتگو با ایسنا در مورد ردیف بودجه محیط زیست در لایحه بودجه ۱۴۰۰ اظهار داشت: یکی از اتفاقات خوب در لایحه بودجه ۱۴۰۰، افزایش بودجه محیط زیست است. در عین حال سازمان حفاظت محیط زیست، سازمانی گسترده است که وظایف کلانی دارد. ازاین رو تا میزان واقعی بودجه این سازمان فاصله ای وجود دارد، وظایف سازمان محیط زیست با بودجه این سازمان هنوز همخوانی ندارد.
رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس اظهار نمود: یکی از ضعف های کشور ما این است که بودجه های در نظر گرفته شده به صورت کامل تخصیص داده نمی گردد و این در محیط زیست و منابع طبیعی کاملا مشهود است. مسائلی مثل نظارت بر قانون هوای پاک و نظارت بر پسماندها، مواردی هستند که به اندازه کل بودجه سازمان محیط زیست، نیازمند بودجه است.
نماینده مردم تهران در مجلس اظهار داشت: ما چند روز پیش در جلسه شورای شهر تهران، علل آلودگی هوا را بررسی کردیم. ما در مسائل تکنیکی کنترل آلودگی هوا مشکل چندانی نداریم بلکه ما مشکل مدیریتی داریم. بودجه نظارت و کنترل بر آلودگی هوا یکی از اضلاع بخش مدیریت است. به نظرم، همواره بودجه محیط زیست کم بوده و سال جاری هم با وجود افزایش خوبی که داشته، کفاف مدیریت مناسب را نمی دهد.
وی در انتها ضمن اشاره به یکی دیگر از محاسن لایحه بودجه ۱۴۰۰ اظهار داشت: پیشبینی یک ردیف مستقل برای یگان حفاظت از محیط زیست است. این بودجه در سنوات گذشته ذیل بودجه معاونت محیط طبیعی بود. استقلال این ردیف بودجه سبب ارتقای حقوق محیط بان ها و ارتقای تجهیزاتشان می شود.
به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا، سهم سازمان حفاظت محیط زیست از لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ بیشتر از ۱۲۲۸ میلیارد تومان است که نسبت به سال قبل حدود ۵۹۰ میلیارد تومان افزایش یافته است. بر مبنای لایحه بودجه، این مبلغ در سازمان حفاظت محیط زیست باید صرف اموری همچون پایش و مدیریت آلاینده ها، تقویت صندوق ملی محیط زیست برای اجرای قانون هوای پاک، نظارت بر مدیریت پسماندها، حفاظت و پایش محیط زیست دریایی، حفاظت از مناطق تحت مدیریت سازمان محیط زیست و پشتیبانی از محیط بانان و... شود.
از سوی دیگر، در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، بیشتر از ۳۹ میلیارد تومان برای ارتقای توان فیزیکی و تجهیزاتی محیط بانان درنظر گرفته شده است. این رقم نسبت به بودجه سال قبل بیش ۳۶ میلیارد تومان بیشتر شده است و تفاوت قابل ملاحظه ای دارد.
به طور کلی، برای حفاظت از مناطق تحت مدیریت سازمان محیط زیست و پشتیبانی از محیط بانان بودجه ای حدود ۱۰۸ میلیارد و ۲۹۷ میلیون تومان درنظر گرفته شده است این درحالیست که این رقم در بودجه سال ۱۳۹۹، حدود ۲۹ میلیارد تومان بود.1399/09/25
22:31:38
5.0 / 5
1232
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه