مرگ بیشتر از ۲۰۰۰ پرنده مهاجر در میانكاله

مرگ بیشتر از ۲۰۰۰ پرنده مهاجر در میانكاله به گزارش گل سپید مرگ و میر تلخ پرندگان مهاجر در تالاب میانکاله به علت آنچه که سم بوتولیسم گفته می شود باردیگر شدت گرفته است. یک فعال محیط زیست و موسس گروه مشورتی میانکاله می گوید که هنوز تحقیقات و بررسی ها درباره علت تولید سم بوتولیسم در میانکاله ادامه دارد اما یکی از علل و فرضیه های مهم که هم در گزارش دامپزشکی و هم در گزارش کمیته مشورتی میانکاله به آن اشاره شده است، ورود میزان قابل توجهی رسوب به تالاب بعد از سیل سال قبل و عریض و عمیق کردن رودها و نهرهای منتهی به میانکاله است.به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا، اداره حفاظت محیط زیست استان مازندران مرگ بیشتر از ۲۳۰۰ پرنده مهاجر ازجمله چنگر معمولی، فلامینگو، مرغابی تلفرا و... را در تالاب میانکاله تایید کرده است. از طرفی سازمان دامپزشکی هم اعلام نموده است که علت مرگ پرندگان تالاب میانکاله سم بوتولیسم است؛ همان سمی که سال قبل هم سبب مرگ ۴۰ هزار پرنده مهاجر در این تالاب شد.

حر منصوری عبدالملکی - فعال محیط زیست و مسئول تشکل زیست محیطی دیده بان در مازندران - در گفت و گو با ایسنا درباره سم بوتولیسم و مرگ پرندگان مهاجر در میانکاله اظهار نمود: عده ای اعتقاد دارند که کاهش سطح آب تالاب میانکاله سبب تولید سم و مرگ و میر پرندگان شده است این درحالیست که طی سالهای ۱۹۸۱ تا ۱۹۸۴ هم کشور ایران با خشکسالی مواجه و تالاب میانکاله خیلی بیشتر از حال حاضر خشک شده بود اما هیچ سند و گزارشی در خصوص مرگ و میر گسترده پرندگان مهاجر در میانکاله طی آن سال ها وجود ندارد.

وی در ادامه ضمن اشاره به اینکه چنین مساله ای نشان داده است اتفاق جدیدی در میانکاله افتاده که مرگ و میر گسترده پرندگان مهاجر را به دنبال داشته است، خاطرنشان کرد: نیمه سوم دیماه سال قبل نخستین تلفات مشکوک پرندگان مهاجر در جنوب تالاب میانکاله رخ داد. همان زمان ما قسمت شمالی تالاب را پایش کردیم و متوجه شدیم که مرگ و میری در قسمت شمالی رخ نداده است ازاین رو به این نتیجه رسیدیم که مشکل فقط در ارتباط با قسمتی از زیستگاه است چونکه اگر بیماری ویروسی یا واگیردار رخ داده بود همه قسمت های تالاب درگیر آن می شد.

موسس گروه مشورتی میانکاله با اشاره به اینکه مرگ و میر پرندگان مهاجر در کانون مشخصی رخ می داد، اظهار داشت: بعد از پایش و بررسی، سازمان دامپزشکی اعلام نمود که باکتری ای به اسم «کلوستریدیوم بوتولینوم» علت مرگ پرندگان است. این باکتری پیش شرط هایی برای فعالیت ازجمله نبود نور، نبود اکسیژن، دمای مناسب و... دارد و در این شرایط سم بوتولیسم تولید و مواد غذایی بستر تالاب را - که منابع غذایی پرندگان مهاجر هستند - سمی می کند.
بوتولیسم سبب مرگ پرندگان مهاجر می شود؟
به گفته منصوری عبدالملکی سال قبل شک و شبهات زیادی درمورد اینکه آیا بوتولیسم سبب مرگ پرندگان مهاجر شده است یا خیر، وجود داشت. ازاین رو ما کمیته مشورتی میانکاله را که متشکل از اساتید به نام دانشگاهی است، تشکیل دادیم و بعد از بررسی های زیاد و نمونه برداری های دقیق نتایجی مشابه نتایج سازمان دامپزشکی به دست آوردیم.

این فعال محیط زیست ضمن اشاره به اینکه محدوده ای در تالاب میانکاله که مرگ و میرها در آن نقطه رخ می داد، بعنوان محدوده مرگ مشخص و علامت گذاری شد، اظهار نمود: طی سال جاری هم از تاریخ ۹ بهمن ماه وضعیت مشکوکی در سواحل گلوگاه و همان محدوده مرگ مشاهده شد.
چرا در تالاب میانکاله سم بوتولیسم تولید می شود؟
وی در ادامه درباره اینکه چرا در تالاب میانکاله سم بوتولیسم تولید می شود، خاطرنشان کرد: درباره علت این مورد هنوز تحقیقات و بررسی ها ادامه دارد اما یکی از علل و فرضیه های مهم که هم در گزارش دامپزشکی و هم در گزارش کمیته مشورتی میانکاله به آن اشاره شده است، ورود میزان قابل توجهی رسوب به تالاب میانکاله است.

این مسئول تشکل زیست محیطی دیده بان در مازندران با اشاره به اینکه بهار سال قبل سیل گسترده ای در استان گلستان داشتیم که سبب شد میزان قابل توجهی گل و لای و رسوب از بالادست شسته و وارد تالاب میانکاله شود، اظهار داشت: میزان رسوب به قدری زیاد بود که در تصاویر ماهواره ای هم کاملا مشخص است. از طرفی در قسمت های غربی استان گلستان در همسایگی تالاب میانکاله تمام نهرها، رودخانه ها و بخش های سیل گیر که آب را وارد میانکاله می کردند عریض و عمیق شدند و شرایط را برای ورود گسترده تر رسوبات به میانکاله فراهم کردند.

این فعال محیط زیست افزود: طی سالهای اخیر به علت آنکه آب تالاب میانکاله درحال پس روی بود، ۹۰ کیلومتر از مسیر رودها، نهرها و زهکش هایی که به میانکاله می رسید را هم عریض و طویل کردند و این مساله سبب شد که رسوب هایی که همراه با سموم کشاورزی و حتی فاضلاب است به میانکاله بریزد.

منصوری عبدالملکی با تکیه بر اینکه حق آبه میانکاله باید حفظ شود و به صورت آب شیرین، بدون آلودگی و رسوب و در نظام طبیعی به تالاب پرداخت گردد، اظهار نمود: در بعضی نقاط تالاب بین ۵۰ تا ۶۰ سانتیمتر رسوب وجود دارد و شرایط برای تولید بوتولیسم فراهم گشته است.

موسس گروه مشورتی میانکاله در انتها ضمن اشاره به اینکه محیط زیست می تواند جلوی تجمع پرندگان در محدوده مرگ در تالاب میانکاله را بگیرد، خاطرنشان کرد: البته تا زمانی که سازمان محیط زیست به این نتیجه نرسیده است که رسوب و دستکاری های هیدروسیستمی سبب مرگ و میر پرندگان می شود، نباید اقدامی انجام دهد چونکه اولویت با پیدا کردن عوامل مرگ و میر پرندگان مهاجر در تالاب میانکاله است.

منبع:

1399/11/20
13:55:27
0.0 / 5
1194
تگهای خبر: آب , آلودگی , پرنده , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه