جولان سگ ها در پردیس و مردم سرگردان میان شهرداری و شركت عمران

جولان سگ ها در پردیس و مردم سرگردان میان شهرداری و شركت عمران به گزارش گل سپید علیرغم درخواست های بسیار ساکنان فازهای ۵ و ۱۱ شهر جدید پردیس از شهرداری و شرکت عمران برای جمع آوری سگ های ولگرد، ماه هاست دستگاههای متولی کوچکترین توجهی به این درخواست ندارد.به گزارش گل سپید به نقل از مهر، چند تن از ساکنان فازهای ۵ و ۱۱ مسکن مهر شهر جدید پردیس در یادداشتی که به خبرگزاری ارسال کرده اند، به چالش جدی ساکنان این منطقه پرداخته اند که متن کامل آن از نظرتان می گذرد:
شهر جدید پردیس و فازهای تازه تأسیس شده آن، سرنوشت محتوم خیلی از تهرانی هایی بود که بی تدبیری دولت و نداشتن برنامه مشخص در زمینه مسکن گریبانشان را گرفت. آنها به امید مسکنی ارزان و برخی خصوصیت های دیگر همچون تبلیغ کوهستانی بودن پردیس و طبعاً هوای پاکی که خواهد داشت، حاشیه نشینی و همه مشکلاتش را پذیرفتند. اما دریغ از تمامی این به اصطلاح آپشن ها...
دریغ و افسوس که اصول شهرسازی در پردیس هم مانند ساختار کلی حاکم بر معماری و شهرسازی کشور در این دهه ها، از توجه به انسان ایرانی مسلمان و تمامی نیازهایش غافل است. مؤلفه ارزانی هم که با فعالیت گسترده دلال ها در این شهر جدیدالتاسیس دارد تبدیل به شوخی می شود و البته پاکی هوا را هم باید به شوخی های دیگرش افزود.
همه این مشکلات را هم که با بخشایش بپذیریم (چرا که به هر حال پردیس به نسبت تهران بسیار ارزان است و روزهای پاک بیشتری دارد) حتی به نیازهای جزئی تر هم توجهی نشده است. عمده این مشکلات به علت آن است که هنوز مراحل ساخت این فازها نهایی نشده، واحدها به شهروندان واگذار شده است و درخواست خدمات شهری، در راه بین شرکت عمران شهر جدید پردیس و شهرداری این شهر گم می شود.
یکی از معضلات مهم پردیس حجم زیاد سگ های ولگردش (بویژه در فازهای تازه مسکن مهر یعنی فازهای ۵ و ۱۱) است. فارغ از مشکلات بهداشتی و آلودگی صوتی که این سگ ها موجبش می شوند، وجود آنها خطرات دیگری را هم در بردارد.
همانطور که اشاره شد در مراحل ساخت این شهرک ها توجهی به نیازهای انسان نشده است، فی المثل فازهای جدیدالتاسیس هیچ گونه فضای سبز یا پارک هایی برای تفریح کودکان و خانواده ها طراحی نشده است و کودکان ناچارند در محوطه های فازها که در معرض حجم عمده سگ های ولگرد قرار دارد، به بازی بپردازند. به دفعات هم مشاهده شده که این سگ ها به عابران حمله ور شده اند، البته گویا خطر چندانی ندارند، به شرط آنکه عابر بداند چگونه با این سگ ها مواجه شود.
درخواست های بسیار مردم بخصوص در فازهای ۵ و ۱۱ از شهرداری پردیس برای جمع آوری سگ های ولگرد ماه هاست بدون نتیجه مانده است. مأموران و مسؤلان شهرداری در پاسخ به این درخواست ها مدام منت می گذارند که «شرکت عمران شهر جدید پردیس هنوز فازهای ۵ و ۱۱ را به شهرداری تحویل نداده و ما مسئولیتی نداریم اما شهرداری برای آسایش مردم نسبت به جمع آوری آنها اقدام می کند.» اما دریغ از کوچک ترین اقدامی برای جمع آوری این سگ ها، گویی آنها تنها وظیفه شان منت گذاشتن است. مسؤلان شهری پردیس کلاً اعتماد به نفس بالایی دارند. آنها با وجود تمامی این مشکلات زمین مانده، خویش را مشغول به برگزاری مسابقات عکاسی و… می کنند و دریغ از شنیدن صدای شهروندان.
پاسخ و واکنش دیگر آنها هم حیرت آور بود: «انجمن دفاع از حیوانات نمی گذارد ما سگ های ولگرد را جمع آوری نماییم.» این پاسخ صرفا برای سلب مسئولیت از خود مطرح شده و نادرستی آن واضح و مبرهن است. مگر انجمن های دفاع از حقوق حیوانات چه قدرتی دارند که بخواهند از کار یک شهرداری در بهبود وضعیت محل زیست مردم جلوگیری کنند؟
آخرین پاسخ و واکنش آنها نسبت به این درخواست این بود که شهرداری جمع آوری سگ ها را از فاز یک شروع کرده و انشاالله بزودی هم فازهای پنج و یازده پاکسازی خواهند شد. اما این هم وعده سرخرمن بود و حتی دریغ از جمع آوری یک قلاده سگ ولگرد از فاز یک.
سوال اینجاست که اگر پروژه آماده سازی و اتمام فازهای جدیدالتاسیس پردیس (همان مسکن مهرها) به پایان نرسیده به چه دلیل این واحدها به مردم واگذار شده است؟ اگر به پایان رسیده پس چرا شهرداری پردیس از خود در مقابل وظیفه اش سلب مسئولیت می کند و ناچار به دروغگویی می شود؟
حاشیه نشین ها فراموش شدگانی هستند که کمترین اهمیتی حتی برای مسؤلان محلی هم ندارند. چرا باید شهرداری پردیس به این جماعت فراموش شده (ساکنان فازهای پنج و یازده حتی به نسبت فاز یک پردیس هم حاشیه نشین محسوب می شوند) کمترین توجهی بکند و زمان خویش را برای آنها هدر دهد؟ این جماعت اگر اهمیتی داشتند که حاشیه نشین نمی شدند. حاشیه نشین صدایش شنیده نمی گردد، بنابراین اهمیتی ندارد که به آنها وعده سرخرمن داده شود.

1399/10/07
12:16:19
5.0 / 5
1433
تگهای خبر: آسایش , آلودگی , بهداشت , پارك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه