تهیه دستورالعمل غواصی در زیستگاه های حساس

تهیه دستورالعمل غواصی در زیستگاه های حساس به گزارش گل سپید مدیرکل دفتر حفاظت از زیست بوم های دریایی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: گردشگری ناپایدار و غواصی ازجمله معضلات ما در خلیج فارس و دریای عمان است. در این شرایط دستورالعمل غواصی در زیستگاه های حساس تدوین شده است.به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا، داوود میرشکار امروز در مراسم گرامیداشت روز جهانی تالاب ها و پنجاهمین سال انعقاد کنوانسیون رامسر که در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد ضمن اشاره به اینکه افزایش دمای کره زمین، افزایش دمای خلیج فارس را به دنبال دارد، اظهار نمود: این مساله سبب سفیدشدگی آب سنگ های مرجانی شده است حتی آب سنگ های مرجانی بخصوص شاخ گوزنی در دریای عمان و خلیج چابهار که وضعیت بهتری داشتند هم حدود ۹۰ درصد گرفتار سفیدشدگی شده اند.

مدیرکل دفتر حفاظت از زیست بوم های دریایی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه علاوه بر افزایش دما، کدورت آب هم سبب سفیدشدگی آب سنگ های مرجانی می شود، افزود: در جزایر خارک، خارکو و نایبند سفیدشدگی آب سنگ های مرجانی مشاهده می شود اما جزیره کیش شرایط بهتری از این نظر دارد.

میرشکار همینطور درباره برنامه اقدام ملی حفاظت از لاک پشت های دریایی توضیح داد: درصورت اجرایی شدن این این برنامه مدیریت یکپارچه ای برای حفاظت از لاک پشت ها خواهیم داشت همینطور تهیه برنامه اقدام حفاظت از دلفین گوژپشت در نخیلو هم درحال تدوین است.

به گفته وی غواصی و گردشگری ناپایدار از مشکلات و معضلات دریای عمان است که برای مدیریت این بخش با منطقه آزاد کیش تفاهمنامه ای امضا شده است. دستورالعمل غواصی در زیستگاه های حساس و دستورالعمل ایجاد زیستگاه های مصنوعی در کشور هم نهایی شده است. از طرفی طی سال آینده به شرط تأمین اعتبارات گشت دریایی به صورت مداوم انجام می شود.

مدیرکل دفتر حفاظت از زیست بوم های دریایی سازمان حفاظت محیط زیست همینطور اظهار داشت: پروژه احیای آبسنگ ها در جزایز خارک و نایبند در حال انجام می باشد.

میرشکار در انتها صحبت های خود ضمن اشاره به اینکه برنامه حفاظت از فک خزری نیز تهیه شده است، خاطرنشان کرد: اطلس مناطق دریایی خلیج فارس و دریای عمان نیر تدوین شده است و اطلس خزر هم بزودی تدوین می شود.

منبع:

1399/11/15
13:04:10
0.0 / 5
1283
تگهای خبر: آب , جزیره , خلیج , دریا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه