9 نكته درباره تأثیر مستقیم تغییرات آب و هوایی بر سلامت جسم و روان

9 نكته درباره تأثیر مستقیم تغییرات آب و هوایی بر سلامت جسم و روان پژوهش های انجام شده نشان داده است که سلامت روان به صورت مستقیم با تغییرات آب و هوایی در ارتباطست. برای مثال مشکلات جوی می تواند افراد را در خطر مبتلا شدن به مشکلات روحی مثل اضطراب قرار دهد.به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا، وضع هوا بیشتر از آنچه که فکر می کنید بر سبک زندگی انسان تأثیر دارد. پژوهشی جدید نشان داده است که دما و شرایط محیطی بر احساس فیزیکی و روانی انسان اثرگذار می باشد و شرایط سخت اقلیمی که واقعیتی است از تغییرات جوی، احساس رفاه انسان را تحت تأثیر قرار می دهد. دانشمندان مسائل در رابطه با سلامت روان را به صورت مستقیم با تغییرات آب و هوایی گره می زنند، به صورتی که تنها در آمریکا حدود ۲۰۰ میلیون نفر به علت مشکلات جوی در خطر مبتلا شدن به مشکلات روحی مثل اضطراب هستند. در ادامه به مواردی از تاثیرگذاری شرایط آب و هوایی بر شرایط روحی و جسمی انسان اشاره شده است.


خواب بهتر در هوای خنک تر

بر اساس این گزارش، هرچه هوای محیط خنک تر باشد خواب شما راحتتر خواهد بود. یک دانشمند علوم محیط زیستی در آمریکا می گوید: دمای مناسب برای خواب بین ۱۵ تا ۲۰ درجه سلسیوس است چون که در این دما گرمای بدن کاسته می شود و مغز آماده خواب می شود. در مقابل هوای گرم و مرطوب توانایی انسان برای یک چرت مطلوب را می کاهد. آب و هوای طوفانی هم خواب را مختل می کند، چون که سروصدا و رعد و برق مزاحم خوابی راحت هستند.
شرایط حدّی هواشناسی می تواند منجر به مشکلات روانی شود
پژوهشکده هواشناسی کشور گزارش داده است که افرادی که در مناطقی با آب و هوای حدّی و شرایط جوی شدید مانند طوفان، گرد باد و کولاک زندگی می کنند بیشتر در خطر مبتلا شدن به عارضه های روانی هستند.
باران بهاری حساسیت و آلرژی را تشدید می کند
بهار برای خیلی از افراد فصل آلرژی است اما اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستید حتما تجربه تشدید حساسیت هنگام بارش های بهاری را داشته اید، چونکه باران در فصل بهار سبب افزایش گرده افشانی گیاهان می شود.

خلق خوش در ایام آفتابی

روزهای روشن و آفتابی تأثیر مثبتی بر خلق و خوی انسان دارد. پژوهشی در دانشگاه میشیگان نشان داده است افرادی که دست کم نیم ساعت در روز از هوای خوب بیرون لذت می برند، خوش خلق تر هستند.
زمستان بر سلامت روان تأثیر دارد
اختلالات خلقی فصلی مانند افسردگی بیشتر اوقات در ماه های سرد زمستان که روزها کوتاه تر و هوا تاریک تر است، رخ می دهد. بر طبق این گزارش سالانه حدود ۱۰ میلیون نفر از افراد جهان به چنین اختلالاتی مبتلا می شوند.
گرمای شدید سلامت را به مخاطره می اندازد
دمای زیاد و گرما خطر عوارض قلبی را زیاد می کند. در این شرایط کم آبی بدن و سکته قلبی هر دو می تواند بر خلق و خوی انسان اثر گذارد و در شرایط حاد منجر به عوارض مغزی شود.
فشار خون در تابستان کاهش می یابد
پژوهش های انجام شده نشان داده است که فشار خون در فصل تابستان نسبت به زمستان کمتر می شود، چونکه هوای سرد رگ های خونی را تنگ تر می کند و این عاملی است برای افزایش فشار خون.
بین احساس شادمانی و هوای خوب نسبت مستقیم وجود دارد
تحقیقات نشان داده است که بین احساس شادمانی و هوای خوب نسبتی مستقیم وجود دارد. مکان های خوش آب و هوا با زمستان های ملایم و تابستان های مطبوع خلق ساکنان را هم بهتر و افراد را به فعالیتهای خارج از خانه تشویق می کند.
خلاقیت در هوای گرم بیشتر می شود
بررسی های دانشگاه میشیگان گویای آن می باشد که به سر بردن در فضای بیرون از خانه در یک روز زیبای بهاری - که دمای هوا متعادل است - به تفکر و خلاقیت انسان کمک می نماید.

منبع:

1400/01/06
00:07:14
5.0 / 5
997
تگهای خبر: آب , باد , بارش , برند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه